jak ładnie wyglądać bez makijażu

Jak dobrze wyglądać bez makijażu? Sposoby kosmetologa na idealną cerę

Jak osiągnąć idealną cerę, która nie potrzebuje makijażu? To pytanie zadaje sobie wiele kobiet, a odpowiedź na nie jest prostsza niż myślisz! Wystarczy, że skupisz się na systematycznej pielęgnacji i będziesz przestrzegać pewnych zasad. Jakich? Wyjaśnia ekspert Super-Pharm, kosmetolog - Emilia Błaszczyk. 

Aby cieszyć się piękną skórą, musimy zadbać o kilka podstawowych elementów. Poniżej przedstawiamy najważniejsze filary pięknej skóry, dzięki którym każda kobieta będzie mogła cieszyć się bez grama makijażu!

Sposoby na piękną cerę bez makijażu

Nie istnieje jeden magiczny sposób, który sprawi, że z dnia na dzień będziesz mogła zapomnieć o podkładzie. Niezbędne jest regularne przestrzeganie podstawowych zasad pielęgnacji cery. Dbając o te podstawy, skóra będzie wyglądała pięknie bez makijażu. Nie zapominaj, że największą rolę odgrywa tutaj systematyczność. Nawet, gdy jesteś zmęczona - nie zapominaj o pielęgnacji skóry! 

Zabdaj o higienę

Higiena jest ściśle związana ze stanem Twojej skóry. Ważne jest przestrzeganie poniżych wskazówek:

  • często myj ręce - zawsze przed kontaktem z twarzą najpierw myjemy dłonie,
  • myj regularnie pędzle i gąbeczki do makijażu, jeśli używasz akcesoriów typu szczoteczka soniczna, gąbeczka czy inne akcesoria do mycia twarzy, pamiętaj o ich myciu i dezynfekcji,
  • zmieniaj regularnie pościel (zarówno poszewki, jak i wkłady!)
  • osuszaj skórę po myciu jednorazowym ręczniczkiem bawełnianym - na ręczniku kąpielowym namnażają się bakterie (nie chcemy ich na skórze!),
  • nie dotykaj twarzy w ciągu dnia - niestety na naszych dłoniach jest mnóstwo drobnoustrojów,
  • dezynfekuj telefon - w końcu on też dotyka Twojej twarzy, gdy przez niego rozmawiasz. 

Dokładnie oczyszczaj cerę 

Podstawą pielęgnacji domowej jest dokładne oczyszczanie skóry - rano i wieczorem. W ciągu dnia na skórze gromadzi się mnóstwo zanieczyszczeń - zanieczyszczenia powietrza, smog, kurz, łój wydzielany przez gruczoły naszej skóry, a u kobiet - często również makijaż. Dobry produkt oczyszczający powinien posiadać delikatne środki myjące oraz substancje pielęgnujące - aby już na tym etapie dbać o skórę. Wysoko w składzie unikaj silnych detergentów (np. SLS/SLES) oraz alkoholu denat. Nie zalecam stosowania mydeł ze względu na ich zasadowe pH, które przy dłuższym stosowaniu powoduje przesuszenie skóry. Stosuj produkty o fizjologicznym pH, po których nie czuć ściągnięcia na skórze - większość produktów do mycia twarzy z apteki oraz profesjonalnych ma fizjologiczne pH. Jeśli sięgasz po płyn micelarny do demakijażu pamiętaj, że zmywamy go ze skóry wodą z pianką, żelem czy emulsją. W płynie micelarnym są substancje myjące, które pozostawione na skórze mogą mieć działanie drażniące. Co więcej, sam płyn micelarny nie zrobi nam idealnego demakijażu. Najlepszą opcją jest dwuetapowe oczyszczanie skóry.

