Kosmetyki, które mają zapobiegać starzeniu, a także przeciwdziałać widocznym na skórze oznakom czasu, to najbardziej zaawansowane technologicznie preparaty pielęgnacyjne. Jaki powinien być dobry krem przeciwmarszczkowy?
Skóra wraz z wiekiem traci jędrność i elastyczność, zmniejsza się też stopień nawilżenia naskórka, więc pogłębiają się bruzdy i linie. Dlatego zwykła pielęgnacja to w pewnym momencie za mało. Krem przeciwzmarszczkowy, to kolejny po kremie nawilżającym kosmetyk z kategorii „must have”. Natomiast to dziś bardzo szeroka kategoria i o większości kremów anti-aging można powiedzieć, że ich działanie jest m.in. przeciwzmarszczkowe. Takie produkty ujędrniają skórę, poprawiają jej elastyczność, niejednokrotnie spłycają istniejące już bruzdy i zmarszczki. Na dodatek, zawierają taką porcję składników aktywnych, że globalnie odmładzają skórę. Jak się połapać w bogatej ofercie sklepów i wybrać swój ideał?
Co powinien zawierać krem przeciwzmarszczkowy, żeby spełniać swoje założenia? Składniki, które są odpowiednie do kondycji i rodzaju skóry, a przy tym działają na poprawę sprężystości skóry. Kwas hialuronowy należy do tzw. złotego standardu w odmładzaniu i jest jednym z kluczowych składników pielęgnacyjnych. Nie tylko w kosmetologii, ale także w medycynie estetycznej, gdzie używa się kwasu do wygładzania, nawilżania, jak i wypełniania zmarszczek. Ale kwas hialuronowy to nie wszystko, czego skóra potrzebuje. Na liście składników kremu przeciwzmarszczkowego warto szukać m.in. koenzymu Q10, witaminy A, E i C.
Każda cera, niezależnie od rodzaju, starzeje się według takiego samego mechanizmu. Aby krem działał przeciwzmarszczkowo to oprócz składników typowych dla problemu danej skóry (matujących, łagodzących, wzmacniających), powinien zawierać komponenty, które spowolnią upływający czas. Będą to substancje nawilżające, wypełniające – typowy przykład to kwas hialuronowy, który może nie tylko nawilżać, ale także wypełniać niektóre mikrobruzdy na twarzy oraz substancje aktywujące komórki skóry (np. kreatyna, peptydy).
W formułach kremów przeciwzmarszczkowych powinny też znaleźć się składniki antyoksydacyjne, takie jak koenzym Q10 czy witaminy A, E i C. Dobry krem przeciwzmarszczkowy z jednej strony zapobiega utracie wilgoci, z drugiej odżywia skórę, z trzeciej – pobudza komórki do produkcji najważniejszych włókien odpowiedzialnych za młody wygląd skóry: kolagenu i elastyny. Ale w pielęgnacji dziennej najważniejszym składnikiem przeciwzmarszczkowym są filtry UV! Każdy krem powinien zawierać filtry przeciwsłoneczne, bo promienie UVA i UVB są jednym z najważniejszych czynników przyspieszających starzenie się skóry
- mówi Magdalena Kaczanowicz, chemik i technolog kosmetyczny, specjalista od oceny bezpieczeństwa kosmetyku, na instagramie @racjapielegnacja.
W jakim wieku zacząć stosować krem przeciwzmarszczkowy? To oczywiście bardzo indywidualna kwestia, bo mówiąc o wieku metrykalnym a wieku skóry, czasami istnieje pewna rozbieżność. Natomiast nie powinno się używać kremów przeciwzmarszczkowych, anti-aging czy odmładzających (zwykle to te same produkty, a przynajmniej o podobnym działaniu) kiedy ma się 20 i mniej lat. Wtedy wystarczy jedynie dobry krem nawilżający. Ale od pewnego momentu zachodzą w organizmie pewne procesy, które postępują i wówczas pielęgnacja przeciwzmarszczkowa się przydaje.
Oczywiście podpowiedzią mogą być linie stworzone według potrzeb wieku skóry (20+, 30+, 40- 70+). Zwykle te dedykowane starszej skórze mają więcej silniejszych składników aktywnych oraz bogatsze konsystencje. Warto zauważyć, że wraz z upływem czasu skóra staje się coraz bardziej sucha stąd odżywcze formuły kremów dla skóry 50 czy 60+.
Kosmetyki przeciwzmarszczkowe warto stosować już w momencie, gdy zaczyna się zmniejszanie produkcji substancji odżywczych w skórze (m.in. kolagenu i elastyny) – przyjmuje się, że około 25. roku życia. Jednak zamiast granicy wiekowej, warto przyjrzeć się, na jakie czynniki jest narażona skóra, ponieważ jej kondycja zależy od wielu czynników, a główni winowajcy odpowiadający za powstawanie zmarszczek to: wiek, światło słoneczne, grawitacja, a także mimika twarzy. Na początku warto inwestować w produkty, które dostarczą skórze odpowiedniego nawilżenia. Wraz z upływem czasu do pielęgnacji będą dochodziły inne substancje aktywne – ceramidy, retinol, antyoksydanty
– dodaje Magdalena Kaczanowicz.
Które kremy przeciwzmarszczkowe są godne uwagi? Przy pierwszych zmarszczkach, około 30. roku życia warto wprowadzić krem, który już dostarczy skórze potrzebnych substancji aktywnych. Świetnie sprawdzi się przeciwzmarszczkowy dermokrem na dzień Clinic Way Krem 1 Dr Irena Eris - zawiera kwas hialuronowy, który podtrzymuje odpowiednie uwodnienie tkanek, ujędrnia i uelastycznia skórę. Stopniowo stymuluje wzrost kolagenu i elastyny. A to wpływa na większą gładkość i sprężystość skóry i mniej widocznych zmarszczek.
Produktem wartym uwagi jest także ultra-liftingujący krem do twarzy i szyi Collistar nie tylko zapobiega powstawaniu zmarszczek, ale wygładza te już istniejące. Zawiera technologię Tens -Active®, która liftuje i modeluje rysy twarzy. Naskórek z czasem, przy regularnym stosowaniu tego kremu staje się jędrny, zmarszczki spłycone, a skóra odmłodzona.
W pielęgnacji cery dojrzałej polecamy przeciwzmarszczkowy krem Nivea 65+ SPF 30. Zawiera ekstrakt z soi, która poprawia kontur i wygładza nawet głębokie zmarszczki. Hydramina zapewnia długotrwałe nawilżenie, a SPF 30 chroni przed szkodliwym działaniem promieniowania UVA i UVB, które powodują powstawanie zmarszczek i przebarwień.
Fankom kosmetyków naturalnych polecamy krem przeciwzmarszczkowy Vianek. Zawiera kompleks ceramidów oraz witaminy C i E. Świetnymi opiniami cieszy się także krem Vichy Slow Age, który opóźnia oznaki starzenia. Będzie idealny dla skóry dojrzałej, ale mogą sięgać po niego także osoby w młodym wieku.