Glukonolakton w kosmetyce

Glukonolakton - jakie ma działanie i właściwości? [RADY EKSPERTA]

Glukonolakton należy do grupy kwasów PHA i jest bardzo popularnym składnikiem kosmetykó do pielęