Kosmetyki z naturalnymi komponentami mają coraz większe rzesze zwolenników. Po czym rozpoznać ich autentyczność? Czego szukać w składzie, a co na liście INCI znaleźć się nie powinno?
Moda na naturalne składy zyskuje na popularności. Natomiast szukając kosmetyków „zielonych”, warto sprawdzić czy takimi są naprawdę. Często opakowaniom tub czy słoiczków kojarzących się z naturą, towarzyszy tzw. green washing. Pomimo atrakcyjnego opakowania, w składzie kremów, mydeł czy szamponów, kryją się składniki, które w ogóle nie powinny się tam znaleźć. Dlatego podpowiadamy czego szukać, a czego unikać i jak nie nabrać się na "pseudo" naturalność?
Kosmetyki naturalne, to takie, które w większości opierają się na składnikach pochodzenia naturalnego. Zawierają oleje, ekstrakty roślinne, kwiatowe, albo minerały (np. produkty do makijażu), mniejszą ilość konserwantów (lub jak to jest w przypadku olejków, nie zawierają ich wcale), a także naturalne zapachy.
Kosmetyki naturalne w skrócie:
Nie ma określonych wytycznych w ilu procentach kosmetyk naturalny jest w istocie stworzony z komponentów naturalnych. Natomiast zwykle przyjmuje się, że jest to co najmniej 95%. Pozostałe składniki mogą nie pochodzić z lasu, łąki czy morza. Natomiast kosmetyki wegańskie, to odrębna kategoria produktów, choć bywają mylone z naturalnymi. To takie produkty, które nie zawierają żadnych składników pochodzenia odzwierzęcego (jak miód, propolis, mleko, lanolina czy wosk).
Czego nie powinny zawierać kosmetyki naturalne?
Kosmetyki organiczne, nazywane też bio, zawierają naturalne ekstrakty, oleje, wody kwiatowe, ale z certyfikowanych źródeł i upraw. Posiadają certyfikaty potwierdzające pochodzenie ich składników, które są bardzo kosztowne dla firm i wyjątkowo restrykcyjne. Kosmetyk bio/ organiczny jest w niemal 100% wykonany ze składników naturalnych. Co jeszcze je wyróżnia?
Kosmetyki organiczne:
To najrzadsza i najdroższa grupa kosmetyków, ponieważ aby spełnić wymagania takiego produktu, każdy składnik musi być nie tylko naturalny (produkty naturalne mogą powstawać na uprawach, na których używa się regularnych, zwykłych nawozów), ale w większości wypadków – organiczny. Zdarzają się też hybrydy, kiedy kosmetyk jest naturalny, nie jest organiczny, ale zawiera olejek czy masło roślinne pochodzące z certyfikowanej bio uprawy. Przykład: kosmetyki w 99 proc. organiczne.
Lokowanie symbolu i loga certyfikatu, potwierdzającego autentyczność składników, jak i całej formuły kosmetyku pod kątem jej naturalności jest gwarancją jakości. Widząc poszczególne symbole, mamy pewność, że nie trzeba studiować składu kosmetyku – chyba, że z powodu występowania ewentualnych alergii skórnych. Jakie są najważniejsze certyfikaty kosmetyczne?
Certyfikat ECOCERT (COSMOS ORGANIC)
Przyznawany jest i kosmetykom naturalnym i organicznym. Wyznacza dwie odrębne kategorie produktów: kosmetyk ekologiczny oraz kosmetyk ekologiczny i organiczny. Oba muszą mieć minimalnie 95% zawartości składników naturalnych. W przypadku kosmetyków organicznych, minimum 10% wszystkich surowców i minimum 95% substancji roślinnych musi być certyfikowanych jako organiczne (pochodzące z upraw ekologicznych). W kosmetykach naturalnych, te proporcje wyglądają odpowiednio: 5% i 50%.
Certyfikat COSMEBIO
Przyznawany wyłącznie francuskim produktom. 95% wszystkich składników kosmetyków ma pochodzić z upraw ekologicznych (bez sztucznych nawozów), 10% całkowitej masy produktu musi być eko. Może się w nich znaleźć do 5% substancji syntetycznych.
Certyfikat SOIL ASSOCIATION
Dotyczy wyłącznie kosmetyków organicznych, które zostają opatrzone napisem Organic Standard. Minimum 95% surowców musi być organicznych. Opcjonalnie, jeśli produkt zawiera organiczny komponent, otrzymuje napis: „wyprodukowany w X % ze składników organicznych”. Natomiast wówczas musi być ich co najmniej 70% zawartości całego produktu.
Certyfikat BDIH
Dotyczy wyłącznie kosmetyków naturalnych. Otrzymują one podpis „Certified Natural Cosmetic”. Etykieta BDIH oznacza kosmetyki przyjazne dla skóry i dla środowiska. Jest gwarancją dobrej jakości.
Certyfikat NaTrue
Europejskie Ugrupowanie Interesów Producentów Kosmetyków Naturalnych i Organicznych stworzyło ten certyfikat, aby przyznawać znak jakości. Ma on trzy poziomy i określa kosmetyki naturalne i ekologiczne.