Jak dbać o tatuaż?

Jak dbać o świeży tatuaż? Pielęgnacja tatuażu krok po kroku

Nowy tatuaż wymaga szczególnej uwagi. Odpowiednia pielęgnacja pozwoli ci uniknąć infekcji i sprawi, że wzór pozostanie wyraźny, a kolor intensywny. Nie masz pewności, co robić? Zaufaj ekspertowi Super-Pharm. Kosmetolog Martyna Radziejewska omawia wszystko, co warto wiedzieć. Sprawdź!

Jak dbać o świeży tatuaż?

Dbanie o tatuaż od pierwszych chwil po jego zrobieniu jest kluczowe dla jego wyglądu i zdrowia skóry. Prawidłowa pielęgnacja zapewnia, że tatuaż pozostanie wyraźny i piękny przez wiele lat.

  • Przygotuj skórę do tatuażu: Prawidłowe dbanie o tatuaż rozpoczyna się tak naprawdę jeszcze zanim zostanie on wykonany. Skórę należy odpowiednio przygotować. Tatuaż to swojego rodzaju rana, a takie zmiany lepiej się goją, jeśli wcześniej zadbamy o odpowiednie nawilżanie i regenerację. Na powierzchni skóry znajduje się płaszcz ochronny, który jeśli jest w dobrej kondycji będzie wpływał pozytywnie na gojenie skóry. Najlepiej nawet 2-3 tygodnie przed tatuażem zadbać o regularne odżywianie tej okolicy. Dobrze sprawdzą się produkty zwierające mocznik, skwalan, ceramidy, pantenol czy alantoinę. 
  • Przemywaj po zdjęciu opatrunku: Po wykonaniu tatuażu należy skrupulatnie zastosować się do instrukcji, którą otrzymamy w salonie. Tatuażysta określi po jakim czasie powinniśmy zmienić opatrunek oraz jakie kroki następnie wykonać. Do codziennego przemywania tatuażu najlepiej zastosować delikatne produkty myjące: dermokosmetyki lub żele/pianki przeznaczone do pielęgnacji skóry dzieci. Zdecydowanie należy unikać produktów perfumowanych o silnym zapachu. Dodatek substancji zapachowej mógłby podrażnić skórę. 
  • Wspomagaj regenerację skóry: Aby przyspieszyć regenerację i gojenie można sięgnąć po kremy lub maści, które w tym pomogą. Swój wybór warto skonsultować z tatuażystą, aby mieć pewność, że sobie nie zaszkodzimy. W tym celu dobrze sprawdzą się produkty zawierające substancje przyspieszające gojenie skóry (m.in. ektoinę, alantoinę, ekstrakt z arniki górskiej czy wąkrotę azjatycką), ale również okluzyjne, jak parafina, skwalan czy oleje mineralne. 
  • Dbaj o higienę: Ogromnie ważnym elementem dbania o świeży tatuaż jest higiena. Najlepiej bezpośrednio po zabiegu zmienić pościel na czystą, a do delikatnego osuszania skóry stosować jednorazowe ręczniczki kuchenne. Nigdy nie pocieraj, bo może to powodować powstawanie strupków. Jak tylko jest taka możliwość warto „wietrzyć” świeży tatuaż. Jednak należy zwrócić uwagę, czy robimy to w sprzyjających ku temu warunkach. Jeśli np. w naszym otoczeniu jest zwierzak, lepiej mieć nałożony jednorazowy opatrunek, który uniemożliwi zakażenie świeżego tatuażu. Jeśli zastanawiacie się, jak dbać o tatuaż w nocy – tutaj również najlepiej stosować jednorazowy opatrunek. 
  • Unikaj wysokich temperatur: Świeżo wykonanego tatuażu nie powinniśmy również przegrzewać. Najlepiej w okresie jego gojenia (przez ok. 3 tygodnie) unikać opalania skóry oraz długich, gorących kąpieli w wannie. Ze względu na ryzyko zakażenia również należy zrezygnować z korzystania z basenu, sauny, jacuzzi, morza czy jeziora. 

WSKAZÓWKA

Tatuaż będzie swędział w miarę gojenia, ale nie wolno go drapać ani zrywać strupów, ponieważ może to spowodować infekcję lub zniszczyć wzór. Jeśli swędzenie jest nie do zniesienia, delikatnie oklepuj skóre.

Kosmetyki do pielęgnacji świeżego tatuażu

Do pielęgnacji świeżego tatuażu idealnie nadają się kosmetyki o działaniu łagodzącym i regenerującym. Wybieraj delikatne środki myjące, które nie zawierają substancji zapachowych i alkoholu, aby uniknąć podrażnień. Kremy i maści regenerujące z pantenolem, alantoiną czy ektoiną wspomogą proces gojenia, nawilżając skórę i redukując swędzenie. Dodatkowo, stosowanie produktów z wysokim filtrem UV jest kluczowe, aby chronić tatuaż przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych, co pomoże utrzymać jego wyrazistość i kolor przez długi czas. Oto moje ulubione produkty:

Do codziennego oczyszczania skóry najlepiej wybrać delikatny produkt. W tym celu dobrze sprawdzi się żel do mycia z marki Pharamaceris z lini A. Kosmetyk posiada krótki skład, dzięki czemu unikamy potencjału drażniącego. Żel jest dostosowany do potrzeb skóry nietolerującej mydła, nadmiernie ulegającej podrażnieniom oraz dla osób po zabiegach dermatologicznych. W składzie znajduje się m.in. wosk z mango, alantoina i pantenol. 

