oczyszczanie twarzy

Żel, pianka, a może olejek, czyli czym najlepiej oczyszczać twarz

Na półkach w drogerii możemy znaleźć wiele kosmetyków do oczyszczania twarzy, które przeznaczone są dla różnych typów cery. U kogo sprawdzi się olejek, kto powinien sięgnąć po żel. Kiedy najlepszym wyborem będzie pianka lub emulsja? Podpowiadamy.

Prawidłowe oczyszczanie twarzy ma wiele zalet. Nie tylko zmywa zabrudzenia z całego dnia, ale także odświeża skórę. Odpowiednie kosmetyki odblokowują pory, łagodzą stany zapalne i wzmacniają naszą naturalną barierę ochronną. W efekcie uzyskujemy dobrze nawilżoną, miękką i gładką w dotyku skórę. Jeśli zaniedbujemy te rytuały, możemy liczyć się z konsekwencjami. Te najbardziej typowe to zatkane pory i większe wydzielanie sebum, które powoduje wypryski, zaskórnikii podrażnienia. Słabo oczyszczona skóra szarzeje, staje się matowa i jest mniej jędrna.

Podkreśmy, że metoda mycia twarzy samą wodą rano nie wystarczy. Nasza skóra w nocy wydziela pot, łuszczy się, osadzają się na niej roztocza i alergeny z pościeli. To idealne środowisko do rozwoju drobnoustrojów, które tworzą stany zapalne. Wieczorem z kolei konieczny jest demakijaż, a później 

RADA EKSPERTA

Oczyszczanie twarzy to pierwszy i najważniejszy krok do zdrowej skóry. Warto zadbać, aby było jak najbardziej dokładne, ale również delikatne. Sama woda to za mało. Podczas porannego mycia zalecam łagodne kosmetyki, najlepiej w formie żelu, pianki lub emulsji. Wieczorem najlepiej sprawdzi się podwójne oczyszczanie, które dokładnie usunie z powierzchni skóry makijaż, kosmetyki pielęgnacyjne oraz zabrudzenia. W pierwszym kroku lubię sięgać po płyn micelarny, a następnie stosuję produkt, który łączę z wodą

- radzi kosmetolog, Martyna Radziejewska. 

Oczyszczanie cery krok po kroku

Nawet przy częstym wykonywaniu różnych czynności możemy popełniać błędy. Chcąc oczyścić twarz, najpierw myjemy dłonie. Do mycia stosujemy preparaty, odpowiednie dla naszej skóry. Cera trądzikowa, problematyczna i skłonna do podrażnień wymaga wyjątkowej delikatności. Do jej osuszania najlepiej wybrać jednorazowy ręcznik papierowy, który przykładamy do twarzy bez pocierania. Do mycia porannego stosujemy najczęściej żel, piankę, emulsję, płyn micelarny. Wieczorem, gdy zmywamy makijaż, przydaje się dodatkowo olejek, pasta, mleczko, żel, emulsja, płyn micelarny, a także miękka rękawica lub ściereczka. Doskonałym narzędziem do codziennego oczyszczania każdego rodzaju skóry jest szczoteczka soniczna Foreo. Marka posiada w ofercie kilka różnego typu modeli. Wszystkie wykonane są z najwyższej jakości materiału i gwarantują doskonale oczyszczoną skórę co widać już po pierwszych zastosowaniach. Po szczoteczkę najlepiej sięgać kilka razy w tygodniu.

Czym oczyszczać twarz?

Wybór kosmetyku do oczyszczania wcale nie jest łatwy. Mnogość produktów sprawia, że mamy ochotę eksperymentować, co nie zawsze dobrze się kończy. Odpowiedni preparat powinien być dobrany do naszego typu cery oraz ewentualnych problemów skórnych. Ważna jest pora roku, nasza aktywność, a nawet to, czy mieszkamy w mieście, czy na wsi.  Pamiętajmy, że przed myciem twarzy należy wykonać demakijaż np. przy pomocy płynu micelarnego. Płyn micelarny zawsze należy zmyć w drugim etapie oczyszczania. Podpowiadamy, jaki kosmetyk sprawdzi się najlepiej. 

Żel do mycia twarzy

Żele do mycia twarzy najczęściej poleca się do skóry tłustej. Polecamy Uriage Hyséac działa antybakteryjnie i przeciwdziała powstawaniu grudek, krostek czy zaskórników. Do każdego typu skóry nadaje się z kolei Institut Esthederm Osmoclean. Usuwa zanieczyszczenia, ale nie narusza bariery lipidowej skóry. 

Pianka do mycia twarzy

Pianki do mycia twarzy to wyjątkowo delikatne kosmetyki. W zależności od tego, jakiej skórze są dedykowane, zawierają substancje nawilżające, kojące lub antybakteryjne. Pianka Cetaphil Pro Oil Control reguluje produkcję sebum, można ją stosować także w pielęgnacji cery trądzikowej. Znacznie trudniejsza w oczyszczaniu jest skóra wrażliwa i atopowa. Atopis Pianka do Mycia Twarzy i Ciała nie naruszy jej fizjologicznego pH skóry, za to leciutko ją natłuści.

Olejki do demakijażu

Doskonale nadają się do oczyszczania metodą OCM (Oil Cleaning Method). Mają w składzie olejki roślinne, które odblokowują i wzmacniają naturalną barierę hydrolipidową naskórka.  Zalecamy zmywanie olejków dodatkowym produktem, który łączy się z wodą, tak jak po płynie micelarnym. Olejki będą dobre tylko do skór bez jakichkolwiek problemów z trądzikiem lub zaskórnikami. Jeśli masz problematyczną cerę, lepiej z nich zrezygnuj. Olejek o bardzo dobrych opiniach to Miya My Superskin.

Kosmetyki do oczyszczania cery polecane przez kosmetologa:

Następny wpis
Dlaczego włosy wypadają? Wywiad z dermatolog dr Katarzyną Osipowicz Czytaj więcej