W pielęgnacji porannej do oczyszczania skóry świetnie sprawdzą się pianki, np. Pharmeceris A Puri-Sensilium - łagodząca pianka myjąca do twarzy i oczu. Idealna do każdego typu skóry, zwłaszcza wrażliwej i podatnej na alergię. Skutecznie usuwa zanieczyszczenia z powierzchni skóry, które nagromadziły się na niej przez noc. D-pantenol oraz Glucam® przywracają odpowiedni poziom nawilżenia eliminując uczucie suchości i nadmiernego napięcia naskórka. 

Do wieczornego oczyszczania możesz zastosować żel micelarny Bioderma Sensibio Gel Moussant. Jeśli w danym dniu masz makijaż lub SPF, można zmyć je za pomocą żelu micelarnego Bioderma Sensibio Gel Moussant bez użycia wacików (wykonując masaż twarzy, makijaż/pielęgnacja dzienna emulguje i się na tym etapie rozpuszcza, następnie zmywamy wszystko ponownie tym samym żelem z wodą). Ewentualnie makijaż oka można zmyć płynem micelarnym, natomiast twarz - żelem micelarnym.

Zadbaj o nawilżenie

Niezależnie od typu skóry, musimy ją nawilżać! Pamiętaj - dobrze nawilżona skóra ZAWSZE będzie wyglądała i funkcjonowała lepiej! Jeśli masz skórą mieszaną, tłustą lub trądzikową - wiedz, że nawilżenie skóry może przywrócić równowagę gruczołów łojowych i pomóc w zwalczaniu trądziku. Nie pomijaj tego kroku!

Jakich preparatów nawilżających szukać?

  • Skóra sucha, odwodniona - wybieraj bogatsze formuły, bardziej tłuste. Będą przeciwdziałać odparowywaniu wody ze skóry i uszczelniać płaszcz hydrolipidowy.
  • Skóra mieszana, tłusta, trądzikowa - wybieraj lekkie konsystencje np. w postaci emulsji nawilżającej. Unikaj substancji komedogennych - mogą zapychać, ale nie muszą (np. parafina, wazelina, lanolina, woski czy dimethicon).

W składzie INCI produktów nawilżających szukaj substancji takich jak m.in.:kwas hialuronowy,  mocznik, trehaloza, gliceryna, ceramidy, masło shea, niacynamid, alantoina, witamina E.

Jaki krem nawilżający wybrać? Dermedic Hydrain 3 Hialuro to lekki kosmetyk o dogłębnym działaniu. Przywraca skórze naturalną zdolność nawilżania oraz zatrzymuje wodę w naskórku. Zawarte w kremie kwas hialuronowy i mocznik długotrwale nawilżają skórę. Warto wypróbować także krem SNP Prep Peptaronic z peptydami i trehalozą lub krem nawilżający CeraVe z ceramidami. 

Wybieraj kosmetyki, które mają moc

Codzienna pielęgnacja nie powinna kończyć się na kremie nawilżającym. Cera zyska więcej blasku jeśli wprowadzisz do pielęgnacji serum, krem pod czy oraz peeling oraz maseczkę. 

1. Serum

Serum nakładamy na skórę po jej dokładnym oczyszczeniu. Jest to kosmetyk, który zawiera wysokie stężenie substancji aktywnych. Jego zadaniem jest wzmocnienie działania kremu. Z reguły ma lekką konsystencję, która szybko się wchłania bez obciążenia skóry. Serum zawsze dobieramy do aktualnego stanu i potrzeb skóry.

Jakich substancji aktywnych szukać w tego typu produktach?

  • Cera sucha - trehaloza, kwas hialuronowy, mocznik, kwas mlekowy, kwas laktobionowy, glukonolakton, alantoina, panthenol, witamina E. Rewelacyjnie sprawdzi się SVR Ampoule B 5% - nawilżające serum do twarzy.
  • Cera mieszana, tłusta, trądzikowa - kwas migdałowy, kwas salicylowy, niacynamid, witamina C, cynk. Świetne efekty da koncentrat do twarzy Avène Cleanance Comedomed.
  • Cera wrażliwa, naczyniowa - alantoina, panthenol, witamina C (niskie stężenia lub formy pochodne kwasu askorbinowego), witamina PP, witamina K, kasztanowiec, rutyna, glukonolakton. Wypróbuj genialne serum do twarzy Basiclab Esteticus Napięcie i Wzmocnienie Naczynek.

