jak nakldac retinol metoda kanapkowa

Jak nakładać retinol, aby uniknąć podrażnień? Poznaj metodę kanapkową

Retinoidy to jedne z najbadziej popularnych składników aktywnych w ostatnich latach. Szerokie spektrum działania oraz rezultaty, jakie można uzyskać podczas ich stosowania mówią same za siebie. Substancje te należą do grupy pochodnych witaminy A. Działają silnie przeciwstarzeniowo, pomagają w walce z trądzikiem oraz przebarwieniami. Mimo wielu zalet, retinoidy posiadają jeden minus - mogą podrażniać skórę. Ważne jest zatem, aby nakładać je prawidłowo. O tym, jak aplikować retinol na skórę pisze ekspert Super-Pharm, kosmetolog - Martyna Radziejewska. 

Problem podrażnień po retinolu może dotyczyć każdego rodzaju cery, nie tylko tej wrażliwej czy suchej. Warto pamiętać, aby przy stosowaniu retinoidów, a zwłaszcza podczas ich wprowadzania do pielęgnacji, uzbroić się w cierpliwość. Proces retinizacji nie u każdego przyjdzie z łatwością. W przypadku, gdy wystąpił problem z podrażnieniem skóry po retinolu, można spróbować zastosować tzw. metodę kanapkową. 

Nakładanie retinolu metodą kanapkową 

Metoda "na kanapkę" sprawdzi się nie tylko w przypadku retinoidów. Możemy zastosować ją dla dowolnej substancji aktywnej, która powoduje na skórze podrażnienia, a z jakiś powodów chcemy lub musimy ją stosować (np. podczas leczenia dermatologicznego).

Metoda kanapkowa ma za zadanie zminimalizować działania niepożądane związane z aplikacją substancji aktywnych. Z jednej strony zmniejsza to efektywność składnika, jednak pozwala na jego bezpieczne wprowadzenie i zmniejsza ryzyko podrażnienia. Mimo wszystko, w długotrwałym efekcie, pozwala to na uzyskanie dobrych rezultatów terapeutycznych. Metoda kanapkowa sprawdzi się dla osób z wrażliwą skórą, skłonną do podrażnień. Jednak pamiętajmy, aby przed wprowadzaniem składników aktywnych do pielęgnacji upewnić się, że płaszcz hydrolidnowy naszej skóry jest w dobrej kondycji, zmniejszy to ryzyko działań niepożądanych. 

Na czym polega metoda kanapkowa?

Metoda kanapkowa polega na aplikacji nawilżającego kremu po oczyszczaniu skóry, a następnie po odczekaniu ok. 5 minut nałożeniu preparatu z retinoidami lub innymi substancjami aktywnymi. W przypadku bardzo wrażliwej skóry po upływie kolejnych 30 minut można ponowić aplikację kremu nawilżającego. Metoda ta pozwoli na łagodniejsze przejście procesu retinizacji. 

Metoda kanapkowa to w skrócie:

1. Lekki krem nawilżający

2. Serum z retinolem

3. Bogaty krem nawilżający

RADA EKSPERTA

W przypadku podrażnienia skóry przy stosowaniu retinoidów warto się zastanowić z czego ono wynika. Wykorzystując pochodne witaminy A w pielęgnacji warto pamiętać o kilku ważnych kwestiach. Początkowo sięgajmy po niskie stężenia substancji, pozwoli to na stopniowe budowanie tolerancji. Na skórę twarzy najlepiej nakładać ilość odpowiadającą wielkością ziarenku grochu. Warto również odczekać chwilę po umyciu skóry, tak aby nie aplikować substancji na wilgotną cerę. Pamiętajmy również o niezbyt częstej aplikacji, początkowo 2-3 razy w tygodniu w zupełności wystarczą. 

Nakładanie retinolu metodą kanapkową krok po kroku 

Wybierając krem do metody kanapkowej warto zwrócić uwagę, aby substancje zawarte w produkcie nie wchodziły w niepożądane interakcje z aktywnym składnikiem. Najlepiej wybierać kosmetyki zawierające łagodzące i nawilżające substancje, m.in. ceramidy, kwas hialuronowy, alantoinę czy skwalan. 

W pierwszej kolejności aplikujemy krem z kwasem hialuronowym np. Pharmaceris A Hyaluro-Sensilium, który dzięki zawartości podwójnej cząsteczki nawilża skórę na różnych poziomach. Krem niweluje napięcie oraz przesuszenie cery. Świetnie przygotowuje na nałożenie kremu z retinolem.

Po jego wchłonięciu możemy zaaplikować serum La Roche-Posay Retinol B3. Produkt łączy w sobie działania czystego retinolu, palmitynianu retinylu oraz niacynamidu. Aby zmniejszyć ryzyko podrażnienia formuła została wzbogacona o glicerynę i kwas hialuronowy. To serum polecam w szczeólności osobom walczącym z przebarwieniami, które dodatkowo chcą zadbać o profilaktykę przeciwstarzeniową 

Ostatnim krokiem w metodzie kanapkowej jest bogaty krem nawilżający. Polecamy go nałożyć około pół godziny po aplikacji retinolu. W tej roli sprawdzi się krem Sesderma Hidraderm Hyal. Jego skład opiera się na kwasie hialuronowym o różnej masie cząsteczkowej, co zapewnia wszechstronne nawilżenie skory. Producent poleca kosmetyk w celu regeneracji cery po zabiegach peelingujących, laserowych, mikrodermabrazji, czy z użyciem retinoidów.

Źródła:

Czarnota A., Retinoidy. Mechanizm działania, właściwości oraz zakres stosowania w dermatologii i kosmetologii, Kosmetologia Estetyczna, 4 / 2018 / vol. 7, 371-376. 

Udostępnij:

Autor Martyna Radziejewska Zobacz profil
Absolwentka kosmetologii Wyższej Szkoły Zdrowia, Urody i Edukacji w Poznaniu. W swojej pracy skupia się na indywidualnym podejściu do drugiego człowieka. Wiedzę i doświadczenie zdobywa podczas licznych kursów i szkoleń.
Następny wpis
Co kupić na Dzień Kobiet? 10 pomysłów na kosmetyczny prezent Czytaj więcej