pielęgnacja cery zimą

Jak pielęgnować cerę zimą, aby nie była sucha i szara? [RADY EKSPERTA]

Dzięki odpowiedniej pielęgnacji cery zimą nie nabawimy się skutków ubocznych w postaci pękania naskórka, silnego odwodnienia czy „suchych skórek”. Wystarczy sięgnąć po odpowiednie produkty, a niska temperatura, śnieg czy wiatr nie będą nam straszne. Jakie produkty najlepiej sprawdzają się w sezonie zimowym? Poznaj rady eksperta Super-Pharm, kosmetolog – Emilii Błaszczyk.

Zima to czas, w którym nasza skóra jest szczególnie narażona na działanie czynników atmosferycznych takich jak wiatr czy mróz. W domach, za sprawą ogrzewania, powietrze staje się suche - co również ma wpływ na spadek nawilżenia w naszej skórze. Zmiany temperatur, wchodzenie z mrozu do ciepłych pomieszczeń, również będzie zwiększało wrażliwość skóry i sprzyjało jej odwodnieniu.

Jak dbać o skórę zimą?

W zimowej pielęgnacji skóry musimy skupić się na kilku ważnych aspektach:

  • delikatnie mycie - unikanie agresywnych środków myjących (th. zasadowe mydła czy produkty silnie pieniące na bazie SLS/SLES) na rzecz produktów kremowych, emulsji czy pianek myjących,
  • nawilżenie - każda skóra, również tłusta czy trądzikowa, wymaga nawilżenia - zwłaszcza zimą, gdy mamy do czynienia z nadmierną transepidermalną utratą wody z naskórka,
  • wzmacnianie bariery hydrolipidowej - czynniki atmosferyczne takie jak wiatr, mróz czy też wewnętrzne ogrzewanie w pomieszczeniach, będą potęgowały suchość i odwodnienie cery, dlatego szczególną uwagę musimy zwrócić na odbudowę bariery ochronnej (warstwy hydrolipidowej).

Składniki aktywne, po które warto sięgać zimą

Będą to przede wszystkim substancje nawilżające, kojące, wzmacniające barierę hydrolipidową skóry takie jak:

WSKAZÓWKA

Zimą zadbaj również o pielęgnację ust. Skóra warg jest najbardziej narażona na wysuszenie, ponieważ nie ma w niej gruczołów łojowych, dlatego zawsze musi być pokryta gęstym, nawilżającym balsamem ochronnym do ust. Nie zapominaj o posmarowaniu ust również na noc, aby umożliwić im regenerację. Idealnym wyborem będzie Nuxe Rêve de Miel® - balsam do ust na bazie miodu, olejków ze słonecznika, słodkich migdałów i róży piżmowej, prócz tego w składzie znajdziemy nagietek, masło shea i esencja z grejpfruta.

Kosmetyki polecane w zimwoej pielęgnacji cery

Po pierwsze - delikatne, ale łagodne oczyszczanie cery rano i wieczorem. Dobrze oczyszczona skóra będzie w stanie przyjąć substancje aktywne z dalszej pielęgnacji. Na rano świetnie sprawdzi się emulsja myjąca, na przykład Cerave Nawilżająca emulsja do mycia do skóry suchej i normalnej. W jej składzie znajdziemy 3 kluczowe ceramidy oraz kwas hialuronowy, które będą dbały o odpowiednie nawilżenie cery i szczelność bariery hydrolipidowej już na etapie mycia. Wieczorem, zawsze musimy oczyścić skórę dwuetapowo.

W pierwszym etapie możemy zastosować hydrofilowy olejek z emulgatorem na przykład Nuxe Very Rose - olejek do demakijażu. Usunięcie makijażu jest pierwszym, niezbędnym krokiem Twojej codziennej pielęgnacji wieczornej. Olejek usuwa nawet najbardziej trwały lub wodoodporny makijaż, chroniąc skórę przed działaniem kamienia w wodzie i zachowując jej naturalną równowagę. Jego jedwabista konsystencja, wzbogacona olejkiem ze słodkich migdałów i olejkowym ekstraktem z róży, przy kontakcie z wodą zamienia się w emulsję, nie pozostawiając tłustego filmu na skórze.

Po umyciu i osuszeniu skóry warto zastosować serum, które wzmocni działanie kremu. W tym celu możesz użyć Pharmaceris A A&E Sensilix - duo-koncentrat. Zbilansowany kompleks witamin A i E zawarty w 27% roślinnego skwalanu przyspiesza procesy regeneracyjne skóry, stanowiąc skuteczną codzienną ochronę przed szkodliwym działaniem wolnych rodników i czynników zewnętrznych. Witamina A widocznie zmniejsza oznaki starzenia i zapobiega ich przedwczesnemu powstawaniu, pobudzając procesy naprawcze. Redukuje szorstkość i tendencje do rogowacenia, wygładza wpływając na poprawę struktury skóry. Witamina E o silnym działaniu antyoksydacyjnym wzmacnia jej naturalne funkcje ochronne, koi i łagodzi podrażnienia. Duo koncentrat wzbogacony jest o naturalnie występujący w ludzkim sebum skwalan, którego ubywa wraz z wiekiem oraz który znacząco poprawia poziom nawilżenia i natłuszczenia skóry uzupełniając braki w warstwie lipidowej naskórka. To idealne serum na sezon zimowy!

