jakie perfumy do biura

Jakie perfumy do biura? Poznaj najlepsze zapachy do pracy

Czym pachnieć w pracy? Jakie perfumy podkreślają profesjonalizm? Których nut i rodzin zapachowych poszukiwać wybierając odpowiednią kompozycję do biura? Sprawdzamy.

Jesteśmy zdania, że w wyborze perfum, podobnie jak w dobieraniu ubrań czy makijażu, powinna panować absolutna dowolność. Z drobnymi wyjątkami. Są miejsca i sytuacje, w których – pomimo, że zapach definiuje nasz temperament czy nastrój – pewne nuty i akordy mogą być po prostu męczące dla otoczenia. Po pierwsze: naprzykrzać się mocną projekcją, a po drugie: pozostawać w pomieszczeniu ze względu na posiadanie tak zwanego ogona. Zastanawiając się nad wyborem odpowiednich do pracy w biurze perfum, warto też przyjrzeć się tym, które powinny poczekać na inne okazje.

Perfumy do pracy - jakich nut unikać?

Zapach to ubranie, które nosimy najbliżej ciała. Natomiast perfumy definiują nas również na zewnątrz, ze względu na to, że są wyczuwalne. W przestrzeni biurowej, zwłaszcza na tak zwanym open space, nie powinno się więc sięgać po ciężkie, mocne, intensywne kompozycje.

Do grona tych rodzin zapachów, które warto zarezerwować na okazje nieformalne i niesłużbowe, należą perfumy orientalne i gourmand. Do głównych akordów zapachów orientalnych należą kadzidła, oud, żywice, intensywne przyprawy. A rodzina zapachów gourmand zazwyczaj opiera się na słodko-deserowych nutach, takich jak wanilia, karmel, czekolada, trufle, toffi, kokos, pianki marshmallow. Dlaczego używanie ich w biurze nie powinno mieć miejsca? Oba typy zapachów mogą okazać się bardzo męczące zarówno ze względu na moc, jak i trwałość. Często to kompozycje, które pozostają w pomieszczeniu jeszcze długo po wyjściu osoby, która ich użyła. 

Perfumy do biura - jakie nuty zapachowe wybierać?

Pomimo, że dress code nie wszystkim musi się podobać, zgadzamy się z tym, że chodzenie do biura w japonkach czy bermudach – nie jest dobrym pomysłem. Zwłaszcza w bankach, urzędach, placówkach, w których ma się kontakt z klientem. Podobnie jest z perfumami.

Które perfumy wybrać do pracy? Genialna jest rodzina zapachów cytrusowych, zwanych hesperydowymi. Do głównych nut tego typu kompozycji należą: neroli, bergamotka, cytryna, limonka, cytron, pomarańcza, grejpfrut, juzu czy mandarynka. To perfumy o działaniu odświeżającym, pobudzającym i dodającym energii. W niektórych biurach wykorzystuje się podobne nuty do aromaterapii, żeby pobudzić pracowników do działania lepiej niż espresso. Pomimo, że perfumy cytrusowe rządzą w sezonie letnim, tak naprawdę tzw. wody kolońskie czy toaletowe – z mniejszym stężeniem olejków zapachowych niż perfumowane czy perfumy – są idealne o każdej porze roku.

Drugą rodziną zapachową dobrą do sytuacji służbowych są zapachy zielone i drzewne. Mogą zawierać nuty cedru, drzewa sandałowego, paczuli (pod warunkiem, że nie w wysokiej dawce), drewna kaszmirowego (a także innych białych drzew), wetiweru, traw, zielonych liści.Świetnie sprawdzają się się zarówno na skórze kobiet, jak i mężczyzn, bo często to rodzina zapachów uniseks.

A trzecią sprawdzoną kategorią idealną do podkreślenia biurowego dress code’u są zapachy wodne (zwane ozonowymi) i morskie. Zawierają nuty: soli morskiej, ozonu, molekuł, lilii wodnej, kwiatu lotosa. Poprzez skojarzenie z wakacyjnym luzem i relaksem, przynoszą ukojenie, zmniejszają napięcie i redukują stres. I podobnie jak poprzednie dwie rodziny zapachowe – sprawdzą się niezależnie od płci. 

