Mocne, twarde, długie i błyszczące paznokcie, to oznaka dobrej kondycji organizmu. A także atut podkreślający piękno kobiecych dłoni. Co zrobić, żeby takie były i jak przyspieszyć ich wzrost?
Zadbane dłonie o smukłych, długich palcach to odwieczny kobiecy atut. Znając zasady optyki nie od dziś wiadomo, że na wygląd dłoni – nawet jeśli geny nie były łaskawe – mają wpływ paznokcie. A najbardziej ich długość. Wydłużają bowiem optycznie i wysmuklają kształt palców. Przez lata najmodniejsze były bardzo krótkie paznokcie, ale od kilku sezonów wracają w pełnej krasie. Co oczywiście jest możliwe jedynie wówczas, kiedy udaje się je zapuścić.
Będąc aktywną w pracy, domu, sprzątając, gotując i wykonując wiele innych zadań, posiadanie długich paznokci wydaje się prawie nierealne. Jak można je wzmocnić, żeby urosły zdrowsze i mocniejsze?
Dlaczego tak trudno zapuścić paznokcie? Mało która kobieta „leży i pachnie”. Jesteśmy wielozadaniowe. Łączymy pracę zawodową z opieką nad dziećmi lub osobami starszymi i obowiązkami domowymi. Wiele tych czynności wykonujemy dłońmi i palcami: od stukania w klawiaturę, poprzez obieranie warzyw, na sprzątaniu kończąc. Jeśli paznokcie nie są wystarczająco mocne, mogą w czasie wykonywania tych wszystkich rzeczy – pękać. Jak je odbudować i sprawić, aby rosły szybciej?
RADA EKSPERTA
Jedną z dobrych metod, kiedy chcemy zapuścić paznokcie jest nałożenie na nie hybrydy lub jednej z baz żelowych, które utwardzają paznokcie. Poza tym jeśli chodzi o wzrost paznokcia to bardzo potrzebne jest uelastycznienie płytki poprzez wcieranie w nią, łożysko oraz macierz olejków bogatych w witaminy.
Nie bez znaczenia jest też odpowiednie piłowanie i wygładzanie bocznych brzegów paznokci, ponieważ tworzą się tam niewielkie przestrzenie, które podczas uderzenia mogą spowodować pęknięcie płytki w poprzek. Przestrzenie te są najczęściej wynikiem nierówności oraz bruzd, które powstają w miarę wzrostu paznokcia i są naturalnym zjawiskiem. Jeśli bruzdy te są głębokie, może to świadczyć o zaburzeniach w organizmie. Najczęściej spowodowanych złą dietą. Ale mogą to być także uszkodzenia mechaniczne. Takie paznokcie będzie ciężko zapuścić bez ich wzmocnienia hybrydą, akrylożelem lub bazą żelową lub kauczukową.
Boczny brzeg paznokcia musi od nasady być idealnie wygładzony równolegle do palca. Stosowanie szklanych pilników, które nie szarpią brzegów paznokcia, również wspiera ich wzrost, ponieważ nie rozdwajają się dzięki nim, ani nie kruszą.
- radzi Natalia Płuciennik, manikiurzystka i właścicielka salonu FlowNails w Warszawie .
Aby szybko zapuścić i wzmocnić paznokcie dobrym pomysłem jest suplementacja odpowiednim preparatem.
Przykład? Merz Spezial Drażetki - to preparat na włosy, skórę i paznokcie. Zawiera witaminę A, C, witaminę E, witaminę B2, cynk, niacynę, biotynę.
Bardzo dobry skład i świetne opinie ma także Solgar Formuła Włosy, Skóra, Paznokcie. Preparat zawiera organiczną postać siarki MSM z sosny (to doskonała baza dla budowy kolagenu i keratyny), krzem, witaminę C, L-Lizynę, L-Prolinę, Cynk, Miedź (wspiera wchłanianie żelaza).
