jak przestać jeść słodycze

Jak poskromić apetyt na słodycze?

Na co dzień pilnujesz tego, by odżywiać się zdrowo, ale czasem nachodzi Cię ochota na coś słodkiego? Choć jeden batonik czy małe ciastko nie zniweczą efektów diety to mogą przyczynić się do zwiększonego apetytu na słodycze. A stąd już tylko krok do powrotu do starych, niezbyt korzystnych zwyczajów żywieniowych. Zobacz, jak z tym walczyć!

Na szczęście możesz zmodyfikować swoje menu, tak żeby bez problemu odmówić sobie słodkiej pokusy. Poznaj składniki oraz najlepsze sposoby, które pomogą zahamować apetyt na puste kalorie.

Nadmierny apetyt na słodycze - jakie ma przyczyny?

Najczęstszym powodem ochoty na słodycze jest to, że... w Twojej diecie jest ich zbyt dużo. Dlaczego? Za każdym razem, gdy jesz coś słodkiego, organizm aktywuje trzustkę, która uwalnia insulinę mającą za zadanie zbić poziom cukru we krwi. Im więcej słodkich produktów spożywasz, tym więcej insuliny produkuje trzustka. Co więcej, uczucie szczęścia po zjedzeniu słodkiej przekąski może uzależniać i bardzo szybko organizm zaczyna się upominać o kolejne porcje „narkotyku”.

Nagła, ciężka do opanowania ochota na zjedzenie czegoś słodkiego może być również sygnałem od organizmu, który chce Cię poinformować o:

  • przewlekłym zmęczeniu – za małej ilości snu lub zbyt intensywnej pracy;
  • nieodpowiedniej diecie – jeśli jesz nieregularnie albo w Twoim jadłospisie brakuje pewnych elementów (m.in. zdrowych tłuszczów, cynku, manganu, witaminy C i z grupy B);
  • za niskim poziomie podstawowych hormonów (przede wszystkim leptyny, greliny, insuliny, cholecystokininy, peptydu YY, neuropeptydu Y i innych) oraz ich wahaniach (np. nagłym wzroście poziomu estrogenu tuż przed miesiączką);
  • braku równowagi między hormonami: stresu (kortyzolu), a szczęścia (serotoniny, dopaminy i melatoniny);
  • chorobach, takich jak np. insulinoodporność czy kandydoza w jelicie grubym.

Jak przestać jeść słodycze?

Zanim przystąpisz do wykluczania słodyczy z diety, ustal przyczynę zwiększonego łaknienia cukru. Do jego ograniczania przystąp dopiero wtedy, gdy upewnisz się, że nie jest nią żadna choroba wymagająca konsultacji z lekarzem.
Jeśli chcesz ograniczyć podjadanie i uwolnić się od uzależnienia od cukru, skorzystaj z poniższych wskazówek. Umieściliśmy wśród nich składniki, które pomogą w pohamowaniu apetytu na niezdrowe przekąski oraz sprytne triki na oszukanie organizmu pragnącego czegoś słodkiego.

Chrom - strażnik wilczego apetytu

Zadaniem tego pierwiastka jest m. in. pobudzenie trzustki do produkcji insuliny. Chrom zapobiega nagłym wahaniom glukozy we krwi. To właśnie gwałtowne obniżenie poziomu glukozy odpowiada za wzmożoną chęć na zjedzenie „czegoś słodkiego”. Stąd już niedaleka droga do powstania cukrzycy i otyłości. Chrom pozwala kontrolować poziom glukozy we krwi i zmniejsza łaknienie. Możesz dostarczyć go sobie w pożywieniu np. w suplementacji w formie saszetek do picia (Get Slim Day Time od Noble Health, które dodatkowo zawierają ekstrakt z guarany i żeń-szenia) lub produktów bogatych w ten pierwiastek.

Znajdziesz go w orzechach, rodzynkach, owocach morza, brązowym ryżu lub szparagach.

Ostry kontra słodki

Drugim sojusznikiem smukłej figury jest niepozorna papryczka chili. Obecna w niej substancja chemiczna – kapsaicyna sprawia, że czujesz ostry smak. Substancja ta jednocześnie tłumi apetyt, pobudza i rozgrzewa organizm, zmuszając go do dodatkowego wysiłku. Naukowcy odkryli, że kapsaicyna częściej zmniejsza ochotę na podjadanie wśród osób, które nieregularnie spożywają pikantne potrawy. Poszatkowaną papryczką albo szczyptą pieprzu kajeńskiego możesz dodać do ulubionej sałatki albo kanapki. Jeśli nie lubisz charakterystycznego piekącego smaku, skorzystaj ze wspomagających odchudzanie suplementów diety.

Twój przyjaciel błonnik

Sięgaj po produkty z dużą ilością błonnika, który w połączeniu z wodą pęcznieje w żołądku, stabilizuje cukry i zapewnia uczucie sytości. Błonnik trawiony jest dłużej w żołądku, dzięki czemu nie będziesz odczuwać chęci na podjadanie zaraz po obiedzie. Znajdziesz go np. pod postacią brązowego ryżu, brokułów, płatków owsianych lub razowego pieczywa. A co do obiadu? Posiłki warto poprzedzać naparami ziołowymi, np. z morszczynem, który bogaty jest w polisacharydy odpowiedzialne za stymulację węglowodorów i zmniejszenie apetytu. Morszczyn lub wyciągi z tej rośliny możesz znaleźć w gotowych mieszankach ziołowych albo pod postacią suplementu w tabletkach.

Walcz z nałogiem powoli, ale konsekwentnie

Jeśli z dnia na dzień ukrócisz organizmowi dostawy cukru, będzie się go domagać. Odpowiada za to mechanizm podobny do tego występującego w przypadku każdej innej używki. Aby ułatwić sobie wyjście z uzależnienia od słodyczy, skorzystaj z metody małych kroczków – najpierw stopniowo ograniczaj ich ilość, by w końcu całkowicie z nich zrezygnować.

Zdrowe odpowiedniki słodyczy

Nie musisz całkowicie rezygnować z przyjemności, jaką niosą za sobą słodycze. Po prostu zmień te niezdrowe na takie, które mają więcej pożądanych składników odżywczych. Mogą to być:

  • jogurt naturalny z porcją świeżych lub mrożonych owoców sezonowych;
  • suszone owoce i bakalie,
  • woda z miętą i cytryną lub pomarańczą – zamiast słodzonych napojów,
  • samodzielnie zrobione soki i koktajle ze świeżych warzyw i owoców,
  • zdrowy zamiennik dla ulubionego batonika – np. zbożowy z dodatkiem suszonych owoców, otrębów czy orzechów,
  • chipsy warzywne i owocowe,
  • gorzka czekolada o wysokiej zawartości kakao.

Pamiętaj, że nie tylko cukier poprawia nastrój. Zamiast otwierać tabliczkę czekolady wyjdź na spacer albo zrób serię ćwiczeń. Aktywność fizyczna wytwarza endorfiny, tzw. hormony szczęścia.

Następny wpis
ZIELONY JĘCZMIEŃ Czytaj więcej