jak nawilżyć skórę głowy

Jak nawilżyć skórę głowy? Trycholog zdradza skuteczne sposoby

Sucha skóra głowy wiąże się z wieloma nieprzyjemnymi objawami – uciążliwym swędzeniem, łupieżem i podrażnieniem. Jak zatem pożegnać te problemy i skutecznie nawilżyć skórę głowy? Podpowiada ekspert Super-Pharm, trycholog – Paulina Hanusz.

Delikatne złuszczanie martwego naskórka pojawiające się pomiędzy przedziałkami włosów, swędzenie czy też ściągnięcie skóry – może świadczyć o braku odpowiedniego nawilżenia skóry głowy. Takie objawy bardzo często towarzyszą przy łupieżu suchym choć niekoniecznie muszą wskazywać na jego obecność. Jak odpowiednio zadbać o nawilżenie suchej skóry głowy? Kiedy mówimy o skórze suchej? O tym przeczytasz w poniższym artykule.

Sucha skóra głowy i jej charakterystyka 

Skóra głowy może ulegać podrażnieniom i wysuszeniu w taki sam sposób, jak ta na twarzy czy na ciele. Jeśli jest niedostatecznie nawilżona i zbyt szybko traci wodę może dawać objawy takie jak:

  • swędzenie,
  • uczucie ściągnięcia i napięcia,
  • zaczerwienienie,
  • szorstka i matowa powierzchnia,
  • z często pojawiającym się łuszczeniem.

Dodatkowo przy takiej skórze mogą występować problemy takie jak: spowolniony wzrost włosów, a nawet pogorszenie się kondycji łodygi czy nadmierne wypadanie!

Sucha skóra głowy - przyczyny

Sucha skóra głowy może mieć bardzo różne przyczyny. Do najczęstszych należą:

  • Nieprawidłowa pielęgnacja (źle dobrane produkty do skóry głowy),
  • Zbyt częste używanie peelingów do skóry głowy,
  • Nieodpowiednia stylizacja włosów (lakiery, suche szampony, spraye z alkoholem w składzie),
  • Częste farbowanie włosów w szczególności farbami z amoniakiem,
  • Nadużywanie gorącego nawiewu suszarki,
  • Mycie włosów bardzo gorącą wodą,
  • Źle zbilansowana dieta oraz brak odpowiedniego nawodnienia organizmu od wewnątrz,
  • Przebywanie w pomieszczeniach klimatyzowanych,
  • Częste zmiany temperatur (ekspozycja na mróz/wiatr bez nakrycia głowy),
  • Czynniki zewnętrzne – promieniowanie UV,
  • Przewlekły, silny stres,
  • Alergie kontaktowe.

Sucha skóra głowy a łupież 

Białe płatki na skórze głowy od zawsze kojarzone były z tym samym, a działania ukierunkowane były na jedno – WALKĘ Z ŁUPIEŻEM. Łupież suchy i sucha skóra mogą być połączone między sobą, ale wcale nie muszą. Często okazuje się, że wymienione wyżej objawy są odpowiedzią organizmu na źle dobrany szampon, zbyt agresywne środki stylizujące czy też zabiegi fryzjerskie. Wątpliwości pomiędzy jednym a drugim może rozwiać wizyta u specjalisty (dermatologa lub trychologa).

Jak skutecznie nawilżyć skórę głowy?

Odpowiednio dobrana pielęgnacja bogata w składniki aktywne to bardzo ważny element dbania o właściwy stan skóry głowy. Dostarczając wysoką koncentrację witamin czy aminokwasów wierzchniej warstwie naskórka, a także ochrona przed parowaniem wody są kluczowe w utrzymaniu skóry w dobrej kondycji. Takie działania są jednak niewystarczające…

Sucha skóra głowy, jest skórą wymagającą szczególnej pielęgnacji i odpowiednich nawyków. Skalp jest niezwykle wrażliwy i stale narażany na działanie czynników zewnętrznych, które mogą mieć znaczący wpływ na kondycję skóry i włosów. Kosmetyki, które zaleca się w przypadku skóry suchej powinny częściowo stymulować wytwarzanie Naturalnego Czynnika Nawilżającego (NMF) i zawierać np. mocznik, ale także tworzyć ochronną warstwę okluzyjną czy też wiązać wodę (gliceryna, kwas hialuronowy).

