Przebarwienia pozapalne są powszechnym problemem skórnym u osób, które przeszły trądzik. Ten rodzaj przebarwień potrądzikowych potrafi być uporczywy, co może negatywnie wpłynąć na twoją pewność siebie.
Pierwszym krokiem, by sobie z nimi poradzić, to zrozumienie, czym właściwie są przebarwienia potrądzikowe, dlaczego powstają, jak ich uniknąć oraz jakie składniki aktywne mogę pomóc w terapii, gdy już wystąpią. Mając tę wiedzę, będziesz w stanie poradzić sobie z przebarwieniami i odzyskać komfort bez kupowania dziesiątek kosmetyków.
Zmiany pozapalne – znane również jako Post-Inflammatory Erythema (PIE) – powstają w miejscu aktywnej zmiany trądzikowej. W przypadku tych przebarwień w skórze dochodzi do rozszerzenia siatki naczyń krwionośnych.
Charakterystyczne zabarwienie PIE jest spowodowane obecnością hemoglobiny (czerwonego barwnika krwi), co niestety sprawia, że są one bardziej widoczne, szczególnie u osób z jaśniejszym fototypem skóry.
Co ważne – im dłużej utrzymuje się stan zapalny, tym dłużej trwa niekorzystne dla skóry wchłanianie zaangażowanych w ten proces naczyń krwionośnych. Co to oznacza dla ciebie w praktyce?
Najważniejsze, by NIE ZABURZAĆ procesu gojenia skóry poprzez nieodpowiednie praktyki pielęgnacyjne.
W takim razie, jak przyspieszyć tak pożądany proces regeneracyjny?
To stosunkowo proste – twoja pielęgnacja powinna charakteryzować się silnym potencjałem przeciwzapalnym, ponieważ wpłynie ona korzystnie na stan bariery naskórkowej i prawidłowe nawilżenie skóry.
Średnio 8 na 10 moich klientek boryka się z problemem przebarwień pozapalnych. Niestety, ale popadają one w błędne koło licznych (złuszczających) terapii bez odpowiedniego nawilżenia i wsparcia regeneracji naskórka, co wydłuża gojenie skóry i nasila stan zapalny.
To powoduje, że różowe przebarwienia pozapalne często oznaczają również, że borykamy się z zaburzoną równowagą hydrolipidową. Skóra wtedy staje się podrażniona, przesuszona i odwodniona.
ABY USUNĄĆ PRZEBARWIENIA POZAPALNE, MUSISZ UŚWIADOMIĆ SOBIE, ŻE:
Z mojej obserwacji wynika, że często nie zwracamy na nie uwagi. Do tych czynników należą m.in.:
Kluczowe jest wczesne i odpowiednie leczenie trądziku, szczególnie tego o charakterze zapalnym. Przewlekły proces zapalny skóry występujący w trądziku obfituje regularnie w obecność zmian potrądzikowych, przebarwień i blizn.
Właśnie dlatego im szybciej włączysz celowaną farmakoterapię pod okiem doświadczonego dermatologa, tym mniejsze będzie ryzyko pogłębienia stanu zapalnego i samych zmian pozapalnych.
WAŻNE!
Jeśli masz do czynienia z takimi zmianami skórnymi, jak krostki i grudki – nie wyciskaj ich i nie rozdrapuj! Ich rozdrapanie może powodować dalsze uszkodzenia naskórka i wydłużenie gojenia się zmian, co jak wiemy – nasila widoczność przebarwień pozapalnych.
„Czy przebarwienia po trądziku znikną?” to jedno z najczęstszych pytań, które słyszę od moich pacjentek. Odpowiedź brzmi: „To zależy!”
Dlaczego?
Zmiany pozapalne mogą ustąpić samoistnie lub pozostać dość długo. Zależy to od stanu organizmu i skóry.
To powoduje, że powinnaś skupić się przede wszystkim na wspieraniu procesu regeneracyjnego skóry poprzez odpowiednią pielęgnację.
Powinna ona opierać się trzech kluczowych krokach:
Wybieraj łagodne formuły przeznaczone do skóry wrażliwej i podrażnionej. Unikaj składników o działaniu złuszczającym, takich jak kwasy czy retinoidy.
Im lepiej wesprzesz barierę naskórkową, tym skuteczniejszy będzie proces gojenia. W przypadku skóry mocno podrażnionej dobrym wyborem będą kremy regeneracyjne typu CICA. Formuła i konsystencja produktów nawilżających powinna być dostosowana do Twoich preferencji.
