Marzysz o zdrowych, mocnych włosach? Odkryj tajemnice stosowania wcierek do skóry głowy i przekonaj się, jak niewielka zmiana w pielęgnacji może przynieść spektakularne efekty. Ekspert Super-Pharm, trycholog Paulina Hanusz-Prętczyńska, wyjaśnia, jak dobierać produkty do swoich potrzeb i jaką technikę aplikacji stosować, aby szybko zobaczyć rezultaty!
Wcierki, lotiony, ampułki czy różnego rodzaju spraye do skóry głowy zyskują coraz większe uznanie w pielęgnacji skóry głowy i włosów. Dzięki bogatej formule, pełnej składników aktywnych takie produkty działają kompleksowo – odżywiają, wzmacniają, stymulują wzrost nowych włosów, regulują pracę gruczołów łojowych, nawilżają i pomagają w walce z problemami, takimi jak łupież czy stany zapalne skóry głowy. Klucz do ich skuteczności tkwi w odpowiednio skomponowanej i skoncentrowanej oraz prawidłowej metodzie stosowania.
Przy wyborze odpowiedniego preparatu kluczową rolę odgrywa skład produktu. Warto zwrócić uwagę, aby aktywne składniki znajdowały się na początku listy INCI, co wskazuje na ich wysokie stężenie. Składniki widniejące w dalszych pozycjach mają zazwyczaj niższe stężenia, co może wpływać na ich skuteczność.
Na przykład jeśli szukamy wcierki nawilżającej, ale składniki nawilżające będą niemalże na końcu składu INCI, warto rozejrzeć się za czymś innym. Należy pamiętać, że produkt produktowi nierówny, a obietnice producenta na pierwszej stronie opakowania nie zawsze pokrywają się z rzeczywistym stanem składu.
W pielęgnacji skóry głowy często sprawdza się zasada „mniej znaczy więcej” – nie musimy szukać wcierki z długą listą składników. Produkt z mniejszą liczbą dobrze dobranych substancji aktywnych często jest bardziej skoncentrowany i skuteczny niż ten, który zawiera wiele składników w małych stężeniach. Minimalizm w pielęgnacji nie tylko upraszcza codzienne rytuały, ale również zmniejsza ryzyko podrażnień i niepożądanych reakcji skóry.
Częstotliwość stosowania jest kwestią bardzo indywidualną i zależy przede wszystkim od specyficznych potrzeb skóry głowy i konsumenta. Warto sugerować się zaleceniami producenta na etykiecie, ale równie istotne jest „wsłuchiwanie się” w sygnały, jakie wysyła nam skóra. Jeśli jest sucha, ściągnięta lub podrażniona, a serum zawiera łagodne składniki o właściwościach nawilżających i kojących, można stosować je nawet częściej niż zaleca producent.
UWAGA!
Jeśli zauważysz u siebie nadmierne wypadanie włosów i zdecydujesz się na wcierkę odżywczą lub wzmacniającą, pamiętaj, że dopóki nie ustalisz przyczyny tego problemu, wypadanie może nadal występować. Taki produkt może jedynie nieznacznie wpłynąć na zahamowanie utraty włosów, dlatego kluczowe jest znalezienie źródła problemu.
Z reguły nie, ale jeśli dana wcierka powoduje dociążenie i uczucie nieświeżości, zawsze można ją stosować na kilka godzin przed myciem. Wcierki w większości przypadków będą lepiej działały nałożone bez spłukiwania, na świeżo umytą skórę głowy, natomiast jeśli nie ma innej możliwości zawsze lepiej zużyć produkt przed myciem niż wyrzucić.
Istnieją różne formuły takich produktów. Można je różnicować na produkty na bazie wodnej, alkoholowej, olejowej, ale także formuły bardziej gęste tzw. sera do skóry głowy.
Wcierkę stosuj 2-3 razy w tygodniu, chyba że producent zaleca inaczej. W przypadku wcierek nawilżających lub łagodzących można używać ich częściej, nawet codziennie. Obserwuj reakcję skóry i dopasuj częstotliwość do jej potrzeb.
W większości przypadków wcierkę można zostawiać na noc. Warto w tym miejscu upewnić się z zaleceniami producenta. Co ważne – decydując się na nałożenie takiego produktu na noc należy zrobić to z odpowiednim marginesem czasowym. Nie powinno się nakładać bezpośrednio przed snem. Warto dać skórze przeschnąć, żeby nie kłaść się z mokrą skórą głowy do snu.
Efekty stosowania wcierek zależą od indywidualnych potrzeb i kondycji skóry głowy oraz włosów, a także od systematyczności aplikacji i składu samego produktu. Zazwyczaj pierwsze rezultaty w postaci poprawy stanu skóry głowy (ograniczone przetłuszczanie, nawilżenie, redukcja łupieżu) mogą pojawić się już po kilku tygodniach regularnego stosowania – najczęściej po około 3–4 tygodniach.
Jeśli chodzi o wzrost nowych włosów, na zauważalne efekty trzeba poczekać nieco dłużej. Nowy wzrost włosów staje się widoczny po około 1–3 miesiącach stosowania. Regularność i cierpliwość są kluczowe dla osiągnięcia trwałych i widocznych rezultatów.
Produkt bazujący na naturalnych składnikach takich jak colostrum bovinum (siara bydlęca) o działaniu hamującym wypadanie włosów oraz silnie stymulującym wzrost nowych włosów. Dodatkowo w preparacie znajduje się również mleko klaczy i proteiny jedwabiu o właściwościach regenerujących.
Serum będzie idealne nie tylko w przypadku wypadania włosów, ale także wtedy gdy występują zaburzenia bariery hydrolipidowej, problemy z suchością skóry czy po przebytych chorobach dermatologicznych.
Jest to silnie skoncentrowane serum oparte na mechanizmie Baicapil, którego działanie zostało wzbogacone składnikami aktywnymi naturalnych ekstraktów roślinnych, aminokwasów oraz kompleksem witamin z grupy B, które zapobiegają nadmiernemu wypadaniu, a także stymulują odrost nowych włosów. Serum zawiera także Stemoxydine, opatentowaną cząsteczkę o skuteczności udowodnionej klinicznie w celu silnego pobudzenia włosów.
Stymulująco wzmacniająca wcierka do skóry głowy na bazie wody. Produkt działa wzmacniająco i stymulująco na wzrost nowych włosów, a wodna formuła produktu nie powoduje obciążenia.
Wcierka olejowa stymulująco-wzmacniająca. Stymuluje wzrost nowych włosów, poprawia ogólną kondycję skóry głowy oraz działa wzmacniająco na nowo wyrastające włosy.