hydrolat jak stosować

Hydrolat - jak stosować na twarz, ciało i włosy i jaki warto wybrać?

Hydrolat to niezwykle uniwersalny kosmetyk, który warto wprowadzić do codziennej pielęgnacji. Hydrolaty można aplikować na twarz, ciało oraz na włosy. Jak je stosować, aby w największym stopniu skorzystać z ich działania? Podpowiadamy!

Hydrolaty są hitem w świecie kosmetycznym. Najczęściej stosowane są na twarz, ale świetnie działają też na włosy i skórę głowy. Ale... co to jest hydrolat? Najprościej mówiąc - hydrolaty są produktami powstałymi podczas tworzenia olejków eterycznych. W większości składają się z wody. Mają wodnistą konsystencję, zazwyczaj delikatne, naturalne zapachy, są bezbarwne i delikatne. Zachowują jednak właściwości rośliny, z której pochodzą. Samego olejku eterycznego nie można nakładać na włosy, a hydrolaty już tak. Mają też w sobie minerały i witaminy, więc warto się nimi zainteresować i skorzystać z ich cennych właściwości.

RADA EKSPERTA

Obecnie wybór hydrolatów jest bardzo duży. Możemy je zastosować w codziennej pielęgnacji zamiast toniku. Jeśli chcemy nawilżyć skórę możemy sięgnąć po hydrolat z róży damasceńskiej, natomiast bakteriobójczo zadziała produkt z oczaru wirginijskiego. Hydrolaty najlepiej stosować, jeśli nie mamy dużych problemów z cerą. Warto zachować ostrożność  przy skórach wrażliwych, skłonnych do alergii, ponieważ są to produkty naturalne, które mogą podrażnić

- radzi kosmetolog, Martyna Radziejewska.

Rodzaje hydrolatów do twarzy 

Na rynku kosmetycznym znajdziemy najróżniejsze rodzaje hydrolatów. Każdy z nich ma inne działanie i jest polecany do innego typu cery. Do najpopularniejszych możemy zaliczyć:

  • Hydrolat różany - hydrolat z róży przywraca skórze równowagę, łagodzi podrażnienia. Sprawdzi się w szczególności w pielęgnacji cer dojrzałych, suchych i wrażliwych. Nie tylko świetnie działa na skórę, ale też pięknie pachnie! Zapach róży działa niezwykle odprężająco. Polecamy przetestować mgiełkę Garnier Skin Naturals Botanical Woda Różana
  • Hydrolat z aloesu – aloes ma działanie nawilżające i kojące. Woda aloesowa na dodatek chroni skórę przed wolnymi rodnikami, a co za tym idzie – opóźnia proces starzenia się skóry. Wypróbuj hydrolat aloesowy od NaturalME.
  • Hydrolat lawendowy - goi i łagodzi podrażnienia oraz działa antyseptycznie. Jest idealny do każdego typu cery, szczególnie wrażliwej i suchej. Działa wspaniale na włosy oraz skórę głowy. Świetnie również sprawdzi się podczas leczenia łupieżu. Lawenda działa relaksująco, więc taki hydrolat można rozpylać sobie także, aby walczyć ze stresem. Świetne opinie ma przykładowo hydrolat z lawendy od Lirene
  • Hydrolat z kwiatu pomarańczy – działa ściągająco, dalikatnie matuje. Polecany przede wszystkim do cer mieszanych i tłustych. Odradza się go w pielęgnacji cery suchej. Polecamy wypróbować hydrolat z kwiatu pomarańczy marki NaturalME.
  • Hydrolat rumiankowy  - działa łagodząco i kojąco, łagodzi podrażnienia. Polecany przede wszystkim do cer suchych, a nawet atopowych. Przetestuj hydrolat rumiankowy Lirene, aby poznać jego cudowne właściwości. 

Polecane hydrolaty do twarzy:

Hydrolat do twarzy - jak stosować?

Hydrolat w pielęgnacji twarzy stosujemy tak samo jak tonik. Użycie hydrolatu przywraca twarzy odpowiednie pH. Niektórzy przygotowują nim twarz na kolejne zabiegi pielęgnacyjne (np. przed nałożeniem serum lub maseczki).

Większość hydrolatów występuje w opakowaniu z atomizerem, więc wystarczy spryskać cerę hydrolatem po oczyszczeniu, pozostawić na chwilkę do wchłonięcia, a pozostałość zetrzeć wacikiem. Hydrolat można stosować także w ciągu dnia np. aby odświeżyć makijaż lub w czasie upałów. W tym celu najlepiej sprawdzi się hydrolat różany.

Hydrolat na ciało

Hydrolaty można stosować także na ciało. Pomagają przy podrażnionej skórze, np. po opalaniu. Kiedy przesadzimy ze słońcem lub solarium dobrze się sprawdzą np. hydrolaty lawendowe lub różane. Kosmetyki te używane są też do przemywania ranek czy wyprysków, bo mają łagodne, antybakteryjne działanie. Pomagają przy poparzeniach czy podczas gojenia się ran. Stosowane są także na blizny, również te po trądziku. Niektórzy używają ich też przy żylakach i bólach reumatycznych.

Wody kwiatowe, bo tak inaczej nazywa się hydrolaty, kochają też kobiety, które lubią subtelne wonie. Sprawdzą się świetnie jako perfumy, ale bez użycia alkoholu i z naturalnym zapachem.

Hydrolat na włosy - czy warto?

Hydrolaty świetnie sprawdzają się także w pielęgnacji włosów. Są delikatne, ale też niezwykle skuteczne. Jak stosować hydrolat na włosy? Najczęściej zaleca się używać go jako podkład bazowy pod naturalne płukanki, maseczki do włosów, szampony czy odżywki. Hydrolaty świetnie sprawdzą się także jako podkład w zabiegu olejowania włosów. Podkład z hydrolatu sprawi, że olej da bardziej spektakularne efekty na włosach.

Hydrolaty są polecane w szczególności do włosów wysokoporowatych, czyli tych suchych, łamliwych i bardzo zniszczonych. Hydrolat pomoże je nawilżyć i nabłyszczyć.

Następny wpis
Róż do policzków - jak nakładać i jaki wybrać? Poznaj rady makijażystki Czytaj więcej