Najlepsze perfumy damskie do pracy 

Które perfumy wybrać do biura? Jeśli lubisz zapachy cytrusowe, genialną pozycją będzie woda toaletowa dla kobiet Dolce & Gabbana Light Blue z nutami cytryny, zielonego jabłka, cedratu i drzewa cedrowego. Lekki, świeży, orzeźwiający niczym lemoniada. To kultowy zapach, który sprawdza się na każdą okazję, a w szczególności do pracy. Dodatkowy plus? Ich cena, która jest bardzo przystępna!

Wspaniałym wyborem imitującym świeżość białej koszuli – skądinąd zawsze idealnej do biura – jest Juliette Has a Gun Not a Perfume. To zapach oparty o molekułę stworzoną w laboratorium, której zapach trudno jednoznacznie określić. Nie mniej daje świeżość i orzeźwienie, jakbyś właśnie wyszła spod prysznica. To perfumy, które zmacniają profesjonalny wizerunek, są eleganckie i subtelne. 

Kolejną propozycją do biura, która nie dość, że będzie pasować do każdego dress code’u, to na dodatek doda energii i pewności siebie (warto ten zapach trzymać na biurku lub w szufladzie i sięgać po flakon, aby się w ciągu dnia orzeźwić), jest Atelier Cologne Trefle Pur Cologne Absolue. To kompozycja, którą otwierają nuty bazylii, kardamonu i gorzkiej pomarańczy. Następnie czuć tunezyjskie neroli, koniczynę i liście fiołka. Przyjemne też jest tło zapachu złożone z paczuli, piżma i mchu. To kompozycja uniseks. 

Perfumy do biura dla mężczyzn 

Idealny zapach do pracy dla niego? Profesjonalny wzierunek mężczyzny wzmocni Versace Eau Fraiche for Man, czyli woda toaletowa z akordami białej cytryny, drzewa różanego, szałwii, estragonu, piżma, ambry i sykomory. Zapach elegancki, dyskretny, ale dodający pewności siebie. 

  1. Versace Eau Fraiche Woda toaletowa dla mężczyzn, 30 ml

    SKIN&BEAUTY

    Cena promocyjna 174,99 zł Cena regularna 229,99 zł
    Najniższa cena:  163,99 zł najniższa cena z ostatnich 30 dni przed obniżką

Innym przykładem genialnej kompozycji do pracy jest Hermes H24, woda toaletowa dla mężczyzn. Pachnie ziołowo – szałwią muszktatołową, narcyzem, drzewem różanym i molekułą sclarene. Zapach świeży, elegancki i wytrawny. A przede wszystkim – nienachalny. 

Acqua Di Parma Blu Mediterraneo Chinotto Di Liguria, której również mogą używać i kobiety i mężczyźni. Gwiazdą zapachu jest tytułowa gorzka pomarańcza chinotto, do spółki z mandarynką. Towarzyszy im rozmaryn, geranium i kardamon, a także piżmo i paczula. Jest cytrusowo, ziołowo i maksymalnie świeżo. 

Udostępnij:

Autor Maria Kowalczyk Zobacz profil
dziennikarka i redaktorka, zajmująca się od 19 lat pisaniem o urodzie i zdrowiu. Autorka bloga www.nostressbeauty.com oraz konta na instagramie @nostressbeauty . Pracowała w magazynach „Glamour", „Twój Styl", „Elle", prowadziła dział styl w „NaTemat.pl". Obecnie współpracuje m.in. z magazynem online „Vogue.pl" oraz „Wysokie Obcasy". Współautorka portalu www.kosmopedia.org, Absolwentka Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego.
Następny wpis
Łzawienie oczu po kremie z SPF? Poznaj kosmetyki, dzięki którym pożegnasz ten problem Czytaj więcej