jak szybko zapuścić włosy

Jak szybko zapuścić włosy? Najlepsze sposoby polecane przez fryzjera

Czy da się szybko zapuścić włosy? Niestety nie zawsze jest to tak proste, jak mogłoby się mogło wydawać. Co robić, żeby włosy rosły zdrowe, mocne i lśniące? O wskazówki poprosiliśmy fryzjerkę i kolorystkę włosów – Iwonę Bednarską.

Inaczej wygląda zapuszczanie włosów krótkich, a inaczej włosów półdługich, które można upiąć czy związać. Mimo wszystko każde włosy wymagają uwagi i specjalnej pielęgnacji w czasie zapuszczania. Jakiej?

Jak często podcinać włosy przy zapuszczaniu?

Podcinanie końcówek jest podstawą zapuszczania włosów. Nonsens? Niestety, ale jeśli nie robi się tego zabiegu regularnie, włosy zaczynają się rozdwajać na końcach, łamać na długości, a ich proces zapuszczania nie należy do udanych. Jak często powinno się podcinać końcówki, kiedy zależy nam na włosach w dobrej kondycji, które mają następnie spokojnie odrastać? Średnio co dwa miesiące. Niektórzy zalecają nawet częściej co 4-6 tygodni. 

RADA EKSPERTA

Najważniejsza podczas zapuszczania włosów jest systematyczna higiena i podcinanie końcówek. W przeciwnym wypadku włosy będą kruszyć się na końcach, łamać na długościach lub rozdwajać, a ich zapuszczanie będzie daremnym procesem. A swoją drogą kiedy włosy mają dobre cięcie, ich zapuszczanie jest znacznie bardziej przyjemne.

Polecam częste szczotkowanie włosów. Czesanie bardzo dobrze stymuluje mikrocyrkulację skóry głowy. Czesząc włosy poprawiamy dotlenienie mieszków włosowych, ukrwienie skóry, a tym samym stymulujemy je do wzrostu

- tłumaczy fryzjerka i kolorystka włosów, Iwona Bednarska.

Jak dbać o końcówki włosów w czasie ich zapuszczania?

Kiedy już pozbędziemy się już zniszczonych końcówek, należy zadbać o zdrowe końce. Warto zainwestować w oliwki, olejki lub serum do włosów przeznaczone do nakładania na ich końcówki. Kiedy będą dobrze „opakowane” lipidami, nabiorą większej odporności na wycieranie się łusek i uszkodzenia mechaniczne, które może spowodować czesanie, wiązanie włosów czy ich stylizacja. Takie produkty nakłada się zwykle na wilgotne włosy przed wysuszeniem suszarką czy użyciem lokówki lub prostownicy. Niektóre z nich zawierają np. płynną keratynę, proteiny jedwabiu lub ceramidy, które wbudowują się w porowate włosy, domykają łuski i wygładzają włosy na powierzchni.

Zapuszczając włosy zdecydowanie lepiej jest je upinać wsuwkami, spinkami, nosić opaski czy apaszki, niż gumki do włosów. Jeśli nie wyobrażasz sobie życia bez gumek do włosów wybieraj te jedwabne – najmniej niszczą włosy. 

Jak zapuścić długie włosy? Zadbaj o skórę głowy!

Nie bez znaczenia jest także to, w jaki sposób o włosy dba się w czasie codziennej higieny. Rutyna nie musi być dla nich męcząca, ani przesadnie obciążająca. Kiedy włosy rosną najlepiej? Kiedy dostarcza się im odpowiednich do kondycji składników odżywczych. Nie tylko w diecie i suplementacji, ale także w kosmetykach do mycia i odżywiania. Podstawą zadbanych, lśniących włosów jest zdrowa skóra głowy. Dlatego należy ją odpowiednio i regularnie oczyszczać, albo stosując szampony oczyszczające, albo sięgając po peelingi trychologiczne. Pobudza się wówczas mikrokrążenie, dzięki czemu mieszki włosowe (zwane cebulkami) są lepiej dotlenione i odżywione.

Suplementy wspomagające zapuszczanie włosów

Jeśli planuje się zapuścić włosy, warto przeczytać nasz wpis o domowych sposobach zapobiegających ich wypadaniu. Wymieniamy tam niezbędne składniki odżywcze zarówno z diety, jak i suplementacji, które mogą działać także wspomagająco w trakcie zapuszczania włosów. Doskonałym wsparciem procesu zapuszczania włosów są Drażetki Merz Special, które suplementuje się dwa razy dziennie. Zawierają wit. C, E, B2, cynk, niacynę, biotynę, wit. A i B2. Wzmacniają organizm od środka i z tygodnia na tydzień poprawiają kondycję włosów, dzięki czemu rosną szybciej i w lepszej kondycji.

