pielęgnacja cery rady dermatologa

Jak o cerę dba dermatolog? Swoje sposoby na piękną cerę zdradza dr Katarzyna Osipowicz

Skóra dermatologów zawsze robi wrażenie. Nic w tym dziwnego - wiedzą przecież najlepiej, jak należy o nią zadbać, aby była gładka, świetlista, bez niedoskonałości. Swoimi sposobami na piękną cerę dzieli się ekspert Super-Pharm, dr n. med. Katarzyna Osipowicz.

Skóra odpowiada nie tylko za młody i zdrowy wygląd, ale również pełni funkcje ochronne dla narządów wewnętrznych, dlatego warto dbać o nią w sposób szczególny. Pielęgnacja powinna być dostosowana do jej rodzaju oraz potrzeb. Dlatego każdy indywidualnie powinien wybierać kosmetyki używane do codziennej pielęgnacji skóry twarzy oraz ciała.

Kosmetyki wybieramy według własnych potrzeb, ale istnieją ogólne zasady pielęgnacji, które warto zapożyczyć od doświadczonych dermatologów. Jak codziennie dbam o swoją skórę i jakich kosmetyków używam? Wskazówki znajdziesz poniżej. 

Ochrona przeciwsłoneczna to podstawa 

Podstawową kwestią, jeśli chodzi o pielęgnację skóry jest jej ochrona przed nadmiernym promieniowaniem słonecznym. Intensywna ekspozycja na promieniowanie słoneczne niestety nie ma pozytywnego działania na jej kondycję. Należy zachować duży umiar w częstym i długotrwałym przebywaniu na słońcu bez odpowiedniej ochrony. Wszystko dlatego, że promieniowanie słoneczne wpływa na starzenie się skóry, przyczynia się do pojawienia się przebarwień i zmarszczek, a nawet może wywoływać nowotwory. Intensywna ekspozycja skóry na słońce wpływa również na utratę jej jędrności. Dlatego też kremy z filtrem powinny być podstawą w codziennej pielęgnacji skóry. Zarówno latem, jak i zimą należy wybierać kosmetyki, które w swoim składzie zawierają filtry przeciwsłoneczne.   

W okresie letnim zazwyczaj używam filtrów SPF 50+, natomiast zimą minimum SPF 30+. Filtry można bezpośrednio nakładać na twarz lub wybierać fluidy i podkłady, które zawierają filtry w swoim składzie. Ja wybieram te o lekkiej formule, które szybko się wchłaniają i nie są widoczne po nałożeniu na skórę. Nie zapominam również o ochronie całego ciała – nie tylko twarzy. Podczas wakacyjnych wyjazdów całe ciało zabezpieczam wysokim filtrem, szczególnie jeśli większość dnia przebywam się na słońcu. Dzięki temu opóźnimy procesy starzenia się skóry i uchronimy ją przed nieestetycznymi przebarwieniami i poparzeniami. 

Dokładne oczyszczanie cery i regularne złuszczanie

Nasza skóra niezależnie od tego, czy mamy makijaż w ciągu dnia, czy nie, powinna być codziennie dokładnie oczyszczana. Dotyczy to również mężczyzn. Wszystko ze względu na to, że na jej powierzchni osadzają się niewidoczne gołym okiem zabrudzenia. Aby zrobić dokładny demakijaż, skórę oczyszczam przy pomocy żelu do mycia lub delikatnej pianki. Przy czym należy wybierać te, które będą odpowiednie dla naszego typu skóry. Dla cery tłustej dobrze sprawdzą się produkty do mycia o działaniu antybakteryjnym i regulującym produkowanie sebum, jak chociażby glinka. Z kolei osoby ze skłonnością do przesuszania się skóry powinny wybierać produkty nawilżające, zawierające w składzie przykładowo aloes. Natomiast osoby o suchej skórze powinny unikać kosmetyków zawierających konserwanty oraz sztuczne barwniki i aromaty. Podobne kosmetyki powinny wybierać również osoby o wrażliwej cerze.

