mycie włosów odżywką

Mycie włosów odżywką. Poznaj 5 odżywek, które zastąpią szampon

Mycie włosów samą odżywką to sposób idealny dla włosów suchych, zniszczonych farbowaniem, kręconych. Z tendencją do puszenia się. Jakie odżywki nadają się do tego zabiegu i mogą zastąpić szampon? W jaki sposób ich używać? Sprawdzamy.

Włosomaniaczki coraz uważniej przyglądają się składom kosmetyków do pielęgnacji włosów, żeby nie trafić na szkodliwe dla ich kondycji silne detergenty. Najczęściej wybierają kosmetyki bez siarczanów (SLS lub SLES), które są substancjami powierzchniowo czynnymi. Ich zadaniem jest usuwanie z powierzchni włosa a także skóry wszelkich zanieczyszczeń. Niestety mogą i często zmywają z nich także dobre emolienty i wypłukują proteiny w wyniku rozchylania łusek. Dlatego zastępowane są łagodniejszymi substancjami myjącymi.

Natomiast jeśli pomimo tego włosy wciąż się puszą i sterczą na wszystkie strony, warto skorzystać z zupełnie innej metody i myć je odżywką lub maską, zamiast szamponem. Jak to się robi i które produkty nadają się do tego zabiegu?

Odżwyka zamiast szamponu?

Wiele odżywek do włosów oprócz substancji pielęgnacyjnych i regenerujących, zawiera także delikatne detergenty i emulgatory, które zmywają i oczyszczają włosy i skórę głowy. Odżywka do mycia włosów może zawierać, m.in. lekkie detergenty jak:

  • Behentrimonium Chloride,
  • Cetrimonium Chloride,
  • Tricetyldimonium Chloride,
  • Methosulfates,
  • Benzalkonium Chloride.

Myć włosy odżywką można często, pamiętając jednak o tym, żeby raz na 1-2 tygodnie oczyścić skórę głowy i włosy szamponem z mocniejszym detergentem (tzw. szamponem rypaczem).

RADA EKSPERTA

Mycie włosów odżywką polecam wyłącznie osobom o bardzo suchych, puszących się włosach. Ta technika sprawdzi się także do pielęgnacji włosów kręconych i fal. Odżywka zmiękcza, wygładza, nabłyszcza i zdaje egzamin w pielęgnacji włosów. Raz na kilka myć warto jednak sięgnąć po szampon i ewentualnie zastosować odwróconą kolejność, czyli OMO. Natomiast nie mogę polecić mycia włosów odżywką do wszystkich rodzajów włosów ze względu na skórę głowy. U osób o przetłuszczającej się skórze głowy z tendencją do łojotoku, niezbędne jest stosowanie szamponu do każdego mycia, żeby usunąć nadmiar sebum z jej powierzchni. 

- radzi fryzjerka i kolorystka włosów, Iwona Bednarska.

Jak myć włosy odżywką?

W jaki sposób myje się włosy odżywką? Można robić to na dwa sposoby:

  1. Metodą OMO – odżywka, szampon, odżywka,
  2. Wyłącznie samą odżywką.

W tym artykule skupiamy się na drugim ze sposobów, czyli myciu włosów samą odzwyką. Jak to robić? Nie ma tu wielkiej filozofii. Wystarczy zmoczyć włosy wodą, nałożyć na dłonie maskę lub odżywkę i wmasować ją we włosy oraz skórę głowy przez ok. 2-3 minuty. A dodatkową porcję nałożyć na długości włosów. Następnie kosmetyk spłukać. I czynność powtórzyć.

To znakomita metoda dla osób o włosach suchych, łamliwych, porowatych. Nie mniej jednak może się nie sprawdzić na włosach przetłuszczających się. 

TOP 5 odżywek do mycia włosów

Które odżywki nadają się do mycia włosów? Koniecznie z wymienionymi wyżej lekkimi detergentami i najlepiej jeśli są bogate w humektanty (substancje nawilżające, wiążące wodę) i emolienty (składniki odżywcze). Jeśli dopasuje się odżywkę do typu włosów i ich aktualnej kondycji, ta metoda może być strzałem w 10. Polecamy odżywki, które nie zawierają silikonów, a ich składy w dużej mierze pochodzą z natury. A to nasze top 5.

To odżywka do włosów o lekkiej formule, stworzona z myślą o włosach przetłuszczających się. Jak działa? Normalizuje pracę gruczołów łojowych regulując wydzielanie sebum oraz dotlenia skórę głowy. A także nawilża włosy, więc stają się łatwiejsze w rozczesywaniu. Zawiera pantenol, dzięki któremu włosy lśnią, nawilżający wyciąg z lukrecji, odżywcze czerwone algi i tonizujące ekstrakty z trawy cytrynowej i limonki. Włosy są po umyciu puszyste i nie obciążone - lekkie i pełne energii. Ich objętość jest imponująca.

  1. 14,99 zł
    Najniższa cena:  15,99 zł Najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 15,99 zł

Maska idealna dla osób, których włosy puszą się i są bardzo suche i łamliwe. Dzięki jej składowi, włosy staną się gładkie i bardziej elastyczne. Stopniowo mniej podatne na puszenie czy łamliwość. Maska zawiera: olej z kiełków pszenicy i masło kakaowe, a także pantenol, miód, glicerynę i lanolinę. Zabezpiecza włosy przed uszkodzeniami.

Zawiera ekstrakty z limonki, awokado, figowca i kozieradki. W 99% jej składniki są pochodzenia naturalnego. Bazą jest składnik kationowy (otrzymywany z olejów roślinnych), który zapobiega elektryzowaniu się włosów, kondycjonuje je, wygładza i nadaje jedwabisty połysk i dotyk. Zawiera także nawilżający sok z liści aloesu. Można ją nakładać na skórę głowy bez obawy o obciążenie włosów od nasady. Przywraca włosom objętość i witalność. 

To odżywka do włosów cienkich i delikatnych, która zapobiega odwodnieniu. Nawilża, regeneruje, wygładza. Włosy stają się bardziej sprężyste, łatwiejsze w rozczesywaniu. Produkt nie obciąża i nie zabiera im objętości – przeciwnie, unosi je od nasady, a jego formuła jest niezwykle lekka, więc można sięgać po nią nawet codziennie. Zawiera olej lniany i oliwę z oliwek. W 96% jest stworzona ze składników pochodzenia naturalnego.

To odżywka do włosów suchych z wegańską formułą w 98 % ze składników pochodzenia naturalnego. Wygląda i pachnie, jakby nadawała się do zjedzenia. Wyjątkowo apetyczny produkt. Zawiera ekstrakt z banana, który intensywnie odżywia, nawilża, wzmacnia i wygładza włosy. Można myć nią włosy przykładowo 2 razy w tygodniu. 

  1. 22,99 zł
    Cena rekomendowana: 24,99 zł Cena detaliczna rekomendowana przez dostawcę: 24,99 zł
Udostępnij:

Autor Maria Kowalczyk Zobacz profil
dziennikarka i redaktorka, zajmująca się od 19 lat pisaniem o urodzie i zdrowiu. Autorka bloga www.nostressbeauty.com oraz konta na instagramie @nostressbeauty . Pracowała w magazynach „Glamour", „Twój Styl", „Elle", prowadziła dział styl w „NaTemat.pl". Obecnie współpracuje m.in. z magazynem online „Vogue.pl" oraz „Wysokie Obcasy". Współautorka portalu www.kosmopedia.org, Absolwentka Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego.
Następny wpis
Perfumy dla taty - ranking zapachów najlepszych na prezent na Dzień Ojca Czytaj więcej