Dużo się mówi o zdrowej diecie, aktywności fizycznej czy szkodliwości alkoholu. Zdrowy styl życia to jednak nie tylko dbanie o nasze ciało i organizm, to coś znacznie więcej.
Pojęcie zdrowego stylu życia zagościło na świecie w 1947 roku, kiedy to Światowa Organizacja Zdrowia (WHO), podała definicję zdrowia człowieka jako równowagę pomiędzy sferami: fizyczną, umysłową i społeczna. Wcześniej zdrowie określano tylko jako brak choroby. Od tego momentu w Stanach Zjednoczonych zaczął rozwijać się ruch „Dobrego Samopoczucia”, znany dziś jako wellness.
W Polsce pojawia się coraz więcej zwolenników zdrowego trybu życia, którzy niestety traktują to pojęcie bardzo wybiórczo. Samo picie wody mineralnej, wprowadzenie do diety warzyw i owoców, czy sporadyczne bieganie jest dalekie od zdrowego stylu życia.
Zdrowy styl życia opiera się na kilku podstawowych czynnikach: właściwa dieta, aktywność fizyczna, unikanie czynników szkodliwych, umiejętność odpoczywania i właściwe podejście do życia.
Wiemy dobrze co szkodzi naszemu organizmowi i czego powinniśmy unikać. Dietetycy zgodnie powtarzają, że należy przyjmować wszystkie ważne dla zdrowia składniki odżywcze w zależności od płci, wieku i wykonywanej pracy. A unikać produktów, które nam szkodzą: alkoholu, słodyczy, napoi gazowanych, wszelkich wysoko przetworzonych pokarmów, chipsów, nadmiaru tłustego mięsa itp. W zdrowej diecie nie ma też mowy o częstym jedzeniu w barach czy fast foodach. Posiłki najlepiej przygotowywać samemu z nieprzetworzonych produktów.
Styl życia bardzo się zmienił w ostatnich latach. Większość czasu spędzamy przed komputerem, telewizorem lub w samochodzie, a nasze ciało stworzone jest do bycia w ruchu. Jeśli chcemy prowadzić zdrowy styl życia koniec z wymówkami, że nie mamy czasu na sport. Nie trzeba od razu wyciskać siódmych potów na siłowni, ale można spokojnie zacząć od marszów, pływania, gimnastyki w domu lub jazdy na rowerze.
Alkohol, papierosy czy narkotyki to tylko niektóre z groźnych czynników na jakie narażony jest nasz organizm. Zabójczy jest również stres, pośpiech i życie pod ciągłą presją. Należy więc znaleźć kompromis między życiem prywatnym i zawodowym, tak aby zachować spokój i równowagę psychiczną.
Po całym dniu pracy przy komputerze odpoczynek w sieci nie jest wskazany. Dla zachowania równowagi należy aktywnie spędzać czas wolny, wyjeżdżać na łono natury, wysypiać się i regularnie wykorzystywać urlop.
Jest to najtrudniejszy punkt do zrealizowania, a jednocześnie najważniejszy. Polega na stawianiu sobie realnych do osiągnięcia celów, cieszenia się z tego co osiągnęliśmy, dostrzegania pozytywnych stron w każdej sytuacji i radzenia sobie z porażkami.
Wcielanie w życie wszystkich opisanych wyżej filarów jest procesem długotrwałym i niełatwym, ale jeśli nam się uda, to nasze życie zmieni się na lepsze.