Ile kremu z filtrem należy nakładać

Ile kremu z filtrem należy nakładać na twarz?

Nasza świadomość na temat ochrony przeciwsłonecznej rośnie z roku na rok. Coraz więcej osób stosuje kremy z filtrem na co dzień przez cały rok. Jednak nadal spora część z nas nie wie, że odpowiednią ochronę przed słońcem można osiągnąć nakładając nie tylko sam produkt, a również jego odpowiednią ilość. O tym ile kremu z filtrem należy nakładać na twarz pisze ekspert Super-Pharm, kosmetolog – Martyna Radziejewska.

Wartość SPF, którą na opakowaniach określają producenci jest wynikiem testów laboratoryjnych, podczas których na skórę aplikowana jest odpowiednia ilość kosmetyku. Pod słowami „odpowiednia ilość” kryje się trochę matematyki. Przyjrzyjmy się temu bliżej.

Jaka ilość kremu z filtrem zapewnia właściwą ochronę?

Aby osiągnąć jak najwyższą ochronę przeciwsłoneczną powinniśmy nakładać dokładnie 2mg produktu na każdy 1 centymetr kwadratowy skóry. Dokładnie taka ilość kosmetyku jest aplikowana podczas badań laboratoryjnych i pozwoli nam osiągnąć deklarowaną przez producentów wartość SPF. Metoda ta jest bardzo dokładna, jednak wymaga trochę zaangażowania.

Ponieważ każdy z nas ma inną powierzchnię skóry należałoby rozpocząć od obliczenia ilości kremu, jaki powinniśmy aplikować. Aby to zrobić potrzebna jest nam znajomość dwóch wartości podanych w centymetrach: długość od nasady włosów do czubka brody (A) oraz od ucha do ucha (przechodząc przez nasadę nosa) (B). Wartości, które otrzymamy należy podstawić do wzoru na pole elipsy: P=π*1/2A*1/2B. Otrzymany wynik w centymetrach kwadratowych mnożymy razy 0,002 g. W rezultacie otrzymujemy wynik odpowiedniej ilość gramów, jakie powinniśmy nałożyć na powierzchnię skóry twarzy.

Kosmetyk można odmierzać przy pomocy wagi jubilerskiej lub łyżeczek miarowych, które bez problemu zamówimy przez internet. Jednak nie zapominajmy o ich higienie. Po każdym odmierzeniu, łyżeczkę dokładnie myjemy. Drugą taką ilość produktu należy zaaplikować na szyję oraz dekolt.

Choć sposób nie brzmi łatwo, wymaga trochę pracy jedynie na początku. Obliczenia zajmują kilka minut, później chwilę musimy również poświęcić na odmierzenie/zważanie kremu. Gdy już poznamy dany produkt możemy zacząć oceniać wizualnie odpowiednią ilość. Jednak ważenie powtarzamy zawsze, gdy zaczynamy stosować nowy kosmetyk. Ilość lekkiego, wodnistego kremu z filtrem będzie różnić się od tego gęstego.

WSKAZÓWKA

Pamiętajmy również, że żaden krem z filtrem nie blokuje promieniowania słonecznego w 100%. Przyjmuje się, że przy SPF30 wartość ta wynosi 97%, a przy SPF50 - 98%. Nakładając zbyt mają ilość produktu, narażamy się na większą ilość promieniowania UV. A co za tym idzie, przyspieszone starzenie się skóry, pojawienie się przebarwień, suchość i nadwrażliwość, a w najgorszym przypadku - rozwój nowotworów.

Jak odmierzyć odpowiednią ilość kremu z filtrem?

Jeśli obliczanie pola elipsy brzmi dla Ciebie zbyt skomplikowanie, można zasugerować się uśrednionymi danymi, które bardzo często przewijają się podczas badań. Mianowicie, ok. 1,2 ml kremu to ilość, która jest potrzebna, aby ochronić twarz przeciętnych rozmiarów. Jeśli zdecydujemy się na taką metodę odmierzania kosmetyku, również warto zaopatrzyć się w łyżeczkę z miarą. Ułatwi i usprawni nam to poranną pielęgnację. 

