humektanty

Humektanty w pielęgnacji skóry i włosów [RADY EKSPERTA]

Każdy z nas wie, że skórę należy nawilżać. Kiedy przyjrzymy się bliżej chemii kosmetyków to odkryjemy, że za poziom nawilżenia i nawodnienia naskórka odpowiadają substancje zwane humektantami. W dzisiejszym artykule przyjrzymy się zastosowaniu humektantów w pielęgnacji skóry twarzy oraz włosów. Temat przybliża ekspert Super-Pharm, kosmetolog – Natalia Stafiej.

Humektanty to substancje posiadające zdolności do wiązania wody, czyli inaczej mówiąc, zatrzymują przy sobie cząsteczki wody. Dzięki temu zapewniają naszej skórze uczucie nawilżenia oraz regulują poziom uwodnienia naskórka. Pielęgnacja bogata w humektanty ma bardzo duże znaczenie w pielęgnacji każdej skóry, jednak szczególnie na nawilżenie wyczulone są skóry:

Przykłady humektantów

Świat chemii kosmetycznej jest przepełniony humektantami. Humektantem jest każdy wyciąg roślinny czy każdy ekstrakt na bazie wody. Najpopularniejszymi i najskuteczniejszymi substancjami o charakterze nawilżającym są:

Nawet najzwyklejszy napar z rumianku czy mięty będzie humektantem, jednak humektanty nigdy nie działają solo. Aby mogły zadziałać i zatrzymać wodę w naskórku potrzebują emolientu. Emolienty tworzą na powierzchni skóry warstwę okluzyjną, która zapobiega odparowywaniu humektantów razem z wodą.

Humektanty w pielęgnacji skóry

Jak już wyżej wspomniano - każda skóra potrzebuje humektantów. Są jednak te, które potrzebują ich bardziej np. skóry atopowe. W związku z tym istotny jest dobór preparatu w zależności od potrzeb skóry. Im bardziej doskwiera nam suchość, świąd czy ściągnięcie skóry, tym bardziej potrzebujemy humektantów. Należy zawsze pamiętać o tym, że humektant potrzebuje emolientu. Wszelkiego rodzaju sera nawilżające, czy też nie, potrzebują przykrycia kremem. Dzięki temu nie odparują z powierzchni naszej skóry, co przełoży się na lepsze efekty nawilżenia oraz odbudowy skóry. Nasz ekspert przygotował propozycje topowych produktów bogatych w humektanty:

To produkt dedykowany skórom uszkodzonym, obarczonym różnymi dermatozami czy w trakcie kuracji dermatologicznych (np. izotretynoiną). Dzięki wodzie termalnej ze źródeł La Roche-Posay oraz pantenolu podrażnienia zostaną ukojone, a skóra zyska lepsze zdolności regeneracyjne. Dodatkowym atutem tego produktu jest zawartość madekasozydu, substancji wzmacniającej działanie kwasu hialuronowego oraz kojących stany zapalne.

Serum nawilżające o wysokiej zawartości niacynamidu będzie bardzo dobrze sprawdzało w przypadku skór trądzikowych, tłustych i problematycznych. Genialnie uzupełni także pielęgnacje przy licznych stanach zapalnych skóry. Oprócz wyraźnego nawilżenia zapewni dodatkowe efekty, takie jak:

  • spłycenie powierzchownych zmarszczek,
  • redukcja przebarwień,
  • zmniejszenie szorstkości skóry,
  • redukcja stanów zapalnych,
  • regulacja wydzielania sebum.

Połączenie humektantów oraz witaminy A i E w tym preparacie będzie zapobiegało przedwczesnemu starzeniu się skóry. Ten produkt to idealne rozwiązanie dla skór, które nie mają problemu ani z nadmierną suchością ani z trądzikiem, lecz chcą zapobiegać starzeniu i utrzymać skórę w dobrej kondycji. Koncentrat od Pharmaceris został wzbogacony o skwalan, który jest naturalnym składnikiem płaszcza hydrolipidowego, a który z wiekiem zaczyna być produkowany w coraz mniejszych ilościach.

Pamiętaj, aby każdy taki koncentrat czy serum przykryć emolientem. Odczekaj 10-15 minut do wchłonięcia preparatu, a następnie zastosuj krem, przykładowym produktem do wykańczania pielęgnacji z użyciem humektantów jest SVRTopialyse Barriere, o którym piszemy poniżej.

  1. 56,99 zł
    Cena rekomendowana: 76,90 zł Cena detaliczna rekomendowana przez dostawcę: 76,90 zł

To idealny produkt na wykończenie pielęgnacji. Zawiera humektanty, jednak co najważniejsze w jego składzie to bogactwo ceramidów oraz kwasów omega 3-6-9. Dzięki takiej kompozycji będzie się idealnie komponował z produktami stricte nawilżającymi.

Humektanty w pielęgnacji włosów

Humektanty używane w produktach do włosów mają im nadać lekkości, objętości oraz odbić od nasady skóry głowy. Woda jest źródłem życia i to życie nadaje także naszym włosom. Tutaj, tak samo jak w przypadku pielęgnacji skóry, należy pamiętać o emolientach. Brak wykończenia pielęgnacji włosów emolientem, po użyciu humektantów, skończy się puchem i efektem odwrotym do zamierzanego. Produkty o działaniu nawilżającym w pielęgnacji włosów można stosować na dwa sposoby - albo połączyć odżywkę humektantową z emolientową albo nałożyć najpierw humektantową, a po zmyciu - emolientową. Dzięki temu uzyskamy efekt objętości bez ryzyka puchu na włosach.

Tak jak w przypadku pielęgnacji skóry, nasz ekspert przygotował propozycje produktów humektantowych przeznaczonych do włosów:

Uniwersalna odżywka dla każdego typu włosa, sprawdzi się niezależnie od rodzaju porowatości włosów czy skrętu. Odpowiedni produkt na sam początek świadomej pielęgnacji włosów. Dobrze nawilża i wygładza włosy. 

Ta odżywka posiada w składzie aż 20% wyciągu z aloesu, będzie dobrą propozycją dla fanek naturalnej pielęgnacji. W kompozycji znajdziemy także glicerynę roślinną oraz wzmacniający wyciąg z liści pokrzywy.

Pamiętaj, aby jak w przypadku kosmetyków do twarzy, pielęgnacje włosów wykończyć odżywką emolientową. Dobrym produktem jest propozycja od Anwen - Emolientowy Irys. 

Następny wpis
Najlepsze zestawy dermokosmetyków na prezent Czytaj więcej