Jak zapobiec powstawaniu przebarwień?

Jak zapobiec powstawaniu przebarwień? 6 produktów, dzięki którym nie będziesz obawiać się słońca

Zmagasz się z przebarwieniami? Obawiasz się, że najbliższy urlop sprawi, że przybędzie ci kolejnych plam? Oto sześć kosmetyków, które nie tylko cię ochronią, ale także pomogą w usuwaniu już istniejących zmian. Ekspert Super-Pharm, kosmetolog Martyna Radziejwska, wyjaśnia, jakim składnikom zawdzięczają swoją skuteczność.

Przebarwienia okiem kosmetologa

Zwalczanie przebarwień może być sporym wyzwaniem. Moim zdaniem, dość istotnym elementem w terapii jest czas. Im szybciej zareagujemy i zaczniemy walkę z problemem, tym lesze efekty osiągniemy. Składniki aktywne oraz metody, które najlepiej zastosować zależą również od rodzaju przebarwień z jakimi mamy do czynienia. Możemy wyróżnić:
  • Przebarwienia posłoneczne: aktywowane pod wpływem promieniowania UV, naczęściej są konsekwencją nieodpowiedniej ochrony oraz zbyt intensywnej ekspozycji na słońce. Do tej grupy zaliczamy tzw. plamy soczewicowate, które najczęściej możemy zauważyć u starszych osób, m.in. na dłoniach, policzkach czy czole. Pod wpływem promieniowania UV w połączeniu z zaburzeniami hormonalnymi często rozwija się przebarwienie typu melasma (inaczej nazywana ostudą), zazwyczaj możemy je zauważyć nad górną warga, na nosie, policzkach czy brodzie;
  • Przebarwienia pozapalne: powstają pod wpływem urazu, kóry również w postaci stanów zapalnych w przebiegu trądziku, może dojść do zwiększonej syntezy melaniny. Zmiany te początkowo są różowe-czerwone, jednak na skutek promieniowania UV mogą przejść w odcienie brązu, utrwalone zmiany mogą stanowić spory problem kosmetologiczny.

Jak zapobiec powstawaniu przebarwień?

Metoda walki z przebarwieniami zależy od wielu czynników: typu i czasu pojawianie się zmian, ich lokalizacji, rodzaju czy ogólnego stanu skóry. Istnieją świetne metody profesjonalne, dzięki którym pozbycie się przebarwień może być prostsze. Jednak musimy pamietać, że sam zabieg to za mało. Praca z jakimkolwiek problemem skórnym powinna być uzupełniona odpowiednią pielęgnacją domową.
 
Jakie są filary dobrej rutyny zapobiegającej powstawaniu przebarwień?
  • Po pierwsze ważne jest postawienie na dobrze przebadane składniki aktywne, np. kwas ferulowy, kwas azelainowy, kwas traneksamowy, retinoidy, niacynamid, witaminę C, rezorcynol, kwas kojowy.
  • W planie pielęgnacyjnym skóry z problem przebarwień pozapalnych nie możemy zapominać o substancjach o działaniu łagodzącym i przeciwzapalnym np. wyciągu z wąkroty azjatyckiej czy kwasie hialuronowym. Dobrze, aby w produktach znalazły się również takie składniki jak NNKT, pantenol, koenzym Q10 czy laktoferyna.
  • Praktycznie w każdej pielęgnacji, niezależnie od problemów skórnych, musi znaleźć się krem z filtrem. W przypadku przebarwień to must have. Jednak oprócz samej aplikacji SPF rano, musimy również pamiętać o jego reaplikacji w ciągu dnia. Zwłaszcza w okresie wiosenno-letnim, kiedy więcej czasu spędzamy na zewnątrz. 

6 skutecznych produktów na przebarwienia 

Krem z filtrem to element, którego nie może zabraknąć w pielęgnacji skóry z przebarwieniami. Produkt marki Nivea został stworzony z myślą właśnie o cerze z zaburzeniami pigmentacyjnymi.
 
Formula zapewnia ochronę przed uszkodzeniami spowodowanymi promieniowaniem UVA i UVB, a opatentowany składnik Luminous630® zapobiega powstawaniu plam wynikających z działania promieni słonecznych i widocznie je redukuje. Dzięki synergistycznemu działaniu skóra staje się bardziej jednolita i świetlista. Niewątpliwe, zaletą kremu jest również lekka, niebieląca konsystencja. 
W przypadku przebarwień (szczególnie pozapalnych) nie możemy zapominać o działaniu regenerującym. Serum NUXE to produkt, który łączy w sobie działanie kwasu hialuronowego, niacynamidu oraz mikrokapsułek wypełnionych olejami roślinnymi, których zadaniem jest wygładzenie skóry oraz redukcja przebarwień. Dodatek opatentowanego kompleksu z komórkami macierzystymi szarotki alpejskiej sprawia, że produkt stanowi także idealne uzupełnienie pielęgnacji przeciwstarzeniowej.
 
