Jeśli na Twojej skórze twarzy są widoczne czarne zaskórniki lub grudki, a dodatkowo cera bardzo szybko się wybłyszcza, prawdopodobnie zmagasz się z problemem zanieczyszczonych porów. Jak je oczyścić? Podpowiada ekspert Super-Pharm, kosmetolog – Aleksandra Cybruch.
Pory stanowią fizjologiczny element budowy naszej skóry. Są to ujścia mieszków włosowych, które połączone są z gruczołami łojowymi, a ich zadaniem jest odprowadzanie ich wydzielin. Gdy w ujściach mieszków włosowych gromadzi się nadmiar sebum oraz zrogowaciałego naskórka dochodzi do rozszerzenia i zaczopowania porów.
Do najważniejszych przyczyn powstawania zanieczyszczonych porów zaliczamy:
Czy możemy skutecznie poprawić wygląd skóry w warunkach domowych? Oczywiście, że tak! Aby zredukować liczbę zaskórników i oczyścić pory należy pamiętać o kilku prostych podstawach pielęgnacji. Oto one:
Do porannego i wieczornego oczyszczania skóry polecam żel do skóry normalnej i tłustej Cerave. Dzięki zawartości niacynamidu działa przeciwzapalnie i normalizuje pracę gruczołów łojowych. Usuwa nadmiar sebum bez przesuszania i naruszania bariery hydrolipidowej.
Jako drugi krok warto zastosować kojącą mgiełkę do twarzy Veoli Botanica Give a pH A Chance. Bogaty w roślinne wyciągi np. ogórek, nagietek, lawenda działa antyseptycznie i odświeżająco.
W wieczornej rutynie pielęgnacyjnej warto zastosować serum redukujące niedoskonałości np. Uriage Hyseac. Produkt łączy działanie 3 kwasów: glikolowego, migdałowego oraz mlekowego, które regulują proces złuszczania naskórka. Dodatkowo woda termalna działa nawilżająco, a cynk reguluje wydzielanie sebum. Ze względu na zawartość kwasów przeznaczone do stosowania w wieczornej rutynie pielęgnacyjnej. Świetnie sprawdzi się także serum SVR Sebiaclear -
Raz w tygodniu warto zastosować oczyszczającą maskę np. Jowae Masque Argile Purifiant. Zawiera czystą glinkę, enzymy z papai oraz liczne antyoksydanty. Maska odblokowuje, oczyszcza i zwęża rozszerzone pory. Przeznaczona dla skóry tłustej i mieszanej.
Skutecznym sposobem na oczyszczenie porów w warunkach domowych jest metoda z wykorzystaniem serum z kwasem salicylowym oraz maski glinkowej. Kwas salicylowy jest związkiem rozpuszczalnym w tłuszczach. Oznacza to, że ma zdolność do wnikania w głąb porów i rozpuszczania zalegającej wydzieliny.
Serum z kwasem salicylowym (świetnie sprawdzi się La Roche Posay Effaclar) należy nałożyć na umytą i osuszoną skórę w miejsca wymagające mocniejszego oczyszczenia. Pozostawiamy na około 20 minut. Następnie należy zastosować maskę z zieloną glinką np. NaturalMe, która dzięki swoim absorbującym właściwościom pochłonie ze skóry wszelkie zanieczyszczenia. Pamiętaj, aby nie doprowadzać do wyschnięcia maski, w trakcie warto spryskiwać maskę hydrolatem lub wodą termalną. Taką metodę można stosować regularnie co 10-14 dni.
W pielęgnacji domowej możemy również wykonać tzw. parówkę. Pod wpływem ciepłej pary wodnej pory skórne rozszerzają się. Taka ,,rozpulchniona skóra’’ jest bardziej podatna i zdecydowanie łatwiej się oczyszcza. Zalegający nadmiar łoju oraz zanieczyszczenia mogą zostać łatwiej usunięte. Dodatkowo poprawie ulega krążenie skóry.
Jak wykonać parówkę w domu? To banalnie proste. Po pierwsze zadbaj o dokładny demakijaż. Następnie przygotuj miskę oraz zagotuj około 1 litra wody. Warto chwilę odczekać, aby temperatura wody była niższa. Do miski z przygotowaną wodą możesz dodać wybrany susz ziołowy dla wzmocnienia efektu np. lawendowy. Należy nachylić się nad miską z wodą i zakryć głowę np. ręcznikiem i pozostać tak przez maksymalnie 10 minut. W trakcie tego zabiegu pamiętaj o zamknięciu oczu oraz ust. W zależności od pożądanego efektu po wykonanej kąpieli parowej możesz zastosować maskę np. z glinką zieloną, która pochłonie zanieczyszczenia i pozostawi skórę oczyszczoną.
Czy parówka jest odpowiednia dla każdej skóry? Niestety nie. Przy skórach naczyniowych, ciepło może spowodować pogorszenie stanu skóry oraz rozszerzenie i pękniecie kolejnych naczynek. Kąpieli parowej również nie powinny wykonywać osoby ze skórą trądzikową, aby nie zaostrzyć stanu zapalnego. Liczne podrażnienia, przerwana ciągłość naskórka, zakażenia bakteryjne, wirusowe i grzybicze również są przeciwskazaniem. Częstotliwość powinna być dostosowana do rodzaju skóry, lecz nie zalecam stosowania częściej niż raz na 10-14 dni. Na początku zawsze warto skrócić czas ekspozycji na parę wodną, aby zobaczyć reakcję skóry.
Sposobem na oczyszczenie skóry są również profesjonalne zabiegi w gabinecie kosmetologicznym, które zawsze powinny być dobrane indywidualnie przez specjalistę do potrzeb Twojej skóry. Jakie zabiegi gabinetowe polecam? Oto trzy, które dają najlepsze efekty przy problemie zanieczyszczonych porów:
Autor
Aleksandra Cybruch – magister kosmetologii bioestetycznej. Absolwentka Wyższej Szkoły Inżynierii i Zdrowia w Warszawie. Zawodowo związana z gabinetem Estetican w Warszawie. Specjalizuje się w cerach z trądzikiem pospolitym i różowatym. Zwolenniczka holistycznego podejścia do skóry.
Źródła:
Kołodziejczak A., Kosmetologia Tom I, PZWL Wydawnictwo Lekarskie, Warszawa 2019, s.120-126.