Raz na półtora tygodnia warto delikatnie złuszczyć martwy naskórek, by poprawić wchłanianie kosmetyków z codziennej pielęgnacji. Zimą postaw na Dermedic Hydrain 3 Hialuro - peeling enzymatyczny. Delikatnie, nieinwazyjnie usuwa martwe warstwy naskórka, udrażniając drogę dla kosmetyków pielęgnacyjnych i dogłębnego nawilżenia. Nie podrażnia skóry jak peeling mechaniczny - enzymy kwasów owocowych AHA w stężeniu 6% delikatnie złuszczają martwe komórki naskórka. Kwas hialuronowy i mocznik zapewniają optymalne nawilżenie skóry.

Po peelingu warto nałożyć maskę nawilżającą lub regenerującą. Jeśli lubisz maski w płacie, wybierz Vichy Mineral 89. Maska  wzmacnia i regeneruje barierę ochronną skóry, narażonej na negatywne działanie czynników środowiskowych. Dzięki połączeniu 89% Wody Wulkanicznej Vichy oraz kwasu hialuronowego ta 10-minutowa maska wzmacnia barierę ochronną skóry.

WSKAZÓWKA

Nie zapominaj również o pielęgnacji i ochronie dłoni zimą. Są one bezpośrednio narażone na suchość, pękanie. Dlatego zawsze przed wyjściem z domu nałóż treściwy krem do rąk, a na niego - obowiązkowo krem z filtrem! Na noc, po posmarowaniu rąk kremem, możesz nałożyć na nie bawełniane rękawiczki, co przyspieszy penetrację regenerujących substancji aktywnych w głąb skóry. Jaki polecam? Postaw na Uriage Bariéderm - regenerująco-ochronny krem do rąk. Krem do rąk Bariéderm regeneruje zniszczoną skórę dłoni i chroni ją przed agresywnymi czynnikami zewnętrznymi.

Jaki krem stosować zimą?

Zimowy krem na co dzień powinien dbać o szczelność bariery hydrolipidowej i dobrze nawilżać skórę. W tym celu świetnie sprawdzi się Uriage Xemose - krem do twarzy z masłem shea i kompleksami regeneracyjnymi, który odżywia skórę twarzy i poprawia jej nawilżenie.

Planujesz wyjazd na narty lub długi spacer na mrozie? Postaw na Avene Cold Cream. Dzięki zastosowaniu białego wosku pszczelego o właściwościach odżywczych oraz kojącej i łagodzącej podrażnienia wody termalnej Avène odbudowuje film hydrolipidowy, tworząc na skórze barierę dla szkodliwych czynników zewnętrznych. Bogata konsystencja dobrze się wchłania i daje przyjemne uczucie komfortu. Na co dzień będzie zbyt ciężki i przy codziennym stosowaniu może okazać się dla niektórych komedogenny, dlatego warto nakładać go tylko w naprawdę mroźne dni. 

Tu przeczytasz więcej o najlepszych kremach na zimę

Krem z filtrem zimą - czy jest potrzebny?

Promieniowanie UV dzielimy na UVA, UVB i UVC. UVA dociera do nas przez cały rok, również w pochmurne zimowe dni i stanowi aż 95% całego promieniowania UV. W mroźne dni słońce bywa mocne. Skóra zniszczona promieniami UV traci swoje zdolności obronne przed warunkami atmosferycznymi, a także wolniej się regeneruje. Dodatkowo, śnieg odbija promienie słoneczne, co znacznie zwiększa ich intensywność. Dlatego przed wyjściem z domu, na krem nawilżający zawsze nałóż krem z filtrem SPF 50.

Zimą nasza skóra jest bardziej sucha i ma tendencję do rozszerzania naczyń krwionośnych, więc postaw na SVR Sensifine AR SPF50+ - krem do twarzy SPF50+. Jest to produkt typu 2-w-1, chroniący i łagodzący skórę reaktywną skłonną do trądziku różowatego i zaczerwienień. Wysokie stężenie składników aktywnych zmniejsza widoczność rumienia. Filtry przeciwsłoneczne SPF50+ gwarantują wysoką ochronę przed promieniowaniem UVA i UVB.

  1. 39,99 zł
    Najniższa cena:  65,99 zł Najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 65,99 zł

Źródła:

Ebisz M., Brokowska M., Szkodliwe oddziaływanie promieniowania ultrafioletowego na skórę człowieka, Zakład Medycyny Społecznej i Profilaktyki, Wydział Zdrowia Publicznego, Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach
Kołodziejczak A., Kosmetologia tom I, wyd. PZWL, Warszawa 2019, s. 114-120.


Autor Emilia Błaszczyk Zobacz profil
Emilia Błaszczyk -magister kosmetologii, absolwentka Wyższej Szkoły Inżynierii i Zdrowia w Warszawie. Specjalizuje się w terapiach skór trądzikowych oraz terapiach healthy-aging. Pracuje w nurcie kosmetologii holistycznej. Oprócz pracy w gabinecie, prowadzi konto na instagramie @emilia_kosmetolog, gdzie w przystępny dla każdego sposób dzieli się wiedzą o skórze. Stale poszerza swoją wiedzę, uczestnicząc w licznych szkoleniach, kursach i kongresach.
Następny wpis
Sól magnezowa do kąpieli - na co pomaga i jaką wybrać? Czytaj więcej