To niezbędny krok, ponieważ nadmierna ekspozycja na promieniowanie UV może wydłużyć proces gojenia skóry! Właśnie dlatego pamiętaj o regularnej aplikacji i re-aplikacji kremu z filtrem. W przeciwnym razie mogą pojawić się brązowe przebarwienia potrądzikowe (PIH), których terapia jest trudna i czasochłonna.
WSKAZÓWKA
Pamiętaj, że intensywne terapie złuszczające tylko wydłużają proces gojenia, dlatego przestań używać złuszczających kosmetyków na czas regeneracji skóry. Zamiast tego skoncentruj się na intensywnym nawilżeniu i ochronie skóry, by wspomóc jej naturalne procesy naprawcze i uniknąć dodatkowych podrażnień.
W terapii przebarwień PIE musimy intensywnie pracować nad stanem skóry, dbać o kondycję bariery naskórkowej oraz pamiętać o nawilżeniu i działać przeciwzapalnie. Jakie składniki kosmetyczne są skuteczne w pielęgnacji przebarwień pozapalnych?
Chcesz działać zarówno nawilżająco, jak i przeciwzapalnie? Jeśli tak, to postaw na krem-żel marki Pharmaceris. Skoncentrowany kosmetyk oparty na połączeniu azeloglicyny, Agascalmu™, wody oczarowej i ekstraktu z Centella Asiatica (wąkrotki azjatyckiej) działa przeciwtrądzikowo, redukuje zmiany zapalne, przeciwdziała utrwalaniu się rumienia oraz działa kojąco.
Efekty:
● Zredukowane zmiany trądzikowe
● Wyciszona, ukojona skóra
● Poprawiony stan i nawilżenie skóry
Ten krem-żel jest znakomity dla posiadaczek skóry tłustej i trądzikowej, które borykają się z odwodnioną skórą. Nawilża ją, jednocześnie zmniejszając zmiany zapalne.
Jeśli zależy ci na skutecznym działaniu o silnym potencjale przeciwzapalnym, to świetnym wyborem będzie kuracja od marki Theramid. Ten kosmetyk z 15% kwasem azelainowym szybko się wchłania i nie klei się po aplikacji. Jego praktyczne opakowanie ułatwia dozowanie.
Kwas azelainowy działa przeciwbakteryjnie, przeciwzapalnie oraz reguluje wydzielanie sebum, skutecznie redukując przebarwienia pozapalne. Dodatkowo formuła wzbogacona o pięć rodzajów ceramidów przyspiesza regenerację, zapobiega utracie wody i ogranicza ryzyko podrażnień, zapewniając bardziej jednolitą i jaśniejszą skórę.
Masz zaburzoną równowagę hydrolipidową? W tym przypadku jeśli chcesz działać przeciwzapalnie, to doskonałym wyborem będzie azeloglicyna. To połączenie kwasu azelainowego z glicyną jest mniej podrażniające, dlatego z powodzeniem stosuję je w terapiach wielu klientek.
Jednym z moich ulubionych kosmetyków jest serum aPAD marki Geek & Gorgeous, zawierające azeloglicynę w stężeniu 6%. Produkt pomaga zmniejszyć zaczerwienienie i wrażliwość skóry, redukować zmiany trądzikowe i przebarwienia. Co więcej – ma także właściwości nawilżające.
Serum jest bardzo dobre dla skóry skłonnej do wykwitów zapalnych, podrażnień i przebarwień. Jego lekka, żelowa formuła szybko się wchłania.
Jeśli zależy Ci na nawilżeniu i regeneracji skóry, postaw na ampułkę z 5% niacynamidem marki SVR. Stężenie 5% skutecznie wzmacnia barierę hydrolipidową, przez co skóra lepiej zatrzymuje wodę i jest bardziej odporna na działanie niekorzystnych czynników zewnętrznych.
Ampułka działa kojąco na stany zapalne, redukuje przebarwienia pozapalne i szorstkość skóry. Dodatkowo zawiera trzy wielkości cząsteczek kwasu hialuronowego, które długotrwale nawilżają skórę, natychmiastowo redukując uczucie dyskomfortu i napięcia.
To serum jest skutecznym rozwiązaniem dla skóry z przebarwieniami pozapalnymi i brązowymi przebarwieniami potrądzikowymi (PIH). Zawiera opatentowaną cząsteczkę Melasyl™, która redukuje nawet uciążliwe i utrwalone przebarwienia oraz zapobiega ich uciążliwym nawrotom.
Serum zawiera również 10% niacynamidu, który wyrównuje koloryt skóry, wygładza ją i zapewnia ochronę antyoksydacyjną. Z kolei woda termalna sprawia, że kosmetyk nawilża, zmiękcza i koi podrażnienia. W rezultacie skóra jest rozświetlona, zregenerowana, gładsza w dotyku, a jej koloryt jest wyrównany.