jak pozbyć się łupieżu

Jak pozbyć się łupieżu? Rady dermatologa oraz sprawdzone szampony

Jeden z najbardziej nieestetycznych problemów skóry głowy jest niestety również jednym z najbardziej popularnych. Łupież dotyka kobiety i mężczyzn. Wymaga konkretnego leczenia i stosowania specjalnych preparatów. Jak pozbyć się go na dobre?

Łupież jest jednym z bardzo popularnych problemów skóry głowy. Niestety często pojawia się z powodu niewiedzy i nieodpowiedniej pielęgnacji skóry głowy. Dawniej mówiło się, że łupież najczęściej dotyka mężczyzn, dziś wśród fryzjerów i dermatologów coraz częściej wspomina się o tzw. łupieżu kosmetycznym. A ten dotyka zarówno kobiety jak i facetów. Na szczęście łupież można leczyć i wyleczyć, a stosując się do zaleceń dermatologów utrzymywać skórę głowy w zdrowiu i dobrej kondycji.

Przyczyny powstawania łupieżu

Jak i dlaczego powstaje łupież? Jedną z najbardziej popularnych przyczyn są drożdżaki Malassesia furfur (zwanego dawniej Pityrosporum Ovale), które występują na skórze głowy u niektórych osób. Nie da się jednak ukryć, że za pojawianie się łupieżu coraz częściej winą można obarczyć błędy w pielęgnacji. Jakie? Przede wszystkim stosowanie nieodpowiednich do rodzaju skóry głowy kosmetyków o działaniu zbyt obciążającym, odżywczym i nawilżającym skórę głowy. Zapychają one pory skóry głowy, która nie radząc sobie z ich nadmiarem zaczyna reagować nadmierną keratynizacją – złuszczaniem. Łupież „kosmetyczny” może też być skutkiem ubocznym stosowania zbyt dużej ilości kosmetyków do stylizacji fryzur. „Oblepiają” one skórę głowy, pozbawiając ją możliwości naturalnie oczyszczonej i zdolnej do regeneracji.

Ale na powstawanie łupieżu może też mieć wpływ nadmierne przesuszenie skóry głowy. Może ono wynikać m.in. z przebywania w zbyt mocno ogrzewanych pomieszczeniach, noszenia nakryć głowy, częstego stosowania suszarki do włosów w zbyt bliskiej odległości, itp. Przesuszony naskórek zaczyna się nadmiernie złuszczać, a my odczytujemy to jako powstawanie łupieżu. Dodatkowo świąd wzmaga odruch drapania się, a to zwiększa ilość łuszczącego się naskórka.

RADA EKSPERTA

Przyczyn łupieżu jest wiele. Może zostać wywołany przez drożdżaki Malassesia furfur, błędy w pielęgnacji owłosionej skóry głowy czy przesuszenie w sezonie grzewczym. Niewątpliwie najczęstszymi przypadkami łupieżu są te, które powodują złe środki do pielęgnacji włosów.

Pacjenci pojawiający się w gabinecie dermatologicznym łupieżem nazywają  dolegliwości nadmiernego złuszczania się naskórka. Taki objaw może występować w różnych jednostkach chorobowych, dlatego bardzo istotna jest konsultacja dermatologiczna lub trychologiczna w celu potwierdzenia naszych przypuszczeń. Dopiero wtedy można rozpatrywać, z jakim rodzajem łupieżu mamy do czynienia. Postawienie diagnozy pozwala na dobór odpowiedniej terapii. Kuracje często bazują na lekach przeciwzapalnych, przeciwgrzybiczych, cytostatycznych i pozwalających pozbyć się łuski, czyli o działaniu keratolitycznym. Leczenie często przebiega powoli, wiec trzeba uzbroić się w cierpliwość

- wyjaśnia dr n. med. Katarzyna Osipowicz – specjalistka dermatolog, właścicielka i założycielka warszawskiej kliniki Ot.Co Clinic.