Oprócz codziennego mycia i oczyszczania twarzy, raz lub dwa razy w tygodniu wykonuję peeling enzymatyczny lub drobnoziarnisty, przy pomocy którego złuszczam martwy naskórek i dokładnie pozbywam się zanieczyszczeń. Taki peeling dodatkowo zwiększa skuteczność nakładanych kosmetyków regenerujących, odżywczych czy odmładzających.  Do złuszczania naskórka warto wybierać produkty oparte o kwasy AHA, które rozjaśniają i wyrównują koloryt skóry. Są to naturalne kwasy uzyskiwane z owoców lub orzechów. Przykładem takiego produktu jest peeling Floslek Balance T - zone Gommage. Równie skuteczne są peelingi enzymatyczne, niezawierające kwasów owocowych, jak peeling Tołpa Dermo Face Sebio 3 Enzymy. Ponadto dobrym wyborem są produkty z kwasem ferulowym o silnie antyoksydacyjnym działaniu. Niweluje on wolne rodniki i opóźnia proces starzenia się skóry. Dobrym rozwiązaniem jest zakup płatków z kwasami, które ułatwią dbanie o zdrową kondycję skóry. Godnym polecenia produktem są między innymi płatki Life Kwas Hialuronowy. Nie zapominajmy również o oczyszczaniu okolic oczu, gdzie skóra jest wrażliwa i bardzo cienka.  

  1. 10,99 zł
    Najniższa cena:  13,49 zł Najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 13,49 zł
  2. 32,99 zł
    Cena rekomendowana: 44,30 zł Cena detaliczna rekomendowana przez dostawcę: 44,30 zł

WSKAZÓWKA

Pamiętajmy, aby używać tylko i wyłącznie kosmetyków z dobrym składem oraz, aby stosować je regularnie. Tylko wtedy skóra będzie odpowiednio odżywiona, a co za tym idzie, będzie wyglądać na zdrową i promienną. Kompleksowa domowa pielęgnacja powinna zatem zawierać oczyszczenie, nawilżenie oraz kosmetyki regenerujące. Warto również włączyć do pielęgnacji kremy i sera odmładzające dostosowane do wieku oraz rodzaju cery.

Retinol i witamina C w walce ze starzeniem się skóry

Dopiero na dokładnie oczyszczoną skórę nakładam kosmetyki pielęgnujące. W ten sposób docierają głębiej w warstwy skóry i są bardziej skuteczne. Na noc doskonale sprawdzą się bogato odżywcze kremy. Dlatego zazwyczaj wybieram kremy lub maseczki z intensywnym serum regenerującym lub retinolem. Retinol to czysta forma witaminy A, która ma właściwości stymulujące komórki do odnowy, a więc ma działanie przeciwstarzeniowe. Kremy na noc z reguły mają cięższą formułę, dlatego nie warto ich stosować zamiennie z kremami na dzień. Dobrym rozwiązaniem oprócz kremu do twarzy na noc, które stosuję, jest używanie serum pod oczy, które rozświetli skórę pod oczami i pozwoli pozbyć się cieni pod oczami oraz zredukować zmarszczki. Można również stosować płatki pod oczy, które umieszcza się na skórze na kilka minut.

Z kolei rano aplikuję na skórę serum z witaminą C, która ma działanie antyoksydacyjne i nada skórze blasku. Co więcej, warto zadbać o kremy nawilżające, które również doskonale sprawdzają się jako baza pod podkład czy fluid. W codziennej pielęgnacji nie zapominam również o skórze całego ciała. Regularnie nawilżam ją przy pomocy balsamów lub olejków.

W przypadku skóry z podrażnieniami wybierajmy balsamy kojące i regenerujące o naturalnym składzie, które przyniosą ulgę w pieczeniu oraz swędzeniu skóry. Do codziennej pielęgnacji używam również kremu do rąk, którego nie powinno zabraknąć. Należy wybierać te o właściwościach nawilżających oraz głęboko regenerujących. Dostępne są również kremy do rąk, które skupiają się na odmłodzeniu skóry.

Autor

Dr n. med. Katarzyna Osipowicz - absolwentka studiów na Wydziale Lekarskim Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Ukończyła studia podyplomowe na kierunku: "Kosmetologia-medycyna estetyczna", na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym obroniła doktorat na wydziale dermatologii i wenerologii. Jest właścicielką i założycielką warszawskiej kliniki chirurgii plastycznej i medycyny estetycznej, chirurgii odtwórczej włosów i trychologii Ot.Co Clinic. Odbyła wiele staży, praktyk i kursów pod okiem najlepszych specjalistów na świecie, w tym m.in. w St. George Hospital w Sydney, Australii, University Medical Center Groningen (UMCG) w Groningen, Holandii i Klinikum Schwabing Munchen w Monachium, Niemcy.

Źródła:

https://epodreczniki.pl/a/jak-dbac-o-skore/D1DKxWULI

Sybilski A., Skóra – najważniejszy narząd naszego ciała. Dbajmy o nią!, Zakład Profilaktyki Zagrożeń środowiskowych, Wydział Nauki o Zdrowiu, Warszawski Uniwersytet Medyczny, Warszawa 2012.

Następny wpis
Jak szybko zapuścić włosy? Najlepsze sposoby polecane przez fryzjera Czytaj więcej