Czym pachnieć w pracy? Jakie perfumy podkreślają profesjonalizm? Których nut i rodzin zapachowych poszukiwać wybierając odpowiednią kompozycję do biura? Sprawdzamy.
Jesteśmy zdania, że w wyborze perfum, podobnie jak w dobieraniu ubrań czy makijażu, powinna panować absolutna dowolność. Z drobnymi wyjątkami. Są miejsca i sytuacje, w których – pomimo, że zapach definiuje nasz temperament czy nastrój – pewne nuty i akordy mogą być po prostu męczące dla otoczenia. Po pierwsze: naprzykrzać się mocną projekcją, a po drugie: pozostawać w pomieszczeniu ze względu na posiadanie tak zwanego ogona. Zastanawiając się nad wyborem odpowiednich do pracy w biurze perfum, warto też przyjrzeć się tym, które powinny poczekać na inne okazje.
Zapach to ubranie, które nosimy najbliżej ciała. Natomiast perfumy definiują nas również na zewnątrz, ze względu na to, że są wyczuwalne. W przestrzeni biurowej, zwłaszcza na tak zwanym open space, nie powinno się więc sięgać po ciężkie, mocne, intensywne kompozycje.
Do grona tych rodzin zapachów, które warto zarezerwować na okazje nieformalne i niesłużbowe, należą perfumy orientalne i gourmand. Do głównych akordów zapachów orientalnych należą kadzidła, oud, żywice, intensywne przyprawy. A rodzina zapachów gourmand zazwyczaj opiera się na słodko-deserowych nutach, takich jak wanilia, karmel, czekolada, trufle, toffi, kokos, pianki marshmallow. Dlaczego używanie ich w biurze nie powinno mieć miejsca? Oba typy zapachów mogą okazać się bardzo męczące zarówno ze względu na moc, jak i trwałość. Często to kompozycje, które pozostają w pomieszczeniu jeszcze długo po wyjściu osoby, która ich użyła.
Pomimo, że dress code nie wszystkim musi się podobać, zgadzamy się z tym, że chodzenie do biura w japonkach czy bermudach – nie jest dobrym pomysłem. Zwłaszcza w bankach, urzędach, placówkach, w których ma się kontakt z klientem. Podobnie jest z perfumami.
Które perfumy wybrać do pracy? Genialna jest rodzina zapachów cytrusowych, zwanych hesperydowymi. Do głównych nut tego typu kompozycji należą: neroli, bergamotka, cytryna, limonka, cytron, pomarańcza, grejpfrut, juzu czy mandarynka. To perfumy o działaniu odświeżającym, pobudzającym i dodającym energii. W niektórych biurach wykorzystuje się podobne nuty do aromaterapii, żeby pobudzić pracowników do działania lepiej niż espresso. Pomimo, że perfumy cytrusowe rządzą w sezonie letnim, tak naprawdę tzw. wody kolońskie czy toaletowe – z mniejszym stężeniem olejków zapachowych niż perfumowane czy perfumy – są idealne o każdej porze roku.
Drugą rodziną zapachową dobrą do sytuacji służbowych są zapachy zielone i drzewne. Mogą zawierać nuty cedru, drzewa sandałowego, paczuli (pod warunkiem, że nie w wysokiej dawce), drewna kaszmirowego (a także innych białych drzew), wetiweru, traw, zielonych liści.Świetnie sprawdzają się się zarówno na skórze kobiet, jak i mężczyzn, bo często to rodzina zapachów uniseks.
A trzecią sprawdzoną kategorią idealną do podkreślenia biurowego dress code’u są zapachy wodne (zwane ozonowymi) i morskie. Zawierają nuty: soli morskiej, ozonu, molekuł, lilii wodnej, kwiatu lotosa. Poprzez skojarzenie z wakacyjnym luzem i relaksem, przynoszą ukojenie, zmniejszają napięcie i redukują stres. I podobnie jak poprzednie dwie rodziny zapachowe – sprawdzą się niezależnie od płci.
Które perfumy wybrać do biura? Jeśli lubisz zapachy cytrusowe, genialną pozycją będzie woda toaletowa dla kobiet Dolce & Gabbana Light Blue z nutami cytryny, zielonego jabłka, cedratu i drzewa cedrowego. Lekki, świeży, orzeźwiający niczym lemoniada. To kultowy zapach, który sprawdza się na każdą okazję, a w szczególności do pracy. Dodatkowy plus? Ich cena, która jest bardzo przystępna!
Wspaniałym wyborem imitującym świeżość białej koszuli – skądinąd zawsze idealnej do biura – jest Juliette Has a Gun Not a Perfume. To zapach oparty o molekułę stworzoną w laboratorium, której zapach trudno jednoznacznie określić. Nie mniej daje świeżość i orzeźwienie, jakbyś właśnie wyszła spod prysznica. To perfumy, które zmacniają profesjonalny wizerunek, są eleganckie i subtelne.
Kolejną propozycją do biura, która nie dość, że będzie pasować do każdego dress code’u, to na dodatek doda energii i pewności siebie (warto ten zapach trzymać na biurku lub w szufladzie i sięgać po flakon, aby się w ciągu dnia orzeźwić), jest Atelier Cologne Trefle Pur Cologne Absolue. To kompozycja, którą otwierają nuty bazylii, kardamonu i gorzkiej pomarańczy. Następnie czuć tunezyjskie neroli, koniczynę i liście fiołka. Przyjemne też jest tło zapachu złożone z paczuli, piżma i mchu. To kompozycja uniseks.
Idealny zapach do pracy dla niego? Profesjonalny wzierunek mężczyzny wzmocni Versace Eau Fraiche for Man, czyli woda toaletowa z akordami białej cytryny, drzewa różanego, szałwii, estragonu, piżma, ambry i sykomory. Zapach elegancki, dyskretny, ale dodający pewności siebie.
Innym przykładem genialnej kompozycji do pracy jest Hermes H24, woda toaletowa dla mężczyzn. Pachnie ziołowo – szałwią muszktatołową, narcyzem, drzewem różanym i molekułą sclarene. Zapach świeży, elegancki i wytrawny. A przede wszystkim – nienachalny.
Acqua Di Parma Blu Mediterraneo Chinotto Di Liguria, której również mogą używać i kobiety i mężczyźni. Gwiazdą zapachu jest tytułowa gorzka pomarańcza chinotto, do spółki z mandarynką. Towarzyszy im rozmaryn, geranium i kardamon, a także piżmo i paczula. Jest cytrusowo, ziołowo i maksymalnie świeżo.