Rodzaje łupieżu

Najczęściej mówi się o łupieżu suchym i tłustym. Łupieżowi suchemu nie towarzyszy zwiększony łojotok, w przeciwieństwie do łupieżu tłustego. Inną kwestią wśród przyczyn powstawania łupieżu są też choroby skórne. I na ich tle można zaobserwować m.in. łupież biały pojawia się często przy występowaniu AZS. Na łupież żółty, tłusty – skarżą się osoby cierpiące na łysienie lub łojotokowe zapalenie skóry.

Łupież kosmetyczny to kolejny rodzaj, który wynika z niewłaściwej pielęgnacji (bardzo pomocne jest przy nadużywaniu kosmetyków wykonywanie peelingów trychologicznych, które dokładnie oczyszczają skórę głowy). Osoby z kontaktowymi zmianami zapalnymi na skórze miewają łupież, który powstaje jako skutek uboczny składników w szamponach, odżywkach lub kosmetykach do stylizacji, na które dana osoba może być nadwrażliwa.

Ponieważ trudno jednoznacznie samemu określić typ łupieżu, nie wspominając o znalezieniu przyczyn jego występowania, najlepiej jest się oddać w ręce specjalisty dermatologa – trychologa. To ekspert, który zbada przyczynę, nazwie problem i podpowie w jaki sposób można łupież wyleczyć.

RADA EKSPERTA

Odmian łupieżu jest wiele i różnią się zarówno przyczyną powstania, miejscem występowania jak i wyglądem łuski. Łupież suchy, to odmiana, której towarzyszy mniejsze niż w łupieżu tłustym wydzielanie sebum. Charakteryzuje się białawymi, sypkimi łuskami na skórze głowy. Łupież tłusty, to rodzaj, któremu towarzyszy silny łojotok, w okolicy czubka głowy obserwuje się żółte łuski, a nieleczony może prowadzić do łysienia. Łupież biały może natomiast towarzyszyć atopowemu zapaleniu skóry

- tłumaczy dr n. med. Katarzyna Osipowicz.

Sposoby na łupież 

Aby pozbyć się łupieżu należy skupić się na skórze głowy. Warto stosować delikatne kosmetyki oczyszczające oraz unikać dużej ilości kosmetyków do stylizacji i gorącego powietrza np. podczas suszenia włosów. Wśród domowych sposobów na łupież najbardziej poleca się płukanki ziołowe np. z mięty, pokrzywy lub melisy oraz kilkuminutowy masaż głowy. 

Duże znaczenie w leczeniu łupieżu ma również dieta. Warto urozmaicić ją o cynk, żelazo, magnez oraz witaminy z grupy B. 

Najlepsze efekty w leczeniu łupieżu przyniosą dermokosmetyki dedykowane skórze głowy. Najlepiej dobierać je przy pomocy dermatologa lub trychologa. 

RADA EKSPERTA

Aby wyleczyć łupież, powinniśmy przede wszystkim uświadomić sobie, jakie błędy w pielęgnacji popełnialiśmy i wdrożyć kompleksową pielęgnację nie tylko włosów, ale też skóry głowy. Nowe nawyki powinny bazować przede wszystkim na dokładnym oczyszczeniu skóry głowy środkami delikatnymi, nie obciążającymi, o działaniu nawilżającym. Skóra głowy tak jak reszta ciała, wymaga systematycznego złuszczania, które można wykonać samodzielnie w domu przy użyciu dedykowanemu do skóry głowy peelingu, albo w gabinecie trychologicznym. 

Stosowanie szamponów przeciwłupieżowych w leczeniu łupieżu jest nieodzowne, ale zanim do niego przystąpimy, należy najpierw dać dokładnie obejrzeć skórę specjaliście, aby sprawdził, z czym mamy do czynienia i czy na pewno substancje aktywne zawarte w danym preparacie nie pogorszą obecnego stanu

- dodaje dr n. med. Katarzyna Osipowicz.

Sprawdzony szampon przeciwłupieżowy - jaki wybrać?