Co na suchą skórę głowy? Polecane kosmetyki

W pielęgnacji suchej i swędzącej skóry głowy doskonale sprawdzą się poniższe kosmetyki. 

Miąższ z aloesu w większości przypadków wpływa bardzo korzystnie na stan skóry ze względu na obecność ponad 140 biologicznie czynnych składników (takie jak witaminy z grupy B, C, A, cynk i żelazo). Wysoko skoncentrowany aloes w składzie kosmetyków będzie przyspieszał gojenie się ran, wpływał korzystnie na skórę łuszczycową oraz nawilżał skórę. Popularnym produktem zawierającym miąższ z aloesu jest bestsellerowy żel Holika Holika. Warto dodać, że czysty miąższ (pozyskiwany chociażby w warunkach domowych) może wykazywać działanie odwrotne do zamierzonego - uczucie ściągnięcia i wysuszenia skóry, dlatego też lepiej sięgać po gotowe kosmetyki z aloesem. 

Kosmetyki na suchą skórę głowy polecane przez trychologa:

  1. Cena promocyjna 28,99 zł Cena regularna 35,99 zł
    Najniższa cena:  28,99 zł najniższa cena z ostatnich 30 dni przed obniżką

Ten szampon hipoalergiczny to idealne rozwiązanie dla osób borykających się z suchą skórą głowy. Jest polecany przez Polskie Towarzystwo Pediatryczne, ale świetnie sprawdzi się nie tylko u dzieci. Dzięki zawartości kompleksu NMF, mocznika i betainy doskonale chroni skórę przed utratą wody, jednocześnie niwelując świąd i podrażnienia. Aminokwasy zawarte w szamponie wzmacniają, nawilżają i wspomagają regenerację. Dodatkowo szampon przywraca naturalne pH skóry głowy oraz wzmacnia i uelastycznia włosy. 

  1. Cena promocyjna 37,99 zł Cena regularna 41,99 zł
    Najniższa cena:  28,99 zł najniższa cena z ostatnich 30 dni przed obniżką

Żel z 10% stężeniem mocznika oraz z L-Argininą, który bardzo dobrze sprawdza się w nawilżeniu naskórka. Mocznik posiada właściwości łagodzące – „wyciszające” podrażnioną i przesuszoną skórę. Dodatkowo wykazuje działanie zmiękczające naskórek, przeciwświądowe oraz nawilżające. Produkt eliminuje objawy łuszczenia, rogowacenia, a także uciążliwy świąd. Doskonały produkt do bardzo suchej skóry głowy. 

  1. Cena promocyjna 16,99 zł Cena regularna 27,99 zł
    Najniższa cena:  16,99 zł najniższa cena z ostatnich 30 dni przed obniżką

Szampon o delikatnej formule przeznaczony dla skór skłonnych do suchości, podrażnień, świądu czy AZS. Skład opiera się na oleju konopnym i Canola o wysokiej koncentracji kwasów Omega 3,6,9 o działaniu łagodzącym podrażnienia i wzmacniającym barierę ochronną naskórka. To jeden z najlepszych szamponów do suchej i bardzo suchej skóry głowy. 

  1. Cena promocyjna 35,99 zł Cena regularna 53,99 zł
    Najniższa cena:  35,99 zł najniższa cena z ostatnich 30 dni przed obniżką

To szampon przebadany klinicznie niwelujący uczucie suchości. Swój skład opiera na panthenolu, kompleksie sensirine i glicerynie o działaniu silnie łagodzącym i zmniejszającym uczucie dyskomfortu. 

Autor

Paulina Hanusz - kosmetolog-trycholog. Absolwentka Wyższej Szkoły Inżynierii i Zdrowia w Warszawie. Niezmiennie od kilku lat poszerza swoją wiedzę z zakresu trychologii skupiając się na problemach skóry głowy.

 

 

Źródła:

Kędzia B., Wolski T., Farmakoterapia skóry. Część 3. Nawilżenie skóry i naturalne środki nawilżające, Postępy Fitoterapii 2019, s. 224-228.
Słupek W. P., Trychologia i Kosmetologia w praktyce. Wybrane aspekty, Warszawa 2019, s. 45-49.

Następny wpis
Włosing - co to jest? Poznaj najważniejsze zasady świadomej pielęgnacji włosów Czytaj więcej