Jak się golić bez podrażnień

Jak się golić, żeby uniknąć podrażnień? Poradnik dla mężczyzn (i nie tylko)

Nieprzyjemne uczucie dyskomfortu, pieczenie czy swędzenie po goleniu towarzyszy wielu osobom. Nie ma znaczenia, czy usuwamy owłosienie z twarzy czy innej okolicy ciała – ten problem może dotyczyć każdego z nas. Sprawdź, jak się golić bez podrażnień i cieszyć piękną, gładką skórą.  

Nieodpowiednie przygotowanie skóry, golenie na sucho czy „pod włos”, to tylko niektóre błędy popełnianie przy usuwaniu niechcianego owłosienia, które mogą doprowadzić do pojawienia się:
 
  • Szorstkości i suchości skóry
  • Uczucia dyskomfortu i pieczenia
  • Zaczerwienienia i podrażnienia
  • Świądu
  • Krostek

Jaką maszynkę do golenia wybrać? 

W przypadku, gdy nasza skóra ma tendencję do pojawiania się podrażnień po goleniu lub cierpimy na trądzik (w przypadku mężczyzn trądzik na twarzy może znacząco utrudniać golenie), warto każdorazowo sięgać po nową jednorazową maszynkę. Dzięki temu minimalizujmy szansę na podrażnienie i nadkażenie skóry, ale również za każdym razem sięgamy po maszynkę z ostrym ostrzem, dzięki czemu łatwiej i sprawniej możemy pozbyć się owłosienia.
  1. 102,99 zł
    Najniższa cena:  112,99 zł Najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 112,99 zł

Jeśli chcesz użyć danej danej maszynki czy główki ponownie, koniecznie pamiętaj o jednej zasadzie. Zawsze po użyciu dokładnie ją opłucz, następnie wysusz suszarką, a na koniec zdenzynfekuj płynem do dezynfekcji w sprayu np. Alkoseptem. Potem połóż ją do wyschęnięcia w suchym miejscu – najlepiej poza łazienką. 

Jak się golić bez podrażnień? Instrukcja krok po kroku? 

  • Przygotuj skórę do golenia

Aby przy kolejnym goleniu uniknąć niechcianego podrażnienia, warto o skórę zadbać jeszcze zanim zaczniemy usuwać owłosienie. Golenie najlepiej poprzedzić złuszczeniem martwego naskórka. W przypadku skóry twarzy dobrze sprawdzi się peeling enzymatyczny lub delikatny produkt kwasowy. Tego typu kosmetyki najlepiej zastosować na dzień przed goleniem.

Jeśli chcemy usunąć owłosienie na innej części ciała, np. nogach możemy w ten sam dzień wykonać peeling ziarnisty (również taki wykonany samodzielnie w domu, np. z fusów po kawie) lub użyć szczotki do ciała. Pozbycie się martwego naskórka ułatwi poślizg maszynce, dzięki czemu golenie będzie dużo sprawniejsze. 

  • Wybierz odpowiednią maszynkę do golenia

W zależności od okolicy ciała, którą chcemy ogolić warto wybrać inny produkt. Pamiętajmy, że owłosienie różni się w zależności od płci czy lokalizacji. Zupełnie inną grubość włosa posiadają mężczyźni na twarzy, a inną kobiety na nogach. Dlatego warto dostosować maszynkę do jej przeznaczenia. 

  • Zadbaj o produkt do golenia

Usuwanie owłosienia bez użycia pianki czy żelu to prosta droga do podrażnionej skóry. W tym przypadku podobnie, jak przy wyborze maszynki, taki produkt warto dostosować do miejsca, które będziemy golić. Kosmetyki przeznaczone do okolic intymnych będą dużo bardziej delikatne niż te do golenia męskiego zarostu, które dodatkowo mają za zadanie go zmiękczyć. Warto również zwrócić uwagę na skład produktu. Aby uniknąć podrażnień najlepiej unikać dodatku substancji zapachowych czy alkoholu wysoko w składzie.   

  • Pamiętaj o prawidłowym kierunku golenia

Trzymanie się odpowiedniego kierunku jest jednym z kluczowym aspektów golenia bez podrażnień. Początkowo najlepiej usuwać owłosienie wraz z kierunkiem wzrostu włosa. Dopiero w kolejnym kroku możemy usunąć pozostałości kierując się „pod włos”.