Organiczną siarkę MSM, a także odkrycie ostatnich lat w świecie antiaging czyli PABA można suplementować w preparacie Swanson Włosy, Skóra, Paznokcie. PABA to kwas para-aminobenzoesowy, o którym mówi się wit. B10. Naprawia struktury DNA, wzmacnia, zapobiega zmarszczkomi chroni przed niedoborami żelaza. Oprócz PABA w preparacie tym jest także skrzyp polny, l-cysteina, cholina, inositol.
Skrzyp polny, kolagen rybi, biotyna i kwas hialuronowy, to tylko niektóre ze składników PharmaVit 4Beauty Skóra, Włosy, Paznokcie. Te roślinne kapsułki zawierają także witaminę C, rdest japoński, gotu kolę, koenzym Q10, BioPerine (ekstrakt z owoców pieprzu czarnego) i selen.
Bogactwo witamin i składników mineralnych, które mają ogromny wpływ na moc i wzrost paznokci można także znaleźć w Doppelherz Aktiv Na Włosy i Paznokcie. Kapsułki te zawierają zarodki pszenicy i wyciąg z prosa, które stymulują wzrost paznokci (i włosów). A także aminokwasy siarkowe, które łączą cząsteczki keratyny i wzmacniają paznokcie, biotynę, cynk, witaminę B 5, witaminę B6. Skutkiem stosowania preparatu na wzmocnienie paznokci są także mocniejsze włosy i skóra w lepszej kondycji.
Co robić, jeśli paznokcie od mycia naczyń, sprzątania, stukania w klawiaturę czy z innych powodów często się łamią? Nie bez znaczenia jest to, w jaki sposób dba się o płytkę paznokcia, czy się ją chroni, nawilża i zapobiega przesuszeniu. Ogromne znaczenie ma też manikiur, sposób usuwania lakieru lub hybrydy, a nawet rodzaj używanego pilniczka. Zbyt agresywne zabiegi przeprowadzane często lub niewłaściwie, mogą spowodować przesuszenie paznokcia, a to prowadzić do ich łamliwości. Wówczas nie ma szans na ich zapuszczenie. Jak dbać o paznokcie w domu, żeby je wzmocnić, a tym samym zapuśić? Możliwości jest wiele.
Podstawa to regularne stosowanie odżywek wzmacniających płytkę. Jak na przykład Skrzypovita Pro Serum do Paznokci. To preparat, który zawiera olej ze słodkich migdałów (wit. A, E i wit. z grupy B), olej arganowy o właściwościach regenerujących, kompleks Lipex Omega 3/6 (kwasy omega 3 i omega 6), masło cupuacu, olejowy ekstrakt ze skrzypu polnego.
Bardzo dobre recenzje ma także Biotebal Mocne Paznokcie Serum. To odżywka do paznokci, która nawilża, wzmacnia i przyspiesza ich wzrost. Zabezpiecza je przed wilgocią i czynnikami zewnętrznymi. Zawiera biotynę.
Jednym z bestsellerów w tej kategorii jest Sally Hansen Nailgrowth Miracle. Odżywka z białkiem sojowym, które wspomaga wzrost i zapobiega łamliwości. Preparat zawiera także keratynę, która chroni przed rozdwajaniem się oraz kolagen i multiwitaminy stymulujące wzrost paznokci.
Boosterem, który przyspieszy ich regenerację jest Long 4 Nails intensywnie wzmacniająca odżywka do paznokci. Kremowo-żelowy kosmetyk zwalcza łamliwość, rozdwajanie się i słaby wzrost paznokcia. Zawiera biotynę, która wzmacnia i utwardza, olejek ze słodkich migdałów i kompleks odżywczy NutriAct.
Bardzo dobrym preparatem jest także Gehwol Olejek Pielęgnacyjny do Paznokci. Zawiera składniki pielęgnacyjne i substancje antybakteryne, które zapobiegają stanom zapalnym, ale także przyspieszają wzrost paznokcia. W jego składzie znajdują się m. in. olej z kiełków pszenicy, pantenol, bisabolol i clotrimazol. Natomiast niezależnie od dokonanego wyboru odżywki, serum czy olejku, należy dać paznokciom co najmniej kilka tygodni na regenerację. A czasem zrobić przerwę od zabiegów manikiuru.