Inną metodą na nakładanie odpowiedniej ilości SPF jest sposób na łyżeczkę od herbaty. Reguła ta zakłada, że ilość kremu, która mieści się na łyżeczce jest odpowiednia, aby ochronić obszar głowy, twarzy i szyi.

  1. Cena promocyjna 35,99 zł Cena regularna 47,99 zł
    Najniższa cena:  31,99 zł najniższa cena z ostatnich 30 dni przed obniżką
  2. Cena promocyjna 57,99 zł Cena regularna 71,99 zł
    Najniższa cena:  54,99 zł najniższa cena z ostatnich 30 dni przed obniżką
  3. Cena promocyjna 65,99 zł Cena regularna 109,99 zł
    Najniższa cena:  65,99 zł najniższa cena z ostatnich 30 dni przed obniżką

Metoda na dwa palce - popularny sposób aplikacji kremu z filtrem

Kolejną metodą aplikacji SPF jest reguła dwóch palców: środkowego i wskazującego. Przyjmuje się, że ilość, którą nałożymy na oba palce jest odpowiednia, aby ochronić twarz, szyję oraz uszy. Jednak nie jest to aż tak łatwe. Ilość produktu będzie się między sobą różnić, ze względu na konsystencję czy też aplikator. Każdy z nas ma również zupełnie inną długość palców. Mimo wszystko to dość miarodajna i szybka metoda, która pomaga zobrazować, jaka ilość kremu z filtrem skutecznie ochroni skórę przed promieniowaniem UV.

ile kremu z filtrem należy nakładać na twarzile kremu z filtrem należy nakładać na twarz

Jaką ilość kremu z filtrem nakładać na ciało?

Nie zapominajmy, że chronić powinniśmy całe ciało, nie tylko twarz, szyję i dekolt. Niestety, ale w tym przypadku ciężko obliczyć odpowiednią ilość produktu wzorem matematycznym. Przyjmuje się, że jednorazowo na ciało potrzebujemy ok. 35 gramów produktu z filtrem, co w zbliżeniu odpowiada wielkości piłeczki do golfa.

Jak skutecznie chronić się przed słońcem?

Aby jak najlepiej ochronić skórę przed negatywnymi skutkami promieniowania UV powinniśmy wybierać kremy o jak najwyższym faktorze (najlepiej SPF50). Jednak samo nałożenie odpowiedniej ilość produktu o wysokim wskaźniku SPF nie daje 100% ochrony. Nie możemy również zapominać o reaplikacji kremu z SPF. Produkt z filtrem powinniśmy nakładać co 2-3 godziny oraz po każdej kąpieli, spoceniu się czy wytarciu ręcznikiem. Jest to szczególnie ważne, gdy dużo czasu spędzamy na świeżym powietrzu.

  1. Cena promocyjna 39,99 zł Cena regularna 49,99 zł
    Najniższa cena:  31,99 zł najniższa cena z ostatnich 30 dni przed obniżką
  2. Cena promocyjna 86,99 zł Cena regularna 98,99 zł
    Najniższa cena:  49,99 zł najniższa cena z ostatnich 30 dni przed obniżką

Źródła:

Bojarowicz H., Bartnikowska N., Kosmetyki ochrony przeciwsłonecznej. Część I. Filtry UV oraz ich właściwości, Probl Hig Epidemiol 2014, 95(3): 596-601.

Śliwowska A., 70 pytań do kosmetologa, czyli o co chciałaby zapytać mnie Twoja SCURA, s. 66-81.

Udostępnij:

Autor Martyna Radziejewska Zobacz profil
Absolwentka kosmetologii Wyższej Szkoły Zdrowia, Urody i Edukacji w Poznaniu. W swojej pracy skupia się na indywidualnym podejściu do drugiego człowieka. Wiedzę i doświadczenie zdobywa podczas licznych kursów i szkoleń.
Następny wpis
Mycie włosów odżywką. Poznaj 5 odżywek, które zastąpią szampon Czytaj więcej