Witamina C od wielu lat cieszy się ogromną popularnością w branży kosmetycznej. Nic dziwnego, produkty zawierające kwas askorbinowy oraz jego pochodne posiadają wszechstronne działanie, sprawdzą się w pielęgnacji wielu rodzajów cer. Kiedy zacząć stosować kosmetyki z witaminą C, jakich efektów można się spodziewać i jaka formę witaminy C wybrać? Podpowiada ekspert Super-Pharm, kosmetolog – Martyna Radziejewska.
Witamina C jest jedną z najlepiej przebadanych substancji na świecie, jest w pełni bezpieczna i dobrze tolerowana. Składnik ten jest również bardzo ważny dla prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Jednak witamina C dostarczana wraz z jedzeniem nie ma dużego wpływu na wygląd skóry, dlatego stosowanie jej w codziennej pielęgnacji w wielu przypadkach jest niezbędne. Jak stosować kosmetyki z witaminą C, aby uzyskać najlepsze efekty?
Witamina C to wszechstronny składnik. Jej najcenniejsze właściwości to:
Tak naprawdę witaminę C możemy stosować w każdym wieku, wszystko zależy od potrzeb naszej skóry. W pielęgnacji przeciwstarzeniowej kosmetyki zawierające pochodne kwasu askorbinowego możemy wprowadzić około 25. roku życia. Wiek ten uważa się za moment, kiedy cera zaczyna się starzeć, zmniejsza się synteza białek budulcowych skórę, a wszelkie procesy naprawcze zachodzą dużo wolniej. Witamina C zadziała antyoksydacyjnie, zmniejsza ilość wolnych rodników w skórze, wpływa na zwiększoną produkcji kolagenu, zapobiega powstawaniu przebarwień, które często pojawiają się wraz z wiekiem.
Wszystko zależy od stężenia witaminy C w kosmetyku. Produkty zawierające nieduże ilości substancji lepiej nakładać podczas porannej pielęgnacji. Dzięki temu witamina C wspomoże działanie filtrów przeciwsłonecznych. Wzmocni ochronę skóry przed negatywnym wpływem promieniowania słonecznego.
W porannej pielęgnacji bardzo dobrze sprawdzają się produkty typu serum, np. Sesderma C-Vit - serum liposomowe - posiada lekką formułę, która szybko się wchłania. Po umyciu cery delikatnym kosmetykiem oczyszczającym i odczekaniu kilku minut należy zaaplikować serum oraz krem z filtrem. W okresie zimowym, przed nałożeniem produktu ochronnego można zastosować dodatkowo krem nawilżający. W przypadku wyższych stężeń witaminy C w kosmetyku lepiej zaaplikować go podczas wieczornej pielęgnacji.
Nie ma przeciwwskazań do stosowanie witaminy C latem. Jest to substancja w pełni bezpieczna, nie powoduje uczulenia oraz podrażnień pod wpływem promieniowania słonecznego. Wręcz przeciwnie, witamina C hamuje rozwój wolnych rodników odpowiedzialnych za przyspieszone starzenie, które w dużej mierze pojawiają się pod wpływem promieniowania UV oraz wspomaga działanie filtrów przeciwsłonecznych.
Kupując serum lub krem z witaminą C dużą uwagę należy zwrócić na opakowanie kosmetyku. Produkt powinien być zapakowany w ciemną, najlepiej szklaną buteleczkę lub słoiczek. Witamina C bardzo szybko ulega rozpadowi pod wpływem działania światła oraz temperatury. Dlatego sposób przechowywania jest tak ważny. Należy jak najbardziej ograniczyć wpływ środowiska na opakowanie kosmetyku.
Należy także również zwrócić uwagę na symbol PAO (Period After Opening), czyli rysunek otwartego słoiczka, który znajdziemy na każdym opakowaniu. Wewnątrz słoiczka zawsze znajduje się liczba miesięcy, przez które kosmetyk może być bezpiecznie stosowany po otwarciu. Przez ten okres producent deklaruje również zachowanie stężenia i działania substancji aktywnych zawartych w kremie lub serum. Jednak warunkiem jest ich odpowiednie przechowywanie.
Decydując się na kosmetyk zawierający witaminę C najlepiej postawić na jedną z trzech form:
Wymienione wyżej pochodne witaminy C posiadają silnie działanie, a ich stosowanie przynosi znakomite efekty na skórze.
3-0-etylo askorbinowy wykazuje się dużą stabilnością, nie ulega rozpadowi pod wpływem środowiska zewnętrznego oraz nie powoduje podrażnień. Może być stosowany przez osoby z wrażliwą cerą skłonną do alergii. Substancja wykazuje się dużą skutecznością, jednak na efekty działania kosmetyków zawierających ten składnik należy poczekać chwilę dłużej. Kwas 3-0-etylo askorbinowy występuje m.in. w serum SVR Ampoule C 20%, które zawiera aż 20% stężenie witaminy C. Kosmetyk przeznaczony jest do pielęgnacji skóry pozbawionej blasku, matowej, z wyraźnymi oznakami zmęczenia, o nieregularnym kolorycie oraz widocznymi zmarszczkami.
Tetraizopalmitynian askorbylu to również substancja odporna na działanie środowiska zewnętrznego. Jest rozpuszczalna w olejach, świetnie radzi sobie z przebarwieniami na skórze. Nie wymaga dodawania wysokich stężeń do kosmetyku, aby mogła zadziałać. Tetraizopalmitynian askorbylu znajdziemy we wzmacniająco - wygładzającym koncentracie Pharmaceris N C-Capilix przeznaczonym do pielęgnacji cery naczynkowej narażonej na działanie stresu oksydacyjnego.
Kwas askorbinowy to bardzo silny antyoksydant. Efekty jego działanie widoczne są bardzo szybko. Jednak ogromnym minusem tej substancji jest jej niestabilność. Kwas askorbinowy ulega utlenieniu pod wpływem środowiska zewnętrznego. Składnik znajdziemy m.in. w skoncentrowanej kuracji anti-aging Vichy Liftactiv Peptide-C.
Autor
Martyna Radziejewska - absolwentka kosmetologii Wyższej Szkoły Zdrowia, Urody i Edukacji w Poznaniu. W swojej pracy skupia się na indywidualnym podejściu do drugiego człowieka. Wiedzę i doświadczenie zdobywa podczas licznych kursów i szkoleń.