RADA EKSPERTA

Jeśli planuje się zapuszczanie włosów, należy bezwzględnie zadbać o ich kondycję od środka. Polecam suplementację Solgar orazsyrop Floradix, które uzupełniają niedobory witamin i minerałów od wewnątrz. Włosy, podobnie jak skóra i paznokcie są niestety wrażliwe na takie czynniki jak wahania hormonalne, dieta czy stres. Dlatego wspomaganie suplementacją może być niezbędne, żeby rosły zdrowe i lśniące

- wyjaśnia Iwona Bednarska..

Jak pielęgnować włosy, aby rosły szybciej?

Same włosy na długościach są martwe, a poprzez swoją budowę – trzon i otaczające go ułożone jak igły na choince łuski – wypłukują się z nich zarówno naturalne składniki nawilżające, lipidy, jak i białko (keratyna). Kiedy łuski są niedomknięte – włos wyciera się i łamie na długości. Wówczas nie sposób go zapuścić. Właśnie dlatego pielęgnacja i odżywianie są tak niezbędne. Jeśli planuje się zapuszczanie włosów, należy po każdym myciu włosów nałożyć na nie odżywkę. Natomiast kiedy wymagają one większej dawki odżywienia lub nawilżenia, należy przynajmniej raz w tygodniu nakładać na nie maskę, którą się trzyma ok. 20 minut. Oprócz czystej, zdrowej skóry głowy i zadbanych, wygładzonych włosów od nasady i na długościach, po sprężyste podcięte, wygładzone serum końcówki – podczas zapuszczania włosów dobrze jest zadbać o bogatą w minerały, kwasy tłuszczowe i witaminy dietę oraz suplementację. Wówczas włosy będą lepiej odżywione od nasady i tym samym szybciej będą rosnąć.

RADA EKSPERTA

Raz w tygodniu polecam zafundować włosom prawdziwe spa lub saunę. Nałożyć na nie maskę, założyć czepek kąpielowy lub owinąć je folią, położyć się do wanny z ciepłą parującą wodą. Albo zanurzyć ręcznik w gorącej wodzie, odcisnąć jej nadmiar i owinąć nim włosy pokryte maską czy odżywką. W cieple pary wodnej składniki odżywcze szybciej i głębiej spenetrują strukturę włosa

- radzi Iwona Bednarska.

Kosmetyki, które wspomagają szybkie zapuszczanie włosów

Jakie kosmetyki bywają pomocne w czasie zapuszczania włosów? Dobry szampon bez SLS czy SLES (siarczanów, substancji powierzchniowo czynnych), jak Skrzypovita Pro Szampon do Włosów z systemem Baicapil®. Jest on bogaty w odżywcze ekstrakty roślinne, aminokwasy i wit. z grupy B. Zawiera łagodne środki powierzchniowo czynne, więc nie podrażnia skóry głowy, ani nie rozchyla łusek.

Genialna podczas zapuszczania włosów jest maska do włosów wypadających i przerzedzających się Seboradin Przeciw Wypadaniu Włosów. Zawiera kompleks naturalnych 14 składników aktywnych, m.in.siarkę, żeń-szeń, kompleks witamin (prowitaminę B5, wit. E, F, PP, H - biotynę, cynk, białka i aminokwasy. A także odżywczy i nabłyszczający olej jojoba oraz oczar wirginijski, który poprawia ukrwienie skóry głowy. Bardzo pomocnym preparatem jest BiovaxMed Aktywny Żel Stymulujący Odrastanie Włosów. To produkt bez spłukiwania, który zawiera krzem, pseudo-peptyd, wit. PP i zwiększa gęstość włosów oraz stymuluje ich wzrost.  Doskonałe są także produkty w spreju, jak Dr Santé Keratin, spray odbudowujący do włosów. Zawiera kompleks protein, który chroni je przed czynnikami zewnętrznymi, a także wysokimi temperaturami suszarki czy prostownicy. Keratyna odbudowuje strukturę włosów, dzięki czemu są gładsze i mniej podatne na łamliwość. Można więc je ze spokojem zapuszczać.

Mówiąc o zapuszczaniu sposób nie sposób nie wspomnieć także o wcierkach wspierających porost włosów. Polecamy m.in. NaturalME z wyciągiem z rozmarynu oraz preparat do intensywnej kuracji stymulującej wzrost włosów - Pharmaceris H-Stimuforten

Następny wpis
Domowe sposoby na wypadające włosy Czytaj więcej