Mimo zawartości naturalnych olejów, serum szybko się wchłania i nie pozostawia lepkiej warstwy. Dzięki temu z powodzeniem możemy stosować je również podczas poranne pielęgnacji. W testach przeprowadzonych przez markę 81% badanych zauważyło ujednolicenie kolorytu cery podczas stosowania serum. 

Produkt łączy w sobie ochronę przeciwsłoneczną z działaniem depigmentującym. W składzie emulsji znajdziemy m.in. kwas traneksamowy i azelainowy, filtry fizyczne oraz chemiczne, czynniki wzrostu, a także 4-butylrezorcynol. Oprócz zapewniania ochrony przed promieniowaniem UV oraz działania rozjaśniającego – kosmetyk posiada właściwości przeciwzapalne oraz wzmacniające barierę ochronną cery.
 
Dzięki płynnej konsystencji emulsja łatwo się rozprowadza i dobrze współgra z makijażem. To produkt dla osób, które preferują rozświetlający efekt na skórze. 
To antyoksydacyjno-nawilżający krem z filtrem SPF 50. Łączy codzienną pielęgnację z zaawansowaną ochroną przed promieniowaniem UVA i UVB. Hamuje fotostarzenie, chroni przed hiperpigmentacją, redukuje stres oksydacyjny i jednocześnie utrzymuje odpowiedni poziom nawilżenia. Jest idealny do każdego rodzaju skóry, nawet tej wrażliwej.
 
W składzie ma stabilną formę witaminy C, witaminę E, kwas hialuronowy oraz niacynamid, które rozjaśniają skórę i wyrównują jej koloryt. Jego lekka formuła szybko się wchłania, więc świetnie sprawdzi się jako baza pod makijaż.
Lekki krem z filtrem, który nie tylko chroni przed negatywnym wpływem promieniowania słonecznego, ale również zapobiega przedwczesnemu starzeniu i przebarwieniom. Produkt szybo się wchłania, a także nie pozostawia białego filmu na skórze. Zawiera naturalne składniki, które nawilżają, odżywiają i łagodzą. W składzie znajdziemy m.in. filtry mineralne, ekstrakt z liści aloesu, witaminę E oraz olej z pestek słonecznika.
 
Krem jest hipoalergiczny i niekomedogenny. Sprawdzi się również w przypadku skóry wrażliwej oraz skłonnej do niedoskonałości.
Krem polecany do codziennej pielęgnacji cery z problemem przebarwień i nierównomiernym kolorytem. Chroni skórę narażoną na powstawanie zaburzeń pigmentacyjnych pod wpływem ekspozycji na promieniowanie UV, zmian hormonalnych, przyjmowania środków antykoncepcyjnych, w okresie ciąży, po zabiegach dermatologicznych i medycyny estetycznej oraz zmianach zapalnych.
 
Krem zawiera 4% niacynamidu, którego efekt działania porównywalny jest do hydrochinionu, stosowanego w wybielających terapiach medycznych. Niacynamid skutecznie hamuje syntezę melaniny oraz zapobiega migracji do naskórka. W składzie znajdziemy również witaminę C, E oraz peptydy. Całości uzupełnia wysoka ochrona przeciwsłoneczna SPF50+. 
WSKAZÓWKA 
 
W okresie największego nasłonecznią, zwłaszcza podczas urlopu, kiedy zdecydowanie większą ilość czasu spędzamy na zewnątrz, oprócz kremu z filtrem warto mieć pod ręką dodatkowe akcesoria. Idelanie sprawdzi się czapka z daszkiem czy kapelusz z szerokim rondem. Dobrym pomysłem są również okulary przeciwsłoneczne z filtrami UV (warto zakupić te dobrej jakości).
 
Nakładając krem z filtrem również warto pamiętać o jego odpowiedniej ilości. Dobrym sposobem jest wyciśnięcie kremu na długość dwóch palców (wskazującego i środkowego). To odpowiednia ilość na twarz. Choć sposób nie jest idealny i potrafi zawodzić, moim zdaniem, nadal dobrze się sprawdza. Jednak należy pamiętać, że w przypadku bardzo lejących, wodnistych SPF-ów warto czynność powtórzyć dwukrotnie.
Udostępnij:

Autor Martyna Radziejewska Zobacz profil
Absolwentka kosmetologii Wyższej Szkoły Zdrowia, Urody i Edukacji w Poznaniu. W swojej pracy skupia się na indywidualnym podejściu do drugiego człowieka. Wiedzę i doświadczenie zdobywa podczas licznych kursów i szkoleń.
Następny wpis
Najlepsze odżywki do włosów – ranking TOP 5 [WYBÓR TRYCHOLOGA] Czytaj więcej