jak oczyszczac skore z azs

Jak oczyszczać skórę z AZS? Najlepsze łagodne produkty do codziennego mycia twarzy i ciała [WYBÓR EKSPERTA]

Cera atopowa to cera wymagająca. Większość kosmetyków do mycia skóry tylko ją podrażni i przesuszy. Czym więc myć skórę z AZS? Podpowiada ekspert Super-Pharm, kosmetolog - Natalia Stafiej.

AZS, czyli atopowe zapalenie skóry, to przewlekła, nawrotowa choroba autoimmunologicza, która szczególnie lubi o sobie przypominać zimą, kiedy gorące powietrze z ogrzewania doprowadza do przesuszenia naskórka. Głównym objawem klinicznym choroby są stany zapalne, którym towarzyszy uporczywy świąd i pieczenie.  Jest wiele czynników wywołujących lub nasilających AZS, najpopularniejszymi są jednak:

  • mocne detergenty oraz źle dobrane preparaty pielęgnujące,
  • silny stres,
  • nieprawidłowa higiena,
  • nieprawidłowa dieta, szczególnie uboga w kwasy omega-3,
  • sztuczne materiały. 

Niestety na chwilę obecną nie został wynaleziony lek zdolny całkowicie wyleczyć AZS. Chorych leczy się doraźnie, przy pomocy leków przeciwzapalnych, maści steroidowych i antyhistaminowych, jednak przede wszystkim najważniejsza jest codzienna higiena i odpowiednio dobrana pielęgnacja.

AZS - podstawy pielęgnacji skóry

Głównym celem preparatów przeznaczonych dla osób z AZS jest natłuszczanie i odbudowa naskórka. Pielęgnacja powinna być obfita w różnego rodzaju emolienty o charakterze łagodzącym. Kosmetyki nie powinny być perfumowane ani sztucznie barwione, powinny być także przebadane dermatologicznie. Dobrze sprawdzą się tutaj produkty oznaczone jako hypoalergiczne, dzięki czemu zmniejszone jest ryzyko wystąpienia reakcji niepożądanych, w tym nasilenie lub wywołanie stanu zapalnego na skórze. 

Przeczytaj również: 8 najważniejszych zasad pielęgnacji skóry z AZS

Produkty myjące dla skóry z AZS - jak je dobrać?

Mycie stanowi bardzo ważny element pielęgnacji w AZS. Preparaty myjące, powinny być delikatne, a w ich składzieNIE POWINNY znajdywać się takie substancje jak:

  • PEG, PPG i inne glikole polietylenowe czy polipropylenowe,
  • Sodium Laureth Sulfate (SLS)
  • Diazolidynyl Urea,
  • Imidazolidynyl Urea,
  • Triethanolamine,
  • Chloroisothiazolinone,
  • różnego rodzaju substancje zapachowe oznaczone jako Parfum,
  • parabeny np. Mehylparaben, Ethylparaben itp.

Z drugiej strony, warto zwrócić uwagę na „dobre” składniki, których obecność w preparacie dedykowanym dla skór atopowych będzie zdecydowanie na plus. Do takich substancji zaliczają się:

  • różnego rodzaju oleje, szczególnie mineralne np. Parrafinum Liquidum (parafina),
  • masło Shea,
  • mocznik, 
  • gliceryna, 
  • ceramidy
  • cholesterol, 
  • alantoina, 
  • niacynamid. 

Wyżej wymienione substancje nie tylko będą powlekać i chronić naskórek, ale także przyśpieszać jego regenerację i odnowę. Dzięki temu stany zapalne staną się mniej dokuczliwe oraz szybciej będą się goić.

CIEKAWOSTKA
 
Podczas oczyszczania skóry z AZS należy pamiętać o tym, że woda nie powinna być twarda - osad występujący w twardej wodzie podrażnia i wysusza skórę. Nie bez znaczenia pozostaje także temperatura wody, powinna wynosić około 33-34 °C, a sama kąpiel nie powinna trwać dłużej niż 15 minut, aby nie doszło do maceracji naskórka. Zaleca się dodawanie do wody płynów, emulsji czy olejków, które jednocześnie będą nawilżać i natłuszczać skórę. 

Najlepsze kosmetyki do oczyszczania skóry atopowej

Nie każdy kosmetyk oczyszczający sprawdzi się w przypadku cery z AZS. Nasz ekspert przeanalizował składy poszczególnych kosmetyków i wybrał te najlepsze dla skóry atopowej. Oto 5 polecanych produktów.