Ważny jest również odpowiedni nacisk na maszynkę. Ważne, aby nie dociskać jej mocno do skóry i nie wykonywać ruchów zbyt szybko. W taki sposób możemy podrażnić skórę, a nawet doprowadzić do pojawienia się ranek. 

  • Zadbaj o skórę po goleniu 

Ostatni, ale nie najmniej ważny krok, czyli pielęgnacja po goleniu. Aby cieszyć się gładką skórą bez podrażnień, każdorazowo warto aplikować kosmetyki, które zawierają składniki o działaniu łagodzącym, jak ceramidy, aloes, pantenol, alantoinę, wąkrotę azjatycką czy mocznik. Dzięki temu zapobiegniemy podrażnieniu oraz zadbamy o nawilżenie i regenerację skóry.

W przypadku golenia miejsc intymnych bezpośrednio po skończeniu, warto założyć bieliznę i ubrania z przewiewnych, oddychających materiałów, np. bawełny. 

 

Jeśli mimo wdrożenia odpowiedniego przygotowania do golenia i zadbania o skórę po zabiegu, nadal mamy spore i nawracające problemy z podrażnieniem – warto rozważyć skorzystanie z depilacji laserowej. O ile nie mamy przeciwwskazań do zabiegu, metoda ta skutecznie pomoże pozbyć się niechcianego owłosienia oraz rozwiążę problem z podrażnieniami.  

Produkty przydatne przy goleniu [WYBÓR KOSMETOLOGA]

Do złuszczania martwego naskórka dzień przed goleniem doskonale sprawdzi się Peeling Tołpa Men z Imbirem. W jego formule wykorzystano siłę trzech enzymów – bromelainy, papainy i mikrokapsułowanej keratynazy. Substancje te nie tylko delikatnie złuszczają, ale także mają działanie seboregulujące i przeciwtrądzikowe. Dzięki dodatkowi łagodzącego Torfu Tołpa i nawilżającej gliceryny skóra po jego zastosowaniu będzie gładka i miękka. 

Olejek intymny YOUR KAYA to całkowicie bezzapachowy produkt, który skutecznie zwalcza podrażnienia, czerwone krostki czy wrastające włoski. Kosmetyk w większości zawiera składniki pochodzenia naturalnego. Koi i odżywia delikatną skórę okolicy intymnych, ale z powodzeniem może być stosowany również w innych częściach ciała. Olejek można wykorzystać także do masażu i pielęgnacji twarzy. 

Avene Cicflate+ to produkt SOS, który zawsze warto mieć w swojej kosmetyczce. Świetnie sprawdza się w pielęgnacji pozabiegowej np. po leczeniu dermatologicznym czy nieco bardziej inwazyjnych zabiegach. Ale równie dobrze koi i łagodzi podrażnienia związane z goleniem. Krem przynosi natychmiastowe ukojenie delikatnej skórze. 

Najpopularniejsze błędy podczas golenia twarzy  

Bardzo często nie przykładamy szczególnej uwagi do tego etapu pielęgnacji. Golimy się w pośpiechu, a to pierwszy krok do powstania podrażnień. Inne błędy to również:

  • Brak przygotowania skóry i pielęgnacji po goleniu
  • Niedbanie o higienę i czystość maszynki
  • Golenie bez kosmetyków nadających poślizg
  • Usuwanie owłosienia „pod włos”
  • Zbyt mocny nacisk na maszynkę 
  • Rezygnacja z nawilżania skóry pomiędzy goleniem

Źródła:

Anna Kołodziejczak, Kosmetologia Tom I, PZWL Wydawnictwo Lekarskie, str. 252-253. 

Udostępnij:

Autor Martyna Radziejewska Zobacz profil
Absolwentka kosmetologii Wyższej Szkoły Zdrowia, Urody i Edukacji w Poznaniu. W swojej pracy skupia się na indywidualnym podejściu do drugiego człowieka. Wiedzę i doświadczenie zdobywa podczas licznych kursów i szkoleń.
Następny wpis
Rodzaje wibratorów – czym się różnią i jaki wybrać? [SEKSUOLOŻKA WYJAŚNIA] Czytaj więcej