Jak dbać o siebie w okresie dojrzewania?

Jak dbać o siebie w okresie dojrzewania? [EKSPERT RADZI]

Pielęgnacja skóry w okresie dojrzewania może być wyzwaniem. Ekspert Super-Pharm, kosmetolog Martyna Radziejewska, często spotyka w gabinecie nastolatków z różnymi problemami skórnymi, którym można zapobiec lub złagodzić odpowiednią pielęgnacją. W artykule wyjaśnia, jak dbać o skórę w tym wyjątkowym czasie, aby zachować jej zdrowie i piękny wygląd. Zdradza też, jakich błędów unikać w codziennej rutynie pielęgnacyjnej.

Jak zmienia się skóra podczas dojrzewania?

Pracując jako kosmetolog mam styczność z nastolatkami, dodatkowo sama bardzo dobrze pamiętam, jak trudny potrafi być okres dojrzewania dla młodego człowieka. Zawsze odczuwam dużą dumę, kiedy przychodzą do mnie mamy z nastolatkami. Często taka wczesna reakcja, nawet w wieku 12 czy 13 lat potrafi zapobiec poważnym problemom w przyszłości. Odpowiednia wiedza oraz dbanie o skórę w tak młodym wieku potrafi zaradzić leczeniu dermatologicznemu. I pozwolę sobie tutaj dodać mały apel. Rodzicu, kiedy coś zaczyna się dziać z cerą twojej pociechy, nie zwlekaj i udaj się do kosmetologa/dermatologa. Konsultacja, dobranie pielęgnacji oraz nauka higieny to podstawa w dbaniu o skórę.
 
Spotykając młode osoby w moim gabinecie nasunął mi się pewien wniosek. Zazwyczaj poznaję nastolatków, którzy albo nie robią zupełnie nic ze skórą (najczęściej są to chłopcy), albo nakładają wszystko, kupują każdą drogeryjną nowość (i tutaj przeważają dziewczyny). Ani jedno, ani drugie podejście nie jest dobre. W pielęgnacji nastoletniej skóry najważniejszy jest minimalizm, ale tak dobrany, żeby działać na przyczynę oraz zapobieganie problemom. 
 
Okres dojrzewania to specyficzny czas w życiu każdego człowieka. Normująca się gospodarka hormonalna potrafi płatać figle w postaci zmian trądzikowych, zaskórników czy nieprzyjemnego zapachu związanego z nadmierną potliwością. Ten ostatni problem wymaga wybrania dobrego dermoantyperspirantu. Z wysokiej skuteczności słynie Vichy Deo Anti-Transpirant 48H. W składzie ma skuteczne składniki aktywne regulujące potliwość i neutralizujące nieprzyjemny zapachy. A dzięki wzbogaceniu wodą termalną z Vichy posiada dodatkowo właściwości kojące i nawilżające.
W tym czasie dziewczynki dostają również pierwszą miesiączkę, która dla niejednej z nas była czymś krępującym. Oprócz zadbania o podstawową higienę, jak antyperspirant, prysznic po lekcji wychowania fizycznego czy zaopatrzenie się w podpaski/tampony, warto również mieć na uwadze pielęgnację twarzy. 
 
W wieku nastoletnim przysadka mózgowa rozpoczyna proces dojrzewania hormonalnego, co powoduje bezpośredni wzrost wydzielania hormonów płciowych. Zmiany te mocno korelują również ze skórą. Ze względu na zwiększoną aktywność androgenów, gruczoły łojowe i znajdujące się w nich sebocyty, zaczynają produkować wzmożone ilości sebum. Taka sytuacja bardzo często powoduje „tłusty” wygląd skóry z widocznymi, rozszerzonymi porami (ujściami gruczołów łojowych).
 
Nadmierny łojotok oraz czopowanie się ujść gruczołów, sprzyja rozwojowi bakterii Cutibacterium Acnes i pojawianiu się zmian zapalnych. Ze względu na liczne występowanie gruczołów łojowych w tych miejscach, pogorszenie stanu skóry najczęściej obserwujemy w okolicy twarzy, dekoltu, pleców czy głowy. Brak odpowiedniej pielęgnacji i higieny, a do tego tendencja, którą bardzo często zauważam u młodych osób, czyli wyciskanie i rozdrapywanie „pryszczy”, może doprowadzić do pojawiania się przebarwień oraz blizn potrądzikowych. Dlatego tak ważna jest edukacja i szybkie wprowadzenie pielęgnacji lub leczenia (jeśli skóra tego wymaga). 

Jak dbać o siebie w okresie dojrzewania?

  • Delikatne i dokładne oczyszczanie

W pielęgnacji warto skupić się na dokładnym oczyszczaniu, ale na tyle delikatnym, aby nie uszkadzało bariery ochronnej skóry. Duża część młodych osób wybiera zbyt silne produkty myjące, które zawierają kwasy/drobinki peelingujące. Uważam, że zwłaszcza rano warto postawić na delikatne żele czy pianki, jak np. CeraVe Nawilżający Krem-Pianka do Mycia.