Marka Bioderma posiada na swoim koncie wiele bardzo dobrych preparatów dla skór atopowych. Jednym z nim jest olejek do mycia z opatentowanym składnikiem Skin Barrier Therapy ™,który bazuje na tłuszczach roślinnych tworzących na powierzchni skóry nieprzepuszczalny, ochronny film. Dzięki temu skóra staje się miękka, a powłoka na jej powierzchni zapobiega wysychaniu i chroni przy kontakcie z drażniącymi patogenami. Preparat nada się nie tylko do mycia skóry atopowej, ale każdej która boryka się z problemem nadmiernej suchości.

Marka CeraVe słynie z delikatnych składów, bogatych w regenerujące ceramidy. Powyższy produkt zawiera nie tylko cenne ceramidy, ale także skwalan, trójglicerydy i kwas hialuronowy. Taka kompozycja sprawia, że skóra zostaje zarówno zregenerowana, jak i nawilżona. Fizjologiczne pH powoduje, że produkt nie wykazuje tendencji do podrażnień oraz chroni naturalną barierę skórną. 

Ziaja to polska firma, która swoją rozpoznawalność zawdzięcza głównie kosmetykom do pielęgnacji twarzy i ciała. Od jakiegoś czasu na rynku kosmetycznym można znaleźć produkty z serii Ziaja Med, które są dedykowane dla skór obarczonych różnego rodzaju dermatozami (chorobami skórnymi). Jednym z takich produktów jest olejek do kąpieli, który cieszy się dużą popularnością ze względu na bardzo przystępną cenę oraz fantastyczne działanie kojące skórę atopową. To produkt, który zdecydowanie warto wypróbować!

Pomimo dedykacji dla dzieci, produkt nadaje się do stosowania także przez dorosłych. Marka Mustela to marka dopiero zyskująca na popularności w Polsce. Zdecydowanie warto zwrócić na nią uwagę. Cechują ją bardzo dobre składy, które znajdą uznanie nie tylko wśród posiadaczy skór normalnych ale także tych z chorobami takimi jak chociażby AZS czy łuszczyca. Powyższy produkt nada się idealnie do skór przesuszonych i atopowych, posiada bardzo delikatne substancje myjące, nawilżającą glicerynę oraz opatentowany przez markę składnik Avocado Perseose, który chroni naturalną barierę ochronną skóry oraz jej komórki.

SVR to marka-faworyt naszego specjalisty. Ich unikatowość wynika z bardzo precyzyjnych i niebanalnych składów o niskim potencjalne uczulającym. Powyższa propozycja, czyli olejek myjący, to produkt o największej pojemności w dzisiejszym zestawieniu. Warto zwrócić na niego uwagę, ponieważ zawiera w sobie kwasy omega 3,6 i 9, których w przebiegu AZS często brakuje zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz organizmu. Oprócz tego w INCI znajdziemy także kojący i przeciwzapalny niacynamid, cukier prebiotyczny, wspierający naturalny mikrobom skóry oraz niezwykle delikatne środki powierzchniowo-czynne. Dzięki tak starannie dobranemu składowi skóra po zastosowaniu produktu nie tylko staje się lepiej nawilżona i zregenerowana, ale także zredukowany zostaje świąd i stan zapalny.

  1. SVR Topialyse Huile Olejek

    200 ml

    + inne warianty
    35,99 zł
    Cena rekomendowana: 57,90 zł Cena detaliczna rekomendowana przez dostawcę: 57,90 zł

Źródła:

Witamina C w medycynie i kosmetologii, Wiadomości chemiczne 2019, s. 503-522.

E. Kilian-Pięta, Witamina C jako niezbędny składnik dla skóry człowieka oraz czynniki determinujące jej wchłanianie, Kosmetologia Estetyczna 2019, vol. 8(1): 25.

Udostępnij:

Autor Natalia Stafiej Zobacz profil
Kosmetolog, absolwentka Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego. Na co dzień pracuje w klinice MezoSkin w Warszawie oraz prowadzi profil na Instagramie o tematyce beauty @alternatywnepiekno.ns. Specjalizuje się w terapiach skór problematycznych oraz anti-aging.
Następny wpis
Łagodzące kremy do twarzy - TOP 5 dla skóry, która potrzebuje ukojenia Czytaj więcej