woda termalna co to jest

Woda termalna – dlaczego warto ją stosować?

Nie każda z nas jej używa, bo często nie wiemy, jak działa woda termalna i na jakie potrzeby skóry odpowiada. Sprawdź, czy to kosmetyk dla ciebie i czym różnią się od siebie wody popularnych marek.

Nawet jeśli nie masz w zwyczaju stosować wody termalnej w sprayu, na pewno już się z nią zetknęłaś! Występuje w uzdrowiskach, ośrodkach wypoczynkowych SPA, a także w rekreacyjnych basenach termalnych, popularnych np. w polskich Tatrach. Wody termalne to po prostu rodzaj ciepłych wód podziemnych o temperaturze co najmniej 20 stopni, przewyższającej średnią roczną temperaturę w miejscu wydobycia.

Woda termalna - co to jest?

Wody termalne pozyskiwane są z bardzo głębokich warstw skał (nawet kilku tysięcy metrów), które działają jak naturalny filtr. Wydobywana woda jest więc krystalicznie czysta, wolna od biologicznych zanieczyszczeń i wzbogacona w liczne minerały. Ponieważ każdy region ma odrębną charakterystykę geologiczną, każdy typ wody termalnej ma unikalny skład i charakterystyczne tylko dla siebie proporcje drogocennych pierwiastków.

Dotyczy to także wód wydobywanych w różnych ośrodkach termalnych Francji – światowego lidera w pozyskiwaniu wód termalnych dla celów kosmetycznych. Wody termalne z ośrodków takich jak La Roche-Posay w Nowej Akwitanii czy Vichy w Owernii sprzedawane są nie tylko w formie chłodzącego aerozolu, ale wchodzą także w skład kosmetyków do twarzy i ciała. Woda termalna w sprayu to wielofunkcyjny kosmetyk, który warto mieć w swojej kolekcji. 

RADA EKSPERTA

Woda termalna to produkt, który z powodzeniem może zastąpić tonik, esencję i mgiełkę podczas codziennej pielęgnacji. Po umyciu twarzy można rozpylić wodę termalną na twarz, szyję i dekolt, a następnie nałożyć ulubione serum czy krem. Woda termalna świetnie sprawdzi się również w upalne dni, przyniesie odświeżenie i ukojenie skórze. Dodatkowo podczas dłuższej pracy przed ekranem komputera warto spryskać twarz wodą termalną w celu nawilżenia skóry

- tłumaczy kosmetolog, Sylwia Anwajler.

Właściwości wody termalnej

Woda termalna ceniona jest przede wszystkim dzięki swoim właściwościom kojącym i przeciwzapalnym. Dzięki zawartości takich minerałów jak magnez, żelazo i wodorowęglany, wzmacnia naturalne procesy regeneracyjne i pobudza mechanizmu obronne skóry. Dlatego szczególnie ceniona jest przez osoby borykające się z chorobami dermatologicznymi (atopowe zapalenie skóry, łuszczyca, różne rodzaje trądziku).

Woda termalna przynosi także doskonałe efekty w pielęgnacji:

  • skóry wrażliwej i alergicznej,
  • po poparzeniach słonecznych,
  • po zabiegach dermatologicznych i laserowych,
  • męskiej skóry po goleniu,
  • skóry niemowląt z pieluszkowymi podrażnieniami.

Czy woda termalna w sprayu jest przydatna tylko w pielęgnacji skóry problematycznej? Nie! Woda termalna ma działanie zmiękczające oraz głęboko nawilżające. Stymuluje syntezę połączeń międzykomórkowych, sprawiając, że skóra staje się bardziej spoista i odporna na działanie czynników zewnętrznych. W przypadku skóry trądzikowej woda termalna ma działanie regulacyjne – zmniejsza wydzielanie sebum i łagodzi stany zapalne. Woda termalna potrafi również opóźniać procesy starzenia się skóry, dzięki zawartości antyoksydantów, a także  wspomaganiu syntezy naturalnych enzymów odpierających destrukcyjne działanie wolnych rodników.

Pierwiastki zawarte w wodzie termalnej mają działanie:

  • przeciwzapalne (np. wapń, lit i stront),
  • przeciwrodnikowe (np. mangan i fluor),
  • regeneracyjne (np. krzem, żelazo, magnez),
  • nawilżające (np. sód i potas).

Woda termalna – jak używać?

Najpopularniejszym sposobem używania wody termalnej jest bezpośrednie spryskiwanie skóry za pomocą aerozolu. Taki zabieg możemy stosować dwa razy dziennie, w porannej i wieczornej rutynie pielęgnacyjnej (zamiast toniku) lub wielokrotnie w ciągu dnia. Regularna aplikacja wody termalnej jest szczególnie istotna w sytuacjach, kiedy skóra jest szczególnie narażona na wysychanie – w ogrzewanych pomieszczeniach, w kabinie samolotu. Spryskanie porcją cennych minerałów doceni także cera wysuszona przez działanie słońca i wiatru.