Natomiast, jeśli borykamy się z dużym łojotokiem, wieczorem można sięgnąć po nieco mocniejszy produkt, np.  CeraVe Oczyszczający Żel do Mycia, w którego składzie znajdziemy m.in. niacynamid. Wspomniany żel świetnie sprawdzi się także do mycia całego ciała – pomoże w walce z wypryskami na plecach czy dekolcie. Warto również pamiętać o oczyszczaniu skóry np. po lekcji wychowania fizycznego. Zwłaszcza, jeśli czujemy, że twarz się mocno spociła. Warto mieć pod ręką małe opakowaniu żelu i czysty ręcznik. Potem najlepiej zaaplikować krem z filtrem. 
  • Regularny peeling
W dokładnym, ale jednocześnie delikatnym myciu cery pomocne będą również peelingi. W zależności od potrzeb skóry można wykonywać je co 1-2 tygodnie. Najlepiej sprawdzą się peelingi enzymatyczne. Produkty z drobinkami tylko i wyłącznie „szorują” skórę, bez jej oczyszczania. Dobrym wyborem będzie m.in. peeling enzymatyczny Bielenda Professional SupremeLAB Clean Comfort
  • Nawilżanie bez zapychania
W pielęgnacji cery nastolatka nie może zabraknąć także kosmetyków nawilżających. Często wydaje się nam, że tłusta cera nie potrzebuje nawilżania. Nic bardziej mylnego. Jeśli nie zadbamy o ten element pielęgnacji, skóra może na przekór produkować jeszcze większe ilości sebum. Geek & Gorgeous Happier Barrier to krem, który sprawdzi się w pielęgnacji młodej cery. Zawiera m.in. naturalne oleje, skwalan, ceramidy oraz ekstrakt z zielonej herbaty. Cała formuła kosmetyku jest niekomedogenna, czyli produkt nie będzie powodować „zapychania” ujść gruczołów łojowych.
  • Składniki aktywne
Jeśli na skórze pojawił się już problem trądziku (wykwity zapalne, zaskórniki), warto dodać do pielęgnacji kosmetyk o bardziej aktywnym działaniu. Dobrze sprawdzą się produkty zawierajace kwasy, m.in. kwas azelainowy, salicylowy czy migdałowy. Przed zakupem tego typu kosmetyku warto skonsultować się z kosmetologiem, ponieważ nie istnieje krem idealny, który sprawdzi się w przypadku każdego problemu. Jednak mogę zdradzić, że często wśród moich nastoletnich podopiecznych stawiamy na produkty z kwasem azelainowym, który znajdziemy np. w kremie przeciw zaskórnikom Pharmaceris T Comedo Acne czy kremie przeciwtrądzikowym Acne-Derm.
 
Pamietajmy, że takie produkty, zwłaszcza na początkowym etapie, nie powinny być aplikowane codziennie (3/4 razy w tygodniu na noc w zupełności wystarczy). Warto również mieć na uwadze, że nie u każdego sama pielęgnacja rozwiąże problem, niekiedy leczenie dermatologiczne to konieczność.
 
  1. 41,99 zł
    Cena rekomendowana: 56,40 zł Cena detaliczna rekomendowana przez dostawcę: 56,40 zł
  • Odpowiedni balsam do ciała

W przypadku wyprysków, grudek i zaskórników na ciele warto postawić na balsam, który będzie jednocześnie nawilżał i wspierał barierę hydrolipidową, jak i oczyszczał pory, działał antybakteryjnie i delikatnie złuszczał. Genialny kosmetyk, który spełnia wszystkie te warunki to CeraVe Balsam Wygładzający. W składzie ma ceramidy, kwas hialuronowy, mocznik oraz antytrądzikowy i seboregulujący kwas salicylowy.

  1. 57,99 zł
    Cena rekomendowana: 68,99 zł Cena detaliczna rekomendowana przez dostawcę: 68,99 zł
  • Ochrona przeciwsłoneczna

Codzienna pielęgnacja nastoletniej skóry nie może obyć się bez ochrony przeciwsłonecznej. Promieniowanie UV nie tylko wpływa na rozwój trądziku, ale również może przyczynić się do pojawiania przebarwień pozapalnych. Zwłaszcza, jeśli spędzamy czas na zewnątrz, musimy pamiętać o codziennej aplikacji kremu z filtrem. Dla młodych osób bardzo często ważnym elementem jest brak wyświęcania oraz bielenia cery. Jednym z najczęściej polecanych przeze mnie i wybieranych przez moich podopiecznych jest krem CeraVe Nawilżający Krem do Twarzy SPF50

WSKAZÓWKA 
 
Okres dojrzewania to trudny czas, kiedy przejmujemy się swoim wyglądem zewnętrznym, a burza hormonalna potrafi mocno wpływać na nastrój. Musimy pamiętać, że każdy przez to przechodził czy przechodzi, ale nie bójmy się prosić o pomoc. Jeśli problemy skórne, mimo pielęgnacji, pogłębiają się, warto udać się do dobrego dermatologa. Niekiedy leczenie jest koniecznością. Pamietajmy również, jak ogromny wpływ na skórę ma stres i dobrostan psychiczny. Pomoc psychologa bywa niezbędna przy walce z trądzikiem. Pamiętajmy, że to nie jest żaden wstyd. 
Udostępnij:

Autor Martyna Radziejewska Zobacz profil
Absolwentka kosmetologii Wyższej Szkoły Zdrowia, Urody i Edukacji w Poznaniu. W swojej pracy skupia się na indywidualnym podejściu do drugiego człowieka. Wiedzę i doświadczenie zdobywa podczas licznych kursów i szkoleń.
Następny wpis
Co to jest orgazm? Jak wygląda? Seksuolog o faktach i mitach Czytaj więcej