Retinol to jeden z najskuteczniejszych składników w pielęgnacji skóry. Ekspert Super-Pharm, kosmetolog Agnieszka Antczak, podpowiada, jakie stężenie i formę produktu wybrać na początek, by efektywnie i bez podrażnień zwalczać trądzik, przebarwienia czy zmarszczki.
Retinol to jeden z najbardziej skutecznych i najbardziej popularnych składników kosmetycznych dostępnych na rynku, dlatego jeśli szukasz produktu,który pomoże ci zwalczyć trądzik, przebarwienia, a także wyrównać strukturę skóry i opóźnić procesy starzenia, to koniecznie powinnaś go wprowadzić do swojej pielęgnacji.
Na rynku dostępnych jest wiele produktów zawierających retinol (kremy, sera, maski), o różnym stężeniu i o różnej sile działania. Jaką formę produktu z retinolem wybrać na początek oraz jak prawidłowo wprowadzić go do swojej pielęgnacji, żeby uniknąć wysypu, łuszczenia i podrażnienia?
Retinol należy do retinoidów (pochodnych witaminy A), do tej grupy zaliczamy też retinal, palmitynian retinylu, uwodorniony retinol i inne jego pochodne, a także retinoidy na receptę (adapalen, tretinoinę, trifaroten), głównie stosowane w leczeniu zmian trądzikowych. Ich główny mechanizm działania polega na przyspieszeniu odnowy skóry poprzez zwiększenie obrotu komórkowego:
Tempo wymiany komórek spada wraz z wiekiem, a także w niektórych problemach skórnych np. w trądziku. Warto też pamiętać, że mimo przyspieszenia obrotu komórkowego, retinol nie złuszcza skóry. Jeśli na początku stosowania zobaczysz u siebie suche skórki lub łuszczenie, może to być znak uszkodzenia bariery naskórkowej i podrażnienia (np. spowodowanego zbyt wysokim stężeniem retinolu lub brakiem odpowiedniego kremu nawilżającego).
Delikatniejsza emulsja z retinalem, o działaniu łagodniejszym niż retinol. Idealny produkt na początek.
Zawiera ceramidy, cholesterol i niacynamid. Retinol w kapsułkach stopniowo się uwalnia, zmniejszając ryzyko podrażnień.
Produkt bogaty w składniki regenerujące (ceramidy, cholesterol) i regulujące sebum.
Krem stworzony z myślą o skórach trądzikowych, zawiera biomimetyczny skwalan, oleje i ceramidy.
BIbliografia:
1. Biro D, Shalita A. Clinical aspects of topical retinoids. Skin Pharmacol: 53-60
2. Marona H, Gunia A, Pękala A. Retinoidy – rola w farmakoterapii w aspekcie komórkowego mechanizmu działania. Terapia i Leki 2010, vol. 3: 187-192.
3. Bernat M, Matysek-Nawrocka M, Cioczek W, Składniki aktywne w kosmetykach przeciwstarzeniowych, Kosmetologia estetyczna 2016, vol.6: 575.