Niewiele z nas zdaje sobie sprawę, że woda termalna może być także bazą głęboko nawilżającego kompresu dla podrażnionej skóry. Drogocenną wodą nasączamy waciki lub gazę i nakładamy na 10 minut. Taka maseczka regenerująca może być stosowana na całą twarz lub tylko na spuchnięte oczy. Przed zastosowaniem takiej maski wodę termalną warto schłodzić w lodówce.

W szczególnych przypadkach, jak alergia, widoczne podrażnienia czy rekonwalescencja po zabiegach dermatologicznych, woda termalna może zastąpić kranówkę przy oczyszczaniu twarzy. Twarda woda z kranu może być czynnikiem drażniącym, a zastąpienie jej kojącą wodą termalną przyspiesza procesy regeneracji.

Wskazówka

Większość dostępnych na rynku wód termalnych to tzw. wody hipotoniczne. Spryskanie twarzy taką wodą to zaledwie pierwsza część rytuału. Po chwili należy osuszyć twarz czystą chusteczką lub nałożyć olejek pielęgnacyjny, który tworzy warstwę okluzyjną. Jeśli o tym zapomnimy, odparowująca warstwa wody termalnej wysuszy skórę zamiast ją nawilżyć!

Najlepsze wody termalne

W ofercie drogerii Super-Pharm znajdziemy wody termalne w sprayu wszystkich czołowych marek, a także kosmetyki drogeryjne z wodą termalną w składzie (np. pielęgnację marki Polka z linii Miedź i Wody Termalne). Czym różnią się między sobą produkty poszczególnych marek?

Vichy, producent Pureté Eau Thermale Minéralisante, to jedyna marka dermokosmetyczna, która może pochwalić się stosowaniem wody wulkanicznej. Region Owernii słynie z licznych wygasłych wulkanów, a wydobywane tam wody bogate są w minerały pochodzące ze skał magmowych. Woda Vichy ma wysokie stężenie minerałów (5,2 g/L), a dla jej działania kluczowe jest 15 dobroczynnych dla skóry pierwiastków. Już po tygodniu stosowania ponad 80 proc. badanych wskazuje na znaczące zmniejszenie suchości skóry.

Z kolei położone w Oksytanii Avène słynie z wód o bardzo wysokiej zawartości krzemionki, która  odpowiada za nawilżenie, zmiękczenie, natlenienie oraz poprawę napięcia skóry. Avène Eau Thermale to woda nisko zmineralizowana, co jest atutem przy pielęgnacji wyjątkowo wrażliwej skóry. Woda Avène charakteryzuje się także niskim poziomem sodu oraz idealną równowagą anionowo-kationową.

Listę trzech najbardziej rozpoznawalnych miejscowości,  znanych z e stosowania wody termalnej w dermatologii i kosmetyce, zamyka La Roche-Posay. To tam powstało pierwsze europejskie centrum terapii termalnej specjalizujące się w problemach dermatologicznych. Działanie kojące i antyoksydacyjne wody La Roche-Posay potwierdziły badania kliniczne. Jej skład jest sekretem, wiadomo jednak, że zawiera m. in. żelazo, sód, selen, lit, krzem, potas i magnez.

Coraz poważniejszą konkurencją dla najpopularniejszych produktów jest woda termalna Uriage, wywodząca się z Alp francuskich. Droga z głębokich warstw skały na powierzchnię zajmuje tej wodzie aż 75 lat, przez co wyróżnia się ona wyjątkowo wysokim poziomem zmineralizowania – aż 11g/L! Jako woda izotoniczna, nie wymaga osuszania twarzy po aplikacji. Zawarte w składzie sole wapnia i manganu zapewniają działanie łagodzące, krzem odbudowuje warstwę ochronną skóry, a mangan odpowiada za działanie przeciwutleniające.

Te wody termalne warto przetestować:

  1. 45,99 zł
    Cena rekomendowana: 49,99 zł Cena detaliczna rekomendowana przez dostawcę: 49,99 zł
  2. 46,99 zł
    Cena rekomendowana: 49,99 zł Cena detaliczna rekomendowana przez dostawcę: 49,99 zł
  3. Uriage Woda termalna

    50 ml

    + inne warianty
    21,99 zł
  4. 41,99 zł
    Najniższa cena:  42,99 zł Najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 42,99 zł
Następny wpis
Klub Super-Pharm – jak założyć kartę i uzbierać jak najwięcej punktów? Czytaj więcej