Hydrolaty stają się coraz bardziej popularne ze względu na wszechstronne działanie. Cera sucha może wyjątkowo korzystnie zmienić się dzięki ich regularnemu stosowaniu. Które hydrolaty są dla niej wskazane? Podpowiadamy.
Hydrolaty mają wiele zastosowań i wszechstronne działanie. Mogą zastąpić tonik, mgiełkę, esencję czy serum nawilżające. Obniżają pH skóry i ułatwiają przenikanie substancji z kosmetyków do pielęgnacji. A także – utrwalają makijaż. Co jeszcze warto wiedzieć o hydrolatach i które z nich są godne polecenia dla skóry suchej?
Hydrolaty są ubocznym efektem ekstrakcji roślin: kwiatów i ziół, z których wytwarza się olejki eteryczne. Można je też nazywać wodami kwiatowymi. Najczęściej produkuje się hydrolaty z płatków kwiatów, łodyg, liści lub innych części roślin. Natomiast zawartość olejków eterycznych w hydrolacie jest dość niska – ok. 1% , co nie zmienia faktu, że pachną dokładnie tak jak olejki, z tym, że bardziej delikatnie. I o ile nie jest się alergikiem lub osobą ze skórą reaktywną – nie podrażniają skóry.
Hydrolaty do pielęgnacji skóry stosowane były już w starożytności w Egipcie i krajach Bliskiego Wschodu. Na Dalekim Wschodzie stosowano natomiast „fermenty”, jak np. sfermentowana woda ryżowa. Jednym z najsłynniejszych hydrolatów, esencji lub toników, była tak zwana woda królowej Węgier, czyli Larendogora w XIV wieku. Jej twórczyni, Elżbieta Łokietkówna uznawana była za piękność i wyglądała niezwykle młodo, a swoją urodę przypisywała przemywaniu twarzy esencją m.in. z tymianku, rozmarynu i lawendy.
Jakie są dziś najbardziej popularne hydrolaty? Różany (najczęściej z róży damasceńskiej), z rumianku, kwiatu pomarańczy, lawendy,melisy. Zdarzają się też mieszanki z kilku kwiatów lub ziół. Wszystkie hydrolaty mają subtelne zapachy i dobroczynne działanie dla skóry: od nawilżania pomatowienie i uspokajanie produkcji sebum przez gruczoły łojowe.
RADA EKSPERTA
Najlepiej do skóry suchej używać hydrolatu o działaniu łagodzącym podrażnienia. Skóra sucha często ma zaburzone funkcje regeneracji ochrony. Przesuszonej skórze przyda się również wsparcie przeciw wolnym rodnikom. Przeciwrodnikowo wesprze naszą skórę dobrej jakości hydrolat różany. Jeśli lubisz rośliny z polskich łąk, zwróć uwagę na hydrolat z lipy lub rumianku, które mają dużo flawonoidów i związków o działaniu łagodzącym. Pamiętaj, że hydrolat to forma o mniejszym stężeniu składników aktywnych, dlatego zwróć uwagę na jakość kosmetyku
- radzi kosmetolog, Wiola Kaniewska.
Hydrolatu można używać jak toniku, aby obniżyć pH skóry i tym samym ułatwić przenikanie składników aktywnych z serum czy kremu. Najczęściej poleca się więc stosowanie hydrolatu tuż po umyciu i wysuszeniu twarzy, a przed położeniem na twarz i szyję pielęgnacji. Wody kwiatowe lub ziołowe najczęściej są pakowane w butelki z atomizerem, więc można je rozpylić na twarzy (producenci polecają też stosowanie ich na włosach i skórze ciała), a nadmiar – wklepać opuszkami palców lub osuszyć chusteczką, a następnie sięgnąć po krem.
Ale hydrolatu można też używać w ciągu dnia, żeby odświeżyć makijaż, nawilżyć skórę lub jako mgiełki do ciała. To kosmetyk, który poprawia poziom nawilżenia, odżywienia i elastyczności skóry.
Cera sucha najbardziej docenia w hydrolatach działanie nawilżające i odżywcze. Dlatego poszukując odpowiedniego dla jej potrzeb i kondycji produktu, warto wybrać takie, które koją, nawadniają, wiążą wodę w naskórku i nie ściągają. A to nasze top 5 hydrolatów do skóry suchej, które wpisują się idealnie w takie działanie.
To produkt, który tonizuje, koi, nawilża, wygładza, napina i regeneruje. Chroni skórę przed działaniem wolnych rodników. I zabezpiecza ją przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi. Co jeszcze potrafi? Odpręża, odświeża, a także przedłuża trwałość makijażu. Hydrolat z róży damasceńskiej to jedna z najlepszych opcji dla cery suchej i starzejącej się.
To kosmetyk, który jest otrzymywany podczas kilkutygodniowej maceracji owoców rokitnika. To pomarańczowa jagoda, która jest bogata w witaminę C. Ma ponad 12-krotnie wyższą zawartość tego genialnego antyoksydantu niż cytrusy. A witamina C jest podstawą pielęgnacji anti-aging – stymuluje komórki skóry do syntezy kolagenu i przywraca sprężystość naskórka. Tonizuje, regeneruje i łagodzi podrażnienia.
Hydrolat z aloesu jest bogaty w witaminy i mikroelementy. Przede wszystkim nawilża, a także koi, chroni i regeneruje naskórek. Pobudza komórki skóry do produkcji kolagenu. Ma wysoką zawartość antyoksydantów, dzięki czemu chroni cerę przed wolnymi rodnikami. Idealny do odświeżenia cery w ciągu dnia. Sprawdzi się na wszystkich typach cery, a w szczególności w pielęgnacji cery suchej.
To kosmetyk storzony z myślą o skórze suchej, przesuszonej, dojrzałej i naczynkowej. To hydrolat ze szlachetną wodą kwiatową z róży damasceńskiej, która jest uważana za składnik nawilżający i odmładzający. Jak działa hydrolat z nią w roli głównej? Cudownie nawilża, odświeża, wzmacnia, jest także przeciwzapalny. Zastępuje tonik. Przywraca skórze naturalne pH.
Powstaje w procesie destylacji kwiatów, łodygi i liści tej rośliny. Jakie są jego supermoce? Koi i łagodzi podrażnienia, zmniejsza swędzenie i zaczerwienienia naskórka. Łagodzi także egzemę i wycisza skórę reaktywną. Można go stosować jako kompresy na ewentualne zaczerwienienia i podrażnienia oraz najbardziej przesuszone partie skóry.