jaki krem po 30 roku życia

Dobry krem do twarzy po 30. roku życia – ranking TOP 7 [OKIEM EKSPERTA]

Po jaki krem warto sięgać po 30. roku życia, aby uchronić się przed przedwczesnym powstawaniem zmarszczek? O zalecanej pielęgnacji skóry trzydziestolatek pisze ekspert Super-Pharm, kosmetolog Martyna Radziejewska. 

Pielęgnacja młodej skóry nie jest skomplikowana i zazwyczaj opiera się na dokładnym oczyszczaniu oraz nawilżaniu cery. Po 30. roku życia warto jednak z większą uwagą dobierać kosmetyki, aby opóźnić powstawanie pierwszych zmarszczek. O czym należy pamiętać?

Jak wybrać dobry krem do twarzy po 30. roku życia?

Z wiekiem skóra często staje się sucha, co może sprzyjać szybszemu pojawieniu się zmarszczek. Utrzymanie odpowiedniego nawilżenia i odżywienia to podstawa pielęgnacji. Pielęgnacja skóry po 30. roku życia powinna opierać się na sprawdzonych składnikach aktywnych o udowodnionym działaniu. Do najbardziej skutecznych należą:

  • Witamina C – nazywana „witaminą młodości”, pobudza fibroblasty do produkcji kolagenu i elastyny, rozjaśnia przebarwienia, łagodzi podrażnienia oraz stany zapalne, działa antyoksydacyjnie.
  • Witamina E – posiada silne właściwości antyoksydacyjne, niweluje wolne rodniki, chroni przed stresem oksydacyjnym, wzmacnia barierę hydrolipidową skóry, hamuje stany zapalne oraz wspomaga ochronę skóry przed działaniem promieniowania UV.
  • Retinol czynna pochodna witaminy A, wykazuje właściwości przeciwstarzeniowe, wpływa na DNA komórek, przyspiesza proces odnowy skóry, zwiększa ilość fibroblastów i stymuluje je do pracy, poprawia gęstość i jędrność, normalizuje ilość wydzielanego sebum.
  • Niacynamid – stymuluje produkcję lipidów (głównie ceramidów), wzmacnia barierę ochronną skóry, chroni przed negatywnym wpływem środowiska zewnętrznego, działa regenerująco, nadaje świeży i wypoczęty wygląd.
  • Kwas hialuronowy – skutecznie nawilża oraz zapobiega TEWL (przeznaskórkowa utrata wody), zwiększa przepuszczalność naskórka na działanie innych składników aktywnych;
  • Kwasy AHA (m.in. glikolowy, mlekowy, migdałowy) – regulują proces rogowacenia, poprawiają nawilżenie skóry, stymulują fibroblasty do produkcji kolagenu, elastyny oraz GAG (glikozoaminoglikanów), spowalniają proces starzenia.
  • Ceramidy stanowią główny składnik lipidów skóry, dostarczane w kosmetykach obudowują uszkodzenia w warstwie ochronnej skóry, nawilżają, odżywiają, zmniejszają widoczność zmarszczek oraz poprawiają jędrność i elastyczność.
  • Peptydy – wyróżniamy peptydy sygnałowe (stymulują komórki do pracy), transportujące (w kosmetykach mogą być nośnikami innych substancji aktywnych) oraz neuropeptydy (potrafią wpłynąć na rozluźnienie mięśni, działają podobnie jak botoks).

Wystarczy, że postawisz na 2-3 z tych składników w swojej pielęgnacji, a twoja skóra długo zachowa młody wygląd. Moje ulubione trio to witamina C, retinol i kwas hialuronowy.

Dobry krem do twarzy po 30. roku życia: TOP 7

To krem przeznaczony do pielęgnacji zmęczonej, matowej i pozbawionej energii skóry. Będzie świetny jeśli palisz, sporo się stresujesz czy lubisz się opalać. Formuła zawiera system ANTIOX BOOSTER, który zwalcza wolne rodniki, redukuje przebarwienia i rozjaśnia skórę. Wyciąg ze słodkiej pomarańczy wspomaga odnowę skóry.

Gwiazdą składu jest jednak stabilna formę witaminy C (3-O-etylowy kwas askorbinowy), która skutecznie redukuje skutki fotostarzenia i zwiększa produkcję kolagenu. Zastosowana w kremie nanotechnologia zapewnia głębokie przenikanie wszystkich substancji aktywnych. Regularnie stosowany przywróci cerze witalność, jędrność i elastyczność. 

To krem o bogatym i ciekawym składzie, który świetnie sprawdzi się w przypadku cery szarej i odwodnionej. Zawiera frakcję z grzybów Fu ling, która zwiększa grubość i gęstość skóry. Sorbitol i kwas hialuronowy zapewniają głębokie nawilżenie i ukojenie. Ceramidy i olej meadowfoam regenerują barierę hydrolipidową. Betaina, masło cupuacu i woski z borówki, jojoby, słonecznika i mimozy łagodzą skórę, a ekstrakt z herbaty matcha działa antyoksydacyjnie.