Dzięki swoim właściwościom regeneracyjnym i kojącym, balsam pomaga przyspieszyć gojenie się skóry, zmniejsza podrażnienia i zapewnia długotrwałe nawilżenie. Nie ma substancji zapachowych i jest odpowiedni dla uszkodzonej skóry. Dodatkowo tworzy barierę ochronną, która chroni skórę przed czynnikami zewnętrznymi. Regularne stosowanie balsamu sprawi, że tatuaż na długo zachowa żywe kolory i świeży wygląd.

To krem zapewniający bardzo wyskoą ochronę przeciwsłoneczną, idealny do pielęgnacji świeżego tatuażu. W składzie ma szerokopasmowe filtry anty-UVA/UVB/HEV/IR, które chronią skórę przed szkodliwym działaniem słońca. Wodoodporna formuła doskonale sprawdzi w cieplejsze dni, gdy więcej się pozimy. Stosowanie tego kremu zapobiegnie powstawaniu nieodwracalnych zmian skórnych, zmniejszy ryzyko nowotworów skóry, fotostarzeniu, a także stresowi oksydacyjnemu, co jest kluczowe dla utrzymania świeżego tatuażu w doskonałej kondycji.

Czego unikać po zrobieniu tatuażu?

Choć nie wszyscy zdajemy sobie z tego sprawę wykonanie tatuażu klasycznego czy permanentnego to dość duża trauma dla naszej skóry i całego organizmu. Oprócz odpowiedniej pielęgnacji, powinniśmy zwrócić również uwagę na nasz styl życia. Zarówno na kilka dni przed, jak i po wykonaniu tatuażu należy:
  • Używek (alkohol czy nikotyna mogą opóźnić procesy regeneracyjne skóry)
  • Kontaktu z sierścią zwierząt
  • Kąpieli (w tym wizyt na basanie, jacuzzi, wchodzenia do morza czy jeziora)
  • Opalania (po okresie wygojenia należy pamiętać o wysokiej ochronie słonecznej, najlepiej wybierać kremy zawierające SPF30/50)
  • Wzmożonego wysiłku fizycznego (do aktywności fizycznej można powrócić po ok. 2 tygodniach od wykonania tatuażu)

WSKAZÓWKA

Zwłaszcza jeśli zdecydowaliśmy się na tatuaż dużych rozmiarów, którego gojenie może wiązać się z gorszym samopoczuciem zarówno psychicznym, jak i fizycznym – warto rozważyć kilka dni wolnego od pracy. 

Jak dbać o stary tatuaż?

Po całkowitym zagojeniu miejsca, gdzie był wykonany tatuaż, o skórę należy troszczyć się w podobny sposób, jak o całe ciało. Dbamy o dokładne, ale delikatne oczyszczanie skóry, nawilżanie oraz regularne złuszczanie przy wykorzystaniu peelingów.
 
Jednak jeśli chcemy przez długie lata cieszyć się pięknym i dobrze wyglądającym tatuaże, musimy pamiętać o ochronie przeciwsłonecznej. Zwłaszcza jeśli znajduje się on w miejscu stale narażonym na promieniowanie UV. Pamiętajmy, że słońce „działa” nie tylko na plaży. Zwłaszcza promieniowanie UVA dociera do nas również w okresie jesienno-zimowym, przez szyby w oknach czy chmury. Dlatego podejmując dezycję na temat tatuażu warto ją dobrze przemyśleć, bo to nie tylko pamiątka na całe życie, ale również nowy „element” naszego ciała, o który należy odpowiednio dbać. 
Źródła:
 
Bogusz Soiński, Tatuaże i przeciwwskazania dermatologiczne do ich wykonania, Źródło: konferencja WAWDERM 2021 IV Warszawskie Dni Dermatologiczne, 15.03.2022. 
https://speakincolor.pl/przed-i-po-zabiegu/
https://img1.wsimg.com/blobby/go/fbe6058c-d417-4d86-9667-63917d5cc403/downloads/JAK%20DBAĆ%20O%20TATUAŻ.pdf?ver=1616056483076
https://dermatologrewera.pl/tatuaz/

Udostępnij:

Autor Martyna Radziejewska Zobacz profil
Absolwentka kosmetologii Wyższej Szkoły Zdrowia, Urody i Edukacji w Poznaniu. W swojej pracy skupia się na indywidualnym podejściu do drugiego człowieka. Wiedzę i doświadczenie zdobywa podczas licznych kursów i szkoleń.
Następny wpis
Czy znasz już odmładzający krem fotoprotekcyjny Light Shield SPF30 od marki Skin Science? Czytaj więcej