Musisz zmyć makijaż, ale właśnie skończył Ci się ulubiony płyn miceralny? W takiej sytuacji absolutnie nie pomijaj oczyszczania twarzy. Demakijaż możesz wykonać również na inne sposoby. Jak to zrobić? Wyjaśnia ekspert Super-Pharm, kosmetolog - Martyna Radziejewska.
Dokładny demakijaż stanowi podstawę każdej pielęgnacji. Staranne pozbycie się produktów kolorowych i pielęgnacyjnych to niezbędny krok w dbaniu o skórę. W przypadku, gdy nakładamy makijaż i/lub krem z filtrem najlepiej postawić na oczyszczanie dwuetapowe.
Wykonanie demakijażu powinno rozpocząć się od usunięcia kosmetyków kolorowych. W tym celu najlepiej sprawdzają się jedno- lub dwufazowe płyny do demakijażu, płyny micelarne, mleczka, olejki. Po pozbyciu się wierzchniej warstwy makijażu, najlepiej sięgnąć po produkt, który łączymy z wodą - żel, emulsję, piankę. Dopiero tak oczyszczona skóra jest gotowa na dalsze kroki pielęgnacyjne. Niby wszyscy o tym wiemy, ale co zrobić, kiedy pod ręką nie ma nic, czym możemy wykonać demakijaż?
Każdej z nas mogą przytrafić się sytuacje nieplanowane, na które ciężko się przygotować: zaginiony bagaż na lotnisku czy niezapowiedziana noc poza domem. Nawet najlepiej zorganizowanym osobom może zdarzyć się zapomnieć kosmetyków do demakijażu pakując się na wakacyjny wyjazd.
Czy w takiej sytuacji należy zrezygnować ze zmywania makijażu? Odpowiedź jest jedna - nie. Istnieje kilka sposobów wykonania demakijażu bez kosmetyków do tego przeznaczonych. Jednak trzeba pamiętać, że są to rozwiązania doraźne. Stosujemy je jedynie w ekstremalnych warunkach, kiedy nie mamy możliwości pójścia do sklepu i uzupełnienia kosmetycznych braków. Sposoby tego typu można wykorzystać jednorazowo. Stosowanie ich dłużej może negatywnie odbyć się na kondycji skóry:
Warto również pamiętać, że brak demakijażu i dokładnego oczyszczania skóry, negatywnie wpływa na wchłanialność kosmetyków, które nakładamy na twarz w kolejnych krokach pielęgnacyjnych. Stosowanie nawet najdroższego kremu, bogatego w składniki aktywne nie przyniesie oczekiwanych rezultatów w momencie, gdy będziemy go stosować na brudną cerę.
WSKAZÓWKA
Alternatywne sposoby demakijażu należy traktować jedynie jako rozwiązanie doraźne. Mogą się przydać, kiedy np. przyjeżdżamy do hotelu późnym wieczorem i okazuje się, że zapomniałyśmy zapakować płyn micelarny, żel lub inny produkt przeznaczony do mycia skóry twarzy. W takim przypadku można sięgnąć po to co mamy pod ręką. Jednak, nie zalecam robić tego przez długi okres. Przy najbliższej możliwości należy uzupełnić braki kosmetyczne. Niedokładne zmywanie kremu z filtrem oraz kosmetyków kolorowych może mieć podobne konsekwencje, jak brak demakijażu.
Jeśli nie masz pod ręką kosmetyków do oczyszczania twarzyabsolutnie NIE REZYGNUJ z usuwania makijażu. Demakijaż możesz bez problemu wykonać na różne sposoby. Oto najlepsze z nich polcane przez naszego eksperta.
W przypadku mocniejszego makijażu lub zastosowania kosmetyków wodoodpornych, dobrze sprawdzą się naturalne oleje, które wykorzystujemy do pielęgnacji (np. olejowanie włosów) lub w kuchni. Do demakijażu można wykorzystać chociażby olej arganowy, jojoba, migdałowy czy olej kokosowy, ale równie dobrze sprawdzi się oliwa z oliwek.
Czyste oleje, bez żadnych dodatków, można również zastosować do demakijażu oczu. Nie powinny podrażnić wrażliwej skóry tej okolicy. Olej nakładamy na skórę wykonując przy tym delikatny masaż, a następnie ściągamy bawełnianą chusteczką lub wacikiem wielorazowym resztki zanieczyszczeń. Kolejno można umyć twarz letnią wodą.
Wazelina nie nadaje się do demakijażu całej twarzy. Jednak jej tłusta konsystencja może pomóc w usunięciu np. wodoodpornego tuszu do rzęs. Potrzebujemy jedynie wazeliny i patyczka higienicznego, za pomocą którego nałożymy produkt na rzęsy. Kosmetyk należy chwilę przytrzymać na rzęsach, a następnie ostrożnie zmyć resztki wilgotnym patyczkiem.
Na skórę należy nałożyć nieco większą ilość kremu nawilżającego, który akurat mamy pod ręką. Jeśli wybierzemy bardziej odżywczy i tłusty produkt, łatwiej będzie zmyć cięższe kosmetyki. Przy pomocy kremu należy przez dłuższą chwilę pomasować skórę, tak aby rozpuścić wszystkie zabrudzenia. W kolejnym kroku resztki kosmetyków kolorowych i kremu nawilżającego warto zmyć wilgotnymi płatkami kosmetycznymi lub bawełnianą ściereczką.
Sposób sprawdzi się przy zmywaniu lekkiego, dziennego makijażu. Raczej nie poradzi sobie z wodoodpornymi kosmetykami. Bawełnianą lub muślinową ściereczkę (jeśli masz dzieci możesz wykorzystać czystą pieluszkę) należy zamoczyć w ciepłej wodzie i delikatnie zmyć makijaż ze skóry. Twarzy nie należy zbyt mocno pocierać. Przy zmywaniu mocniejszych kosmetyków, jak np. tuszu do rzęs czy eyelinera, ściereczkę warto przyłożyć i przytrzymać na chwilę, tak aby woda rozpuściła produkt. Czynność należy powtórzyć kilkukrotnie, aż skóra będzie całkowicie czysta. Zamiast ściereczki można wykorzystać także wielorazowe waciki do demakijażu.