Szczotka to nie tylko narzędzie do stylizacji, ale także pielęgnacji. Jej wybór może robić dużą różnicę. Niektóre modele będą uszkadzać włosy, a inne pomagać w dbaniu o ich dobrą kondycję. Jak odróżnić jedne od drugich i wybrać idealną dla siebie? Odpowiada ekspertka Super-Pharm, trycholożka Paulina Hanusz-Prętczyńska.
Zanim przejdziemy do odpowiedzi na tytułowe pytanie, wyjaśnijmy najbardziej podstawową kwestię. Skąd wiedzieć, że pora wybrać się na zakupy? Zapytałam, o to ekspertkę Super-Pharm.
OKIEM EKSPERTKI
Zmiana szczotki powinna być uwarunkowana od jej stanu, częstotliwości użytkowania oraz jej rodzaju. Ważne jest, aby regularnie zwracać uwagę na stan zębów szczotki, w szczególności ich zakończeń. Jeśli na szczotce pojawiają się odstające elementy, które mogą mieć realny wpływ na jakość włosów – należy ją zmienić.
- Paulina Hanusz-Prętczyńska, trycholożka
Jeśli sprawdziłaś swoją szczotkę i okazało się, że jej forma pozostawia wiele do życzenia, jesteś we właściwym miejscu. Dobry model wcale nie musi być drogi. Zamiast na cenę warto zwrócić uwagę na kilka kluczowych cech. Szczegółowo omawia je nasza ekspertka. Sprawdź, żeby na kolejnych zakupach podjąć trafioną decyzję.
Wybór odpowiedniej szczotki do włosów jest istotny, aby zapewnić zdrowy wygląd i uniknąć uszkodzeń. Przy wyborze szczotki można sugerować się poniższymi kryteriami:
Różne rodzaje włosów wymagają różnych rodzajów szczotek. Na przykład grubym włosom częściej zaleca się szczotki z szerokimi zębami, aby uniknąć splątania. Dla cienkich włosów może być lepsza szczotka o delikatnych włosach, z kolei do kręconych może sprawdzić się bardziej szeroko rozstawiony grzebień.
Długie włosy mogą wymagać szczotki z dłuższymi zębami, aby ułatwić rozczesywanie i zmniejszyć łamanie się włosów. Krótkie włosy mogą lepiej reagować na szczotki z krótszymi.
Szczotki o elastycznych zębach mogą pomóc w uniknięciu nadmiernego naciągania włosów, co może prowadzić do uszkodzeń.
Przy doborze szczotki zwróć uwagę na jakość zębów i ich wykończenie. Często niedokładne wykończenia mogą mieć wpływ na szarpanie włosów i ich łamanie.
Jest wygodna i delikatna. Szeroka, prostokątna konstrukcja idealnie rozczesuje nawet długie i gęste włosy. Ma właściwości antystatyczne. Elastyczne szpilki z kauczukowej poduszki zapewniają nie tylko komfort, ale również delikatny masaż skóry głowy, który będzie stymulował krążenie krwi, co pozytywnie wpływa na porost włosów. Rączka została wykonana z ekologicznego drewna bukowego z certyfikatem FSC®. Jest więc nie tylko estetyczna, ale także wyprodukowana z dbałością o środowisko.
To grzebień, który łączy troskę o planetę z dbałością o włosy. Powstał w 30% ze słomy pszenicznej i w 50% ze zrecyklingowanego plastiku. Jest lekki i wytrzymały. Jego szeroko rozstawione zęby delikatnie rozczesują włosy – bez łamania i szarpania. Sprawdzi się szczególnie dobre w przypadku grubych, krótszych, a także kręconych włosów.
Trzecia przyjazna środowisku propozycja. Została wykonana z plastiku recyklingowanego z mórz i oceanów. Jej elastyczne, nylonowe ząbki delikatnie rozczesują włosy do idealnej gładkości. Ażurowy korpus przyspiesza suszenie, a ergonomiczny kształt idealnie dopasowuje się do głowy.
Mycie szczotki to czynność, o której bardzo często zapominamy. Co tydzień pierzemy ręczniki do twarzy, dokładnie myjemy szczoteczki soniczne – a akcesoria do włosów pomijamy. Tymczasem ich kiepski stan negatywnie wpływa na zdrowie skóry głowy i włosów.
Na koniec warto wspomnieć, że regularne czyszczenie przedłuży żywotność Twojej ulubionej szczotki. Ty zaoszczędzisz pieniądze, a na śmietnik trafi mnie odpadów.
Skoro już znasz argumenty za regularnym czyszczeniem szczotki, pora wyjaśnić, co oznacza "regularnie". Nasza ekspertka wyjaśnia, jak często powinnyśmy myć szczotkę do włosów.
Optymalnie jest myć szczotkę do włosów przynajmniej raz w tygodniu z nadmiaru kurzu, nitek z ubrań, włosów i martwego naskórka. Do tego celu można wykorzystać np. szampon oczyszczający.
Czesanie włosów może albo wspierać ich kondycję, albo powodować plątanie i kruszenie. Nawet najlepsza szczotka nie pomoże, jeśli będziesz codziennie powtarzać te same błędy.
Po pierwsze zawsze unikaj agresywnego szczotkowania. Może ono uszkodzić włosy i podrażnić skórę głowy. Twoje ruchy powinny być delikatne i spokojne. Gdy napotkasz na splątane włosy, nie szarp ich. Zamiast tego, cierpliwie pracuj grzebieniem lub szczotką, aby stopniowo je rozplątać. Jeśli regularnie masz problemy ze splątanymi włosami, koniecznie zacznij używać odżywki bez spłukiwania lub sprayu ułatwiającego rozczesywanie.
Ostatnią, ale kluczową radę ma nasz ekspertka, trycholożka Paulina Hanusz-Prętczyńska.
Pamiętaj, aby delikatnie rozczesywać włosy. Zaczynaj od końcówek i stopniowo przesuwaj się w górę, aby unikać kruszenia się włosów oraz plątania. Ważne jest także, aby nie szczotkować mokrych włosów zbyt agresywnie, ponieważ są one bardziej podatne na uszkodzenia mechaniczne.