Podstawą w leczeniu łupieżu jest bez dwóch zdań wizyta u specjalisty dermatologa. To lekarz, który zajmuje się zarówno chorobami skóry nieowłosionej, jak i owłosionej. Warto się umówić na wizytę, dzięki której można podjąć sensowne leczenie ukierunkowane na dany problem. Kolejnym powodem, dla którego warto jest się zgłosić do lekarza jest fakt, że łupież może być pierwszym objawem problemów związanych z wypadaniem włosów i łysieniem. Nie bagatelizujmy tego! A następnie stosować tylko specjalną pielęgnację. Które kosmetyki wspomogą leczenie łupieżu? Oto 5 sprawdzonych szamponów na łupież.

To szampon do włosów stworzony z myślą o osobach z łupieżem, egzemą, AZS i alergią. Z jednej strony to produkt, który umożliwia dokładne usunięcie zanieczyszczeń ze skóry głowy (w tym łupieżu). Z drugiej – dzięki zawartości ekstrahowanego oleju konopnego bogatego w kwasy omega 3-6-9 i kwercetyny, uspokaja i koi wrażliwą skórę głowy. Warto go po wmasowaniu w wilgotne włosy i skórę głowy pozostawić na nich ok. 5-10 minut. I dopiero wtedy dokładnie spłukać.

  1. 79,99 zł
    Cena rekomendowana: 89,99 zł Cena detaliczna rekomendowana przez dostawcę: 89,99 zł

 

To szampon do włosów dla osób z łupieżem suchym. Zawiera selen DS i Cohesyl, a także witaminę PP, bazę silikonową i ceramidy. Łączy działanie przeciwłupieżowe z pielęgnacyjnym. Nadaje się dla każdego typu włosów. Także słabych i łamliwych. Przeciwdziała wypadaniu włosów.

To szampon nie tylko przeciwłupieżowy, ale także normalizujący dla łojotokowej skóry głowy skłonnej do podrażnień. Jego bio-łagodna formuła z ekstraktem z łopianu i biotyną skutecznie oczyszcza włosy bez podrażniania skóry głowy. Kompleks z witaminą B3 hamuje łojotok i łagodzi stan zapalny, a piroktonian olaminy działa antybakteryjnie. Sole cynku łagodzą podrażnienia, a proteiny pszeniczne wygładzają włosy i zwiększają ich elastyczność. 

 

To szampon do włosów dla osób z łupieżem suchym. Zawiera piroktonian olaminy i tymol, które skutecznie zwalczają grzyba Pityrosporum Ovale uznawany za jedną z głównych przyczyn powstawania łupieżu. Betaina cukrowa działa nawilżająco i łagodząco na skórę głowy. Dzięki temu łagodzi świąd. Inulina, która jest naturalnym prebiotykiem przywraca prawidłową mikroflorę skóry głowy. 

  1. 22,99 zł
    Najniższa cena:  35,99 zł Najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 35,99 zł

 

Jest szamponem do włosów przeznaczonym dla osób z łupieżem tłustym. Zawiera mikrozłuszczający kwas LHA. A także kompleks łagodzący świąd i kojący skórę głowy. I co najważniejsze w przypadku osób cierpiących z powodu nadmiernego łojotoku – kompleks Cynk–PCA, który reguluje pracę gruczołów łojowych i normalizuje produkcję sebum. Dzięki temu przyczyna powstawania łupieżu zostaje wyeliminowana na długi czas.

  1. 79,99 zł
    Cena rekomendowana: 89,99 zł Cena detaliczna rekomendowana przez dostawcę: 89,99 zł

Autor

 

Maria Kowalczyk - dziennikarka i redaktorka, zajmująca się od 19 lat pisaniem o  urodzie i zdrowiu. Autorka bloga www.nostressbeauty.com oraz konta na instagramie @nostressbeauty . Pracowała w magazynach „Glamour", „Twój Styl", „Elle", prowadziła dział styl w „NaTemat.pl". Obecnie współpracuje m.in. z magazynem online „Vogue.pl" oraz „Wysokie Obcasy". Współautorka portalu www.kosmopedia.org, Absolwentka Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. 

Następny wpis
Jak prawidłowo dobrać podkład do twarzy? Czytaj więcej