2. Krem pod oczy

Wiele z nas zmaga się z suchą, wiotką skórą wokół oczu. Rano natychmiast sięgamy po kryjący korektor pod oczy, ale cieni pod oczami możemy się pozbyć na dobre przy pomocy dobrego kremu. W kremach pod oczy szukaj substancji aktywnych takich jak: nawilżający kwas hialuronowy i trehaloza, antyoksydanty - witamina A, C, E, koenzym Q10, substancje redukujące sińce i worki - kofeina czy zielona herbata. Świetnym kosmetykiem przeznaczonym do pielęgnacji okolicy oka jest Resibo Glow Bright Now. Zawiera w swojej formule Superox C - wyjątkowy ekstrakt z australijskiej śliwki kakadu, która wykazuje największą na świecie zawartość witaminy C i polifenoli. SKINectura - ekstrakt z australijskiego kwiatu kangurza łapa stymuluje syntezę kolagenu i elastyny, poprawiając strukturę skóry, zwiększając jędrność i wygładzając zmarszczki. 

3. Peeling i maseczka raz w tygodniu

Najlepiej peeling enzymatyczny! Raz na 7-10 dni warto go wykonać, by usunąć resztki zrogowaciałego naskórka i odblokować ujścia gruczołów łojowych. Świetnie sprawdzi się Tołpa Dermo Face Sebio. W składzie znajdziemy trzy enzymy: papainę, bromelainę i keratynazę, które zapewniają złuszczanie martwego naskórka. Po nim zastosuj maskę dobraną do aktualnych potrzeb skóry. Złuszczona, świeża skóra wchłonie więcej, dzięki czemu da lepszy efekt.

  1. 99,99 zł
    Cena rekomendowana: 244,00 zł Cena detaliczna rekomendowana przez dostawcę: 244,00 zł
  2. 69,99 zł
    Najniższa cena:  72,99 zł Najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 72,99 zł

Krem z filtrem to Twój przyjaciel

Promieniowanie UV dociera do nas codziennie, przez cały rok, nawet w pochmurne dni. Promieniowanie UV bez problemu przebija się przez chmury, a także przez szyby okienne. Jest emitowane od świtu do zmierzchu. Pamiętaj - nawet jeśli pracujesz w zamkniętym pomieszczeniu - biurze czy na home-office, nie zwalnia Cię to z obowiązku stosowania kremu z filtrem SPF. Ekrany komputerów i telefonów emitują HEV - światło niebieskie, które jest jeszcze bardziej szkodliwe niż promieniowanie słoneczne. Ma dłuższą wiązkę i penetruje głębiej - przez co uszkadza naszą skórę mocniej.

Aby mieć piękną cerę należy wybierać fotoprotekcję na poziomie SPF50+. Pamiętaj również o dokładaniu filtra w ciągu dnia, ponieważ ulega on destabilizacji. Świetną opcją są mgiełki i pudry, które można stosować nawet na makijaż - np. mgiełka La Roche Posay Anthelios SPF50. Stosując preparat z filtrem przez cały rok zmniejszasz ryzyko powstawania nowotworów skóry (czerniaka), przebarwień oraz przeciwdziałasz fotostarzeniu. Krem z filtrem jest najlepszym kremem przeciwzmarszczkowym. A cera bez przebarwień i zmarszczek nie potrzebuje podkładu!

Autor

Emilia Błaszczyk - absolwentka Kosmetologii w Wyższej Szkole Inżynierii i Zdrowia w Warszawie. Jako kosmetolog przyjmuje w Gabinecie Estetican w Warszawie. Specjalizuje się w terapiach skór problematycznych oraz terapiach healthy-aging.

 

Następny wpis
Maseczka na zaskórniki - domowe przepisy oraz najlepsze kosmetyki [RADY EKSPERTA] Czytaj więcej