Kosmetyki oraz zabiegi z kwasami dają rewelacyjne efekty na skórze, ale nie da się ukryć, że wiążą się z dużym ryzykiem w postaci podrażnień. Po jaki krem warto sięgnąć po kwasach i o jakich zasadach pielęgnacji należy pamiętać? Temat przybliża ekspert Super-Pharm, kosmetolog - Anna Dziklińska.
Okres jesienno-zimowy to najlepszy czas na wprowadzanie zaawansowanych procedur w gabinecie kosmetologicznym. Po lecie bardzo często nasilają się lub pojawiają przebarwienia, dla których mocne rozwiązania eliminacyjne przypisywane są w czasie kiedy powstaje zmniejszona możliwość na ekspozycję słoneczną. Zdarza się także, że skóra wymaga działania nawilżającego, przeciwstarzeniowego lub po prostu oczyszczenia nagromadzonej warstwy rogowej.
Do bardziej powszechnych, ale i cieszących się świetnymi efektami zabiegiem jest w tym wypadku eksfoliacja, czyli złuszczanie za pomocą peelingów chemicznych bądź medycznych. Potocznie takie zabiegi nazywane są po prostu "kwasami".
Przeczytaj również: Kwasy na twarz - jak je stosować w domu?
Peelingi, inaczej kwasy czy peelingi kwasowe są substancjami, w których skład wchodzą różne mieszaniny. Różnicuje się peelingi z wykorzystaniem alfa-hydroksykwasów (AHA), beta-hydroksykwasów (BHA), poli-hydroksykwasy (PHA), a także z użyciem pochodnych witaminy A, kwasu trójchlorooctowego czy fenolu. Kwestia dobrania odpowiedniego peelingu jest rzeczą nadrzędną - tylko indywidualne podejście i pomoc specjalisty gwarantują przyniesienie upragnionego efektu.
Poza doborem odpowiedniego peelingu, skóra do silniejszych działań złuszczających powinna być odpowiednio przygotowana, a także odpowiednio pielęgnowana po zabiegu. Zatem co może się pojawić po terapii kwasowej i jakiego produktu użyć aby zapewnić skórze komfort?
Przede wszystkim należy pamiętać o tym, że podczas zabiegu eksfoliacji dochodzi do gwałtownego obniżenia pH skóry, peeling jest aplikowany warstwowo bądź jego aplikacja trwa stosunkowo długo. W tym przypadku dochodzi do obniżenia odporności skóry, wymaga ona natychmiastowego działania kojącego, naprawczego i regeneracyjnego.
Skóra po zabiegu, poza podrażnieniem czy zaczerwienieniem może się także złuszczać, co jest normalnym i naturalnym zjawiskiem - przy czym złuszczanie zależne jest od czasu aplikacji oraz penetracji kwasu. Niemniej jednak przy kontrolowanych peelingach warto jak najszybciej włączyć delikatną, ale odpowiednią pielęgnację - odpowiedni produkt pomaga skórze w najważniejszych procesach.
Gojenie oraz odpowiednie nawilżenie po zabiegu kwasowym jest nadrzędną kwestią pielęgnacji domowej. Niekiedy reaguje ona jedynie przesuszeniem na działanie peelingu kwasowego i w takim wypadku lekkie emulsje świetnie uzupełnią pielęgnację, natomiast pojawiają się także złuszczenia naskórka trwające do 7 dni. Warto słuchać potrzeb skóry, tak aby produkt miał okazję zadziałać jak najszybciej.
Odpowiedni produkt pielęgnacyjny potrafi w szybki sposób zapobiegać niekomfortowym odczuciom pozabiegowym, a utrzymanie prawidłowej pielęgnacji pozwoli na dalsze przygotowywanie skóry do kolejnych procedur w gabinecie. Jaki krem po kwasach będzie odpowiedni? Polecamy poniższe produkty:
Krem przeznaczony do silnej regeneracji oraz ukojenia skóry. Świetnie sprawdzi się w przypadku dużego podrażnienia pozabiegowego, suchej i łuszczącej się skóry. W swoim składzie zawiera resweratrol, kwas hialuronowy, miedź oraz cynk, dzięki czemu skóra poza szybkim nawilżeniem otrzymuje także działanie przeciwzapalne oraz naprawcze.
Idealny wybór dla osób zmagających się z nasilonym świądem po zabiegu eksfoliacji, mocnym zaczerwienieniem i przesuszeniem. Krem zawiera specjalne kompleksy, dzięki którym uczucie świądu znika, a skóra utrzymuje odpowiednią ochronę oraz wodę termalną łagodzącą i kojącą uszkodzoną skórę.
Absolutny must-have pielęgnacyjny dla osób, które także potrzebują dodatkowego ukojenia w ciągu dnia. Krem posiada olej migdałowy, witaminę E oraz glicerynę, niemniej jednak nie powoduje powstawania zmian skórnych. Jest bezpieczny także przy skórach problematycznych. Delikatnie otula skórę i daje jej silną regenerację.
Propozycja dla wszystkich, którzy lubią lekkie formuły kremów, przy czym czuć w skórze odpowiedni komfort. Produkt bogaty jest w ceramidy - a więc zapewnia skórze odpowiednią odbudowę po zabiegu, niacynamid wykazujący działanie przeciwzapalne oraz kwas hialuronowy warunkujący odpowiednie nawilżenie. Niweluje suchość, odbudowuje skórę, a także wzmacnia barierę hydrolipidową.
Delikatny żel-krem wspomagający gojenie skóry, usprawniający naprawę oraz warunkujący działanie przeciwzapalne. W swoim składzie zawiera inulinę, wąkrotkę azjatycką, witaminę B5 oraz kwas hialuronowy dzięki czemu skóra po zastosowaniu kremu poczuje ulgę oraz ukojenie, a także nawilżenie.
WSKAZÓWKA
Podczas procesu regeneracji nie należy drapać ani zrywać skóry, ponieważ w tych miejscach również może dojść do pojawienia się przebarwień lub nierówności struktury skóry. Dodatkowo po przeprowadzonym zabiegu warto zmienić poszewkę, tak aby skóra miała jak najmniej czynników warunkujących potencjalne nadkażenie oraz warto ją ponownie zmienić po zakończonym złuszczeniu skóry.
Należy również pamiętać, że poza pielęgnacją naprawczą, codziennie na dzień powinien być stosowany krem z filtrem o faktorze 30, a najlepiej SPF 50. Dzięki działaniu kremu minimalizujemy ryzyko powstawania przebarwień w miejscu złuszczania się naskórka.
Krem z filtrem aplikujemy codziennie, niezależnie od pory roku (także jesienią i zimą!). Należy dodatkowo pamiętać o reaplikacji kremu z filtrem co około 3 godziny w ciągu dnia.
Autor
Anna Dziklińska - magister kosmetologii. Absolwentka Wyższej Szkoły Inżynierii i Zdrowia w Warszawie. Specjalizuje się w indywidualnych terapiach zabiegowych ukierunkowanych na zwalczaniu wykwitów skórnych oraz ich zapobieganiu, a także w terapiach związanych z profilaktyką i działaniami przeciwstarzeniowymi. Aktywnie uczestniczy w kongresach i konferencjach kosmetologicznych. W codziennej pracy kieruje się holistycznym podejściem, co pozwala osiągnąć najlepsze efekty terapeutyczne. Autorka publikacji branżowych.