Jak rozpoznać czy kosmetyk jest naturalny?

Jak rozpoznać czy kosmetyk naprawdę jest naturalny?

Kosmetyki z naturalnymi komponentami mają coraz większe rzesze zwolenników. Po czym rozpoznać ich autentyczność? Czego szukać w składzie, a co na liście INCI znaleźć się nie powinno?

Moda na naturalne składy zyskuje na popularności. Natomiast szukając kosmetyków „zielonych”, warto sprawdzić czy takimi są naprawdę. Często opakowaniom tub czy słoiczków kojarzących się z naturą, towarzyszy tzw. green washing. Pomimo atrakcyjnego opakowania, w składzie kremów, mydeł czy szamponów, kryją się składniki, które w ogóle nie powinny się tam znaleźć. Dlatego podpowiadamy czego szukać, a czego unikać i jak nie nabrać się na "pseudo" naturalność?

Kosmetyk naturalny - co to znaczy?

Kosmetyki naturalne, to takie, które w większości opierają się na składnikach pochodzenia naturalnego. Zawierają oleje, ekstrakty roślinne, kwiatowe, albo minerały (np. produkty do makijażu), mniejszą ilość konserwantów (lub jak to jest w przypadku olejków, nie zawierają ich wcale), a także naturalne zapachy.

Kosmetyki naturalne w skrócie:

  • są wytworzone z naturalnych komponentów, czyli składników roślinnych, zwierzęcych lub mineralnych (olejów i maseł roślinnych, ekstraktów i wyciągów ziołowych, hydrolatów - wód kwiatowych, miodu, wosku pszczelego, propolisu, wód kwiatowych, olejków eterycznych, śluzu ślimaka, jadu żmii czy lanoliny, minerałów takich jak mika czy sproszkowane naturalne barwniki),
  • są złożone ze składników, których pozyskanie odbywa się z uszanowaniem środowiska naturalnego,
  • mogą zawierać składniki chemiczne, ale w niewielkiej dawce,
  • mogą zawierać konserwanty, j.w.

Nie ma określonych wytycznych w ilu procentach kosmetyk naturalny jest w istocie stworzony z komponentów naturalnych. Natomiast zwykle przyjmuje się, że jest to co najmniej 95%. Pozostałe składniki mogą nie pochodzić z lasu, łąki czy morza. Natomiast kosmetyki wegańskie, to odrębna kategoria produktów, choć bywają mylone z naturalnymi. To takie produkty, które nie zawierają żadnych składników pochodzenia odzwierzęcego (jak miód, propolis, mleko, lanolina czy wosk).

Czego nie powinny zawierać kosmetyki naturalne?

  • parabenów (konserwantów z końcówką –paraben),
  • silikonów,
  • oleju mineralnego, parafiny, wazeliny, czyli pochodnych ropy naftowej,
  • syntetycznych zapachów,
  • syntetycznych składników.

Kosmetyki organiczne, czyli jakie?

Kosmetyki organiczne, nazywane też bio, zawierają naturalne ekstrakty, oleje, wody kwiatowe, ale z certyfikowanych źródeł i upraw. Posiadają certyfikaty potwierdzające pochodzenie ich składników, które są bardzo kosztowne dla firm i wyjątkowo restrykcyjne. Kosmetyk bio/ organiczny jest w niemal 100% wykonany ze składników naturalnych. Co jeszcze je wyróżnia?

Kosmetyki organiczne:

  • są naturalne, ale dodatkowo ich składniki pochodzą z certyfikowanych upraw,
  • posiadają certyfikaty typu Ecocert, Cosmebio oraz inne (patrz: poniżej),
  • nie zawierają konserwantów,
  • najczęściej nie zawierają wody, której nie uznaje się za składnik bio. Natomiast mogą zawierać wody kwiatowe.

To najrzadsza i najdroższa grupa kosmetyków, ponieważ aby spełnić wymagania takiego produktu, każdy składnik musi być nie tylko naturalny (produkty naturalne mogą powstawać na uprawach, na których używa się regularnych, zwykłych nawozów), ale w większości wypadków – organiczny. Zdarzają się też hybrydy, kiedy kosmetyk jest naturalny, nie jest organiczny, ale zawiera olejek czy masło roślinne pochodzące z certyfikowanej bio uprawy. Przykład: kosmetyki w 99 proc. organiczne.

Najważniejsze certyfikaty kosmetyków naturalnych

Lokowanie symbolu i loga certyfikatu, potwierdzającego autentyczność składników, jak i całej formuły kosmetyku pod kątem jej naturalności jest gwarancją jakości. Widząc poszczególne symbole, mamy pewność, że nie trzeba studiować składu kosmetyku – chyba, że z powodu występowania ewentualnych alergii skórnych. Jakie są najważniejsze certyfikaty kosmetyczne?

Certyfikat ECOCERT (COSMOS ORGANIC)

Przyznawany jest i kosmetykom naturalnym i organicznym. Wyznacza dwie odrębne kategorie produktów: kosmetyk ekologiczny oraz kosmetyk ekologiczny i organiczny. Oba muszą mieć minimalnie 95% zawartości składników naturalnych. W przypadku kosmetyków organicznych, minimum 10% wszystkich surowców i minimum 95% substancji roślinnych musi być certyfikowanych jako organiczne (pochodzące z upraw ekologicznych). W kosmetykach naturalnych, te proporcje wyglądają odpowiednio: 5% i 50%.

Certyfikat COSMEBIO

Przyznawany wyłącznie francuskim produktom. 95% wszystkich składników kosmetyków ma pochodzić z upraw ekologicznych (bez sztucznych nawozów), 10% całkowitej masy produktu musi być eko. Może się w nich znaleźć do 5% substancji syntetycznych.

Certyfikat SOIL ASSOCIATION

Dotyczy wyłącznie kosmetyków organicznych, które zostają opatrzone napisem Organic Standard. Minimum 95% surowców musi być organicznych. Opcjonalnie, jeśli produkt zawiera organiczny komponent, otrzymuje napis: „wyprodukowany w X % ze składników organicznych”. Natomiast wówczas musi być ich co najmniej 70% zawartości całego produktu.

Certyfikat BDIH

Dotyczy wyłącznie kosmetyków naturalnych. Otrzymują one podpis „Certified Natural Cosmetic”. Etykieta BDIH oznacza kosmetyki przyjazne dla skóry i dla środowiska. Jest gwarancją dobrej jakości.

Certyfikat NaTrue

Europejskie Ugrupowanie Interesów Producentów Kosmetyków Naturalnych i Organicznych stworzyło ten certyfikat, aby przyznawać znak jakości. Ma on trzy poziomy i określa kosmetyki naturalne i ekologiczne.

Udostępnij:

Autor Maria Kowalczyk Zobacz profil
dziennikarka i redaktorka, zajmująca się od 19 lat pisaniem o urodzie i zdrowiu. Autorka bloga www.nostressbeauty.com oraz konta na instagramie @nostressbeauty . Pracowała w magazynach „Glamour", „Twój Styl", „Elle", prowadziła dział styl w „NaTemat.pl". Obecnie współpracuje m.in. z magazynem online „Vogue.pl" oraz „Wysokie Obcasy". Współautorka portalu www.kosmopedia.org, Absolwentka Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego.
Następny wpis
Uszkodzona bariera hydrolipidowa skóry - jakie ma objawy? Czytaj więcej