Regularnie stosowany sprawi, że cera będzie miękka, rozświetlona, jędrniejsza i bardziej napięta. Krem jest lekki, więc sprawdzi się także pod makijaż.

To kultowy, francuski krem do twarzy, którego formuła została opracowana w latach 50. Ulubieniec gwiazd i makijażystek. Jest szczególnie polecany do cery suchej, wrażliwej i zniszczonej. Zawiera składniki odżywcze takie jak aloes, masło karite, wosk pszczeli i białka sojowe, które zapewniają nawilżenie, regenerację oraz poprawę bariery hydrolipidowej. Skóra staje się miękka, sprężysta i wygładzona. Krem ma lekką konsystencję, szybko się wchłania i nie pozostawia tłustej warstwy, dzięki czemu świetnie sprawdza się jako baza pod makijaż.

Na koniec coś dla cery tłustej, mieszanej i z wypryskami. Ten lekki krem zawiera 98,6% składników naturalnych, w tym: Oléoactif, kwas hialuronowy, ekologiczny miód oraz oleje chia, z kiełków pszenicy i abisyński. Te składniki nawilżają, regenerują, wygładzają skórę, regulują wydzielanie sebum i łagodzą podrażnienia. Krem poprawia koloryt cery, chroni przed wolnymi rodnikami i nie obciąża cery. Można go stosować zarówno rano, jak i wieczorem.

Szukasz mocno regenerującego kremu na noc? Ten może być strzałem w dziesiątkę. Idealnie sprawdzi się w przypadku skóry odwodnionej, wrażliwej i naczynkowej. W INCI ma Biophilic H, który tworzy efekt „drugiej skóry”, aby zminimalizować przeznaskórkową utratę wody (czyli TEWL), a zmaksymalizować działanie składników aktywnych.

Formuła z ekstraktami i olejami naturalnymi regeneruje, odżywia, nawilża i uelastycznia. Gemmocalm z pąków czarnej porzeczki łagodzi podrażnienia, a olej z pestek winogron działa antyoksydacyjnie. Zawiera 97,8% składników naturalnych i jest zamknięty w w opakowaniu z recyklingowanego szkła farmaceutycznego.

Doskonały krem do skóry z oznakami starzenia i zmianami pigmentacyjnymi. Zawiera sprawdzone składniki stymulujące, rozjaśniające i wzmacniające, takie jak: witamina Cg, niacynamid, kwas hialuronowy, olej z krokosza barwierskiego, olej z nasion słonecznika i masło shea.

Formuła redukuje zmarszczki, intensywnie nawilżą, wyrównuje koloryt cery i zapewnia promienny wygląd. Krem ma aksamitną konsystencję i delikatny zapach. Super sprawdzi się jako baza pod makijaż. 

Gdy widzisz, że kondycja twojej skóry uległa mocnemu pogorszeniu, zauważyłaś już utratę jędrności i głębsze zmarszczki – wybierz krem o silniejszym działaniu. Głównym składnikiem tego kosmetyku jest DMAE 4% (dimetyloaminoetanol), czyli mniej znany składnik o świetnych właściwościach przeciwstarzeniowych i antyoksydacyjnych, 

Krem zwiększa elastyczność oraz napięcie skóry, działa liftingująco, wygładza zmarszczki, stymuluje fibroblasty do produkcji kolagenu i elastyny oraz głęboko odżywia skórę. Dodatkowo działa antyoksydacyjnie i chroni macierz komórkową. W składzie znajdziemy również kwas glikolowy oraz peptydy.

Codzienna pielęgnacja twarzy po 30. roku życia

Z fizjologicznego punktu widzenia organizm zaczyna się starzeć między 25-30. rokiem życia. W tym czasie spowalniają mechanizmy naprawcze, zmniejsza się metabolizm komórkowy, fibroblasty produkują mniejsze ilości kolagenu, elastyny oraz GAG (glikozoaminoglikanów). Na skórze pojawiają się pierwsze zmarszczki.

To dobry moment, aby rozpocząć pielęgnację w nurcie healthy aging, czyli zdrowego starzenia się skóry. Jest to kierunek w kosmetologii, który pojawił się stosunkowo niedawno. Healthy aging to koncepcja, która propaguje holistyczne podejście do człowieka. Skupia się na dbaniu o zdrowie całego organizmu, indywidualnie dobranej pielęgnacji oraz zabiegach z zakresu kosmetologii i medycyny estetycznej. Taka kompleksowa opieka pozwala starzeć się w zdrowy sposób. 

Możemy starać się ze wszystkich sił zatrzymać czas, ale i tak koniec końców nie uciekniemy przed biologią. Choć musimy się pogodzić z naturalnym procesem starzenia się, istnieją sposoby, które pomagają nieco opóźnić i spowolnić nieuniknione. Kluczowa jest regularna pielęgnacja, która składa się z następnujących kroków:

RANO:

  • Oczyść skórę z resztek nocnej pielęgnacji i sebum przy pomocy łagodnego żelu lub pianki.
  • Serum z antyoksydantami, takimi jak witamina C, aby chronić skórę przed szkodliwym działaniem wolnych rodników.
  • Nałóż krem pod oczy (np. z kofeiną), aby nawilżyć i zmniejszyć opuchliznę oraz cienie.
  • Użyj kremu dopasowanego do twojego typu skóry.
  • Nałóż krem z filtrem SPF 30 lub 50, aby chronić skórę przed przedwczesnym starzeniem i przebarwieniami.

WIECZOREM:

  • Usuń makijaż za pomocą olejku, masełka lub płynu micelarnego.
  • Ponownie oczyść skórę delikatnym żelem lub pianką.
  • Użyj toniku, aby przywrócić skórze równowagę.
  • Na noc wybierz serum z retinolem lub kwasami, które wspomogą regenerację skóry.
  • Nałóż krem pod oczy z właściwościami regenerującymi.
  • Użyj bogatszego kremu na noc, który głęboko nawilży i zregeneruje skórę podczas snu.

DODATKOWE KROKI (2-3 RAZY W TYGODNIU):

  • Wykonuj delikatny peeling enzymatyczny lub mechaniczny, aby usunąć martwy naskórek i poprawić teksturę skóry.
  • Stosuj nawilżające lub regenerujące maski do twarzy, aby dostarczyć skórze dodatkowej dawki składników odżywczych.

Jak wygląda moja pielęgnacja? Kilka razy w tygodniu, podczas wieczornej pielęgnacji, nakładam produkt z retinoidami, a codziennie rano stosuję serum z witaminą C oraz krem z SPF50+. Takie połączenie składników aktywnych stymuluje fibroblasty do produkcji kolagenu i elastyny, zmniejsza widoczność zmarszczek oraz przebarwień, minimalizuje ilość wolnych rodników oraz chroni skórę przed degradującym wpływem promieniowania UV.

Jak opóźnic proces starzenia po 30. roku życia?

Dobór odpowiednich kosmetyków ma duże znaczenie, ale to nie wszystko. Odpowiednia suplementacja wspierająca proces starzenia się skóry to także niezbędny element koncepcji healthy aging. Na podstawie analizy badań laboratoryjnych można dobrać suplementy, które będą hamowały działanie wolnych rodników, proces glikacji (destrukcyjne łączenie się cukrów z białkami podporowymi skóry), wpłyną na odbudowę błon komórkowych, zwiększą metabolizm oraz działanie detoksykujące. 

Żyjcie w ciągłym biegu i stresie może wpłynąć na przyspieszenie starzenia się skóry oraz pogorszenie kondycji. Podczas długotrwałego napięcia w organizmie produkowany jest hormon stresu - kortyzol, który może doprowadzić do degradacji komórek, zmniejszenia odporności oraz funkcji ochronnych skóry. Dzięki kortyzolowi organizm dostaje sporą dawkę energii, która powoduje uwolnienie cukrów z wątroby, które łączą się z kolagenem i elastyną powodując ich rozpad. Zdrowy sen oraz umiejętność odpoczywania to bardzo ważne elementy dbania o młody wygląd skóry.

Aby jak najdłużej cieszyć się piękną cerą należy także zrezygnować z tytoniu. Palenie szkodzi organizmowi, wpływa negatywnie na układ immunologiczny oraz gospodarkę hormonalną. Dym tytoniowy m.in. uszkadza DNA, wpływa na zwiększenie ilości wolnych rodników w organizmie oraz kruchość naczyń krwionośnych, zmniejsza ilość kolagenu oraz witamin: A, C i E, które chronią przed wpływem czynników zewnętrznych, skóra traci elastyczność i zdrowy koloryt (staje się szaro-ziemista).

Dieta dla zdrowej skóry powinna być bogata w witaminy i minerały. Ważne, aby codziennie spożywać świeże warzywa i owoce oraz zdrowe tłuszcze. Posiłki powinny być różnorodne, najlepiej unikać dań typu fast food oraz słodyczy. Nie można również zapominać o piciu odpowiedniej ilości wody.

Aby jeszcze lepiej zadbać o skórę warto udać się na wizytę do kosmetologa, który na podstawie wywiadu oraz diagnozy cery dobierze odpowiednie zabiegi oraz ułoży plan pielęgnacji.

Udostępnij:

Autor Martyna Radziejewska Zobacz profil
Absolwentka kosmetologii Wyższej Szkoły Zdrowia, Urody i Edukacji w Poznaniu. W swojej pracy skupia się na indywidualnym podejściu do drugiego człowieka. Wiedzę i doświadczenie zdobywa podczas licznych kursów i szkoleń.
Następny wpis
Kosmetyki ze śluzem ślimaka - jak działają i jaka cera je pokocha? Czytaj więcej