kuracja izotretynoiną

Jak pielęgnować skórę podczas kuracji izotretynoiną? [RADY DERMATOLOGA]

Podczas kuracji izotretynoiną trudno uniknąć skutków ubocznych w postaci suchej i ściągniętej skóry, pękających ust czy zajadów. Jak należy pielęgnować skórę, aby zmniejszyć dokuczliwość wymienionych problemów? O rady zapytaliśmy doświadczonego dermatologa - dr n. med. Katarzynę Osipowicz. 

Skóra trądzikowa bywa problematyczna, dlatego wymaga szczególnego traktowania. Nie tylko odpowiednia pielęgnacja, ale również specjalnie dobrane kosmetyki i leki są konieczne, aby zredukować trądzik i zapewnić skórze zdrowy wygląd. Jednym ze skutecznych sposobów walki z trądzikiem jest kuracja izotrerynoiną. Leczenie odbywa się pod ścisłą kontrolą lekarza dermatologa i wymaga dodatkowej pielęgnacji skóry.

Leczenie trądziku izotretynoiną

Izotretynoina jest lekiem wydawanym wyłącznie na receptę i stosowanym podczas leczenia bardzo uciążliwego i zaawansowanego trądziku. Izotretynoina to organiczna substancja chemiczna należąca do grupy retinoidów. Ponadto jest substancja będąca pochodną witaminy A. Może być podawana doustnie lub miejscowo, a terapia trwa nawet do kilkunastu miesięcy. Izotretynoina ma właściwości hamujące działanie gruczołów łojowych oraz wpływa na ich zmniejszenie. Jak wiadomo choroba skórna jaką jest trądzik, jest ściśle powiązana z pracą gruczołów i ich nadaktywnością. Dzięki swoim właściwościom izotretynoina oddziałuje na redukcję namnażania się bakterii oraz ma działanie przeciwzapalne. Z tego też powodu obecnie jest to podstawowa substancja wykorzystywana w leczeniu trądziku - zarówno tego o łagodnym, jak i dość uciążliwym przebiegu. Niestety wysoka skuteczność terapii wiąże się z możliwością pojawienia się skutków ubocznych problemów skórnych, dlatego podczas leczenia izotretynoiną wymagana jest szczególna pielęgnacja skóry oraz stały kontakt z dermatologiem.

RADA EKSPERTA

Sucha skóra towarzyszy podczas całej kuracji izotretynoiną oraz może się utrzymywać przez krótki okres po zakończeniu leczenia. Z tego też powodu konieczne jest, aby regularnie stosować silnie nawilżające kosmetyki. Nawilżenie skóry powinno być utrzymywane przez cały dzień, dlatego niezbędne jest zaraz po przebudzeniu nałożenie intensywnie nawilżającego kremu na twarz. Nie zapominajmy również o skórze na całym ciele. Doskonale sprawdzą się oliwki, które głęboko ją nawilżą.

- tłumaczy dr Katarzyna Osipowicz z Ot.Co Clinic.

Sucha cera w czasie kuracji izotretynoiną

Jedną z często spotykanych dolegliwości podczas kuracji izotretynoiną jest suchość skóry - zarówno na twarzy, jak i na całym ciele. Na noc warto stosować kremy bogate w lipidy, które odbudowują warstwę lipidową naskórka i zapobiegają przesuszaniu się skóry. Z kolei kremy do twarzy na dzień powinny mieć w swoim składzie filtry chroniące przed promieniowaniem słonecznym. W ciepłe dni filtr powinien być wysoki – najlepiej SPF 50+. W jesiennie i zimowe dni można stosować filtry nieco słabsze, przykładowo SPF 30+.

Wybierając kosmetyki do codziennego nawilżania skóry, należy zwrócić uwagę, aby w swoim składzie nie posiadały składników wysuszających, jak alkohol, zbyt mocno okluzyjne silikony, oraz substancji konserwujących, takich jak parabeny. Lepiej sprawdzą się kosmetyki o naturalnym składzie oparte o zioła, owoce oraz rośliny o właściwościach nawilżających, jak chociażby aloes. Warto wybierać także intensywnie nawilżające kremy regenerujące z kategorii dermokosmetyków np. Avène Cicalfate+ lub Uriage Bariéderm

W czasie leczenia izotretynoiną nie można zapominać także o nawilżaniu ciała. Świetnie sprawdzi się głęboko nawilżający krem do ciała Mustela Stelatopia - to produkt dedykowany do pielęgnacji cery dziecięcej, ale z powodzeniem mogą stosować go także dorośli. Nie należy zapominać o naszych dłoniach, które w sposób szczególny narażone są na przesuszanie. Codzienne domowe czynności oraz detergenty używane do mycia naczyń, czy też podczas sprzątania mogą je dodatkowo podrażniać. Dlatego warto zabezpieczać je kremami nawilżającymi. Zaleca się, aby robić to z dużą częstotliwością – nawet do 20 razy dziennie. Jaki produkt wybrać? Najlepszym wyborem będzie krem do rąk La Roche - Posay Lipikar Xerand z allantoiną lub krem do rąk Atopis z olejem konopnym.

Pękające usta w czasie leczenia izotretynoiną 

Sucha skóra na twarzy nie jest jedynym skutkiem ubocznym, który może pojawić się w czasie leczenia izotretynoiną. Bardzo często najbardziej przesuszone są usta. Pękają, krwawią, szczypią. Dlatego niezwykle ważne jest, aby smarować je pomadką ochronną nawet kilkanaście razy dziennie. 

RADA EKSPERTA

Podczas leczenia izotretynoiną usta również są narażone na wysuszanie oraz pękanie. Mogą nawet pojawiać się zajady, dlatego należy wybierać dobre preparaty nawilżające do ust i stosować je regularnie. W przypadku pojawienia się zajadów warto sięgnąć po dermokosmetyki np. regenerującą pomadkę Avène Cold Cream. W przypadku produktów używanych do ust również należy unikać tych opartych o sztuczne aromaty oraz konserwanty, mogące sprzyjać dalszemu pękaniu ust oraz ich wysuszaniu

- wyjaśnia dr Katarzyna Osipowicz z Ot.Co Clinic.

Kuracja izotretynoiną - czym myć skórę?

Codzienne oczyszczanie skóry podczas kuracji izotretynoiną również wymaga od nas nieco więcej zaangażowania. Przede wszystkim ponownie należy zwrócić uwagę na wybierane produkty. Myjąc skórę twarzy, powinno stosować się delikatne kremy lub emulsje myjące, które nie podrażnią naszej skóry. A więc podobnie jak w przypadku preparatów nawilżających, te oczyszczające również nie powinny zawierać sztucznych substancji i konserwantów, które często wywołuje reakcje alergiczne na skórze. Najlepiej, aby kosmetyki używane do codziennego oczyszczania skóry miały pH na poziomie 5,5, dzięki czemu unikniemy podrażnień. Produkty o wysokim pH jak przykładowo na poziomie 9, będą dodatkowo przesuszać skórę. Jakie produkty warto wybrać? Dobrze sprawdzi się bestsellerowa emulsja myjąca Cerave czy też łagodny żel Physiogel.

Bezwzględnie trzeba unikać produktów myjących o właściwościach wysuszających lub o intensywnym działaniu oczyszczającym. Takie kosmetyki często zawierają mocno działające substancje, również chemiczne mogące wywołać podrażnienia. Dlatego produkty do codziennej pielęgnacji nie powinny zawierać w swoim składzie kwasów oraz substancji mogących wywołać uczulenie na leczonej skórze.

Warto również podczas terapii izotretynoiną ograniczyć makijaż, a najlepiej całkowicie z niego zrezygnować. Dzięki temu nasza skóra będzie mogła swobodnie oddychać, a leczenie przynosi szybsze efekty. Natomiast, jeśli makijaż jest koniecznością, należy wybierać lekkie podkłady i fluidy niekomedogenne, o właściwościach nawilżających.

Przeczytaj również: Najlepsze żele do mycia twarzy, które nie wysuszają cery

  1. 32,99 zł
    Cena rekomendowana: 41,00 zł Cena detaliczna rekomendowana przez dostawcę: 41,00 zł
  2. 46,99 zł
    Cena rekomendowana: 49,99 zł Cena detaliczna rekomendowana przez dostawcę: 49,99 zł

Skutki uboczne w czasie kuracji izotretynoiną

Proces leczenia izotretynoiną jest dość wymagający, ale pozwala skutecznie zwalczyć najbardziej uciążliwy trądzik. Jest to obecnie jedna z podstawowych substancji wykorzystywanych do leczenia trądziku o różnym stopniu zaawansowania. Aby uniknąć efektów ubocznych terapii, trzeba skrupulatnie dbać o skórę twarzy, dłoni oraz całego ciała używając dobrych dermokosmetyków.

Działanie izotretynoiną wpływa na przesuszanie skóry oraz błon śluzowych. Dlatego też w codziennej pielęgnacji nie należy zapominać o oczach. Podczas leczenia izotretynoiną warto zaopatrzyć się w krople do oczu z kwasem hialuronowym, które zapobiegną ich wysuszaniu oraz szczypaniu. 

Źródła:

Kaszuba A., Kisiel K., Uczniak S., Izotretynoina doustna w leczeniu różnych odmian klinicznych trądziku pospolitego, Klinika Dermatologii, Dermatologii Dziecięcej i Onkologicznej Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, 2009.

Marona H., Retinoidy - rola w farmakoterapii w aspekcie komórkowego mechanizmu działania, Uniwersytet Jagielloński, Collegium Medicum, Wydział Farmaceutyczny z Oddziałem Analityki Medycznej, Katedra Technologii i Biotechnologii Środków Leczniczych, 2010.

Następny wpis
Bariera hydrolipidowa skóry - co to jest i jak ją odbudować? [RADY EKSPERTA] Czytaj więcej