Po zabiegu powiększania ust kwasem hialuronowym niezwykle ważna jest ich właściwa pielęgnacja. To dzięki niej efekt zabiegu utrzyma się dłużej. Jak zatem dbać o ust po powiększaniu? Wyjaśnia ekspert Super-Pharm, kosmetolog – Natalia Stafiej.
Dzięki zabiegowi powiększania ust kwasem hialuronowym wiele kobiet jest w stanie poczuć się lepiej w swoim ciele i pożegnać kompleksy. Zabieg w teorii jest bardzo prosty, najważniejsze są precyzja i odpowiednie podanie preparatu. Podanie go w zbyt dużej ilości, zbyt płytko lub głęboko, może prowadzić do migracji kwasu nad czerwień wargową. Zawsze warto weryfikować specjalistów, do których się udajemy i nie powinniśmy decydować się na podanie (przy jednym zabiegu) więcej niż 1 ml. Szczególnie przy modelowaniu ust bardzo wąskich i „schowanych” do środka ważne jest stopniowe ich powiększanie, aby uniknąć nieestetycznego efektu „napompowania”.
Po zabiegu powiększania ust kwasem hialuronowym czasami pojawiają się delikatne siniaki i krwiaki - jest to normalne i dopóki zmiana się nie powiększa, ani nie robi wypukła, to nie należy panikować. Natomiast jeśli po 24 h obolałość i opuchlizna nie zaczynają się zmniejszać, to należy bezzwłocznie zgłosić się do lekarza (nawet jeśli zabieg wykonywała osoba, która z zawodu nie jest lekarzem). W takim przypadku zazwyczaj podaje się hialuronidaze - to enzym, który rozrywa i rozkłada cząsteczki kwasu hialuronowego, który z budowy jest bardzo długim łańcuchem. Pozawala na pozbycie się nadmiaru źle podanego preparatu. W najgorszych przypadkach może dojść do martwicy tkanki, dlatego nie należy zwlekać z wizytą u lekarza jak tylko widzimy, że coś jest nie tak.
Ile trwa zabieg powiększania ust kwasem hialuronowym? Sam zabieg zajmuje około pół godziny, samo wypełnianie poprzedzone jest miejscowym nałożeniem znieczulenia w maści/kremie. Po zabiegu wstępuje często tkliwość, opuchlizna i bolesność, jednak wraz z upływem godzin odczucia te powinny mijać. Bardzo często po kwasie hialuronowym usta są suche i delikatnie trwarde.
O czym należy pamiętać po zabiegu powiększania kwasem hialuronowym? Przez pierwsze 48-72 godziny od zabiegu powinno się unikać:
Po zabiegu należy pamiętać o zachowaniu higieny i czystości (szczególnie w miejscach, gdzie były wykonywane nakłucia). Należy także (w miarę możliwości) przemycać jak najwięcej produktów spożywczych zawierających duże ilości wody i antyoksydantów. Dzięki temu nie tylko zapewnimy nawodnienie tkanek, ale także ochronimy usta przed przedwczesną utratą jędrności i elastyczności. Antyoksydanty zawarte w pożywieniu będą chronić cały nasz organizm (włącznie ze skórą i ustami) przed przedwczesnym starzeniem. To przełoży się na jakość i długość utrzymywanego efektu, a kolejne zabiegi nie będą wymagały podawania coraz to większych ilości kwasu hialuronowego.
RADA EKSPERTA
Mało osób zdaje sobie sprawę z tego, że na długość utrzymywania się efektu powiększania ust mamy duży wpływ. Aby to zrozumieć, należy zdać sobie sprawę z tego, że jedna cząsteczka kwasu hialuronowego jest w stanie „związać” około 250 (!) cząsteczek wody. To właśnie ten proces powoduje, że usta po zabiegu są jędrne, miękkie i wymodelowane. Co z tego wynika? Aby kwas mógł zachować swoje właściwości, potrzebuje wody. Dzięki temu usta utrzymują jędrność i względnie pierwotny kształt nawet rok. Tak więc pierwsze od czego powinniśmy zacząć pielęgnacje to dostarczanie wody od wewnątrz. Picie minimum 2 litrów wody dziennie to podstawa!
Oprócz dostarczenia wody od wewnątrz, usta należy pielęgnować także od zewnątrz. Ważna jest pielęgnacja ust preparatami nawilżającymi. Doskonale sprawdzą się w tym przypadku pomadki dedykowane ustom suchym i odwodnionym.
Kolejnym, bardzo istotnym czynnikiem wpływającym na trwałość i jakość efektu, jest ochrona przeciwsłoneczna i nie chodzi tu tylko o stosowanie kremu z filtrem na twarz. W chwili obecnej na rynku znajdziemy masę propozycji pomadek do ust z filtrami UVB i UVA. Dlaczego to takie ważne? Promieniowanie słoneczne wpływa na degradacje (rozkład) włókien kolagenowych, ale także kwasu hialuronowego. Nadmierna ekspozycja na słońce i brak stosowania pomadek z filtrami UV całorocznie, przyczyni się do szybszego zejścia efektu wypełnienia.
Dlatego ważny jest dobór odpowiedniego preparatu do pielęgnacji ust, który oprócz nawilżenia i natłuszczenia, będzie także chronił przed promieniowaniem słonecznym. Tu należy także wspomnieć, że promieniowanie UVA (w przeciwieństwie do UVB) jest obecne z nami cały rok, w tym samym natężeniu, niezależnie od pory dnia i warunków atmosferycznych. Oczywiście, o ochronę przeciwsłoneczną należy dbać kompleksowo - to znaczy, że powinno stosować się zarówno pomadki z filtrami na usta jak i kremy na odsłonięte części ciała (szczególnie na twarz).
Nasz ekspert wybrał najlepsze preparaty, które zapewnią ustom silne, długotrwałe i dogłębne nawilżenie.
Propozycja od La Roche Posay nie tylko nada się do ust po wypełnieniu kwasem hialuronowym, ale także dla osób które na co dzień zmagają się ze spierzchnięciem i nadmiernym wysychanem ust. Balsam do ust od La Roche wyróżnia się 5% stężeniem pantenolu, który działa łagodząco i przyśpiesza procesy regeneracyjne.
Kosmetyk idealny na pierwsze dni (a także późniejsze) po zabiegu modelowania ust kwasem hialuronowym. Doskonale nawilża i ochrania usta, które są uwrażliwione po iniekcjach. Po wygojeniu, świetnie nada się do podtrzymania nawilżenia ust i jędrności.
Pomadka od Allecro nie tylko chroni przed degradacją kwasu hialuronowego pod wpływem promieniowania słonecznego, ale także natłuszcza co zapewnia ochronę przed czynnikami zewnętrznymi (np.mróz czy wiatr).
To pomadka mało doceniana, a szkoda. Ma świetny skład - oprócz ochrony przeciwko promieniowaniu zawiera masło Shea oraz olej z nasion wiesiołka. Obydwa te składniki działają mocno regenerująco, ale i natłuszczająco, dzięki czemu usta zachowują błysk i jędrność przez bardzo długi czas.
Autor
Natalia Stafiej - kosmetolog, absolwentka Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego. Na co dzień pracuje w gabinecie Estetican w Warszawie oraz prowadzi profil na Instagramie o tematyce beauty @alternatywnepiekno.ns. Poza prowadzeniem terapii skórnych, zajmuje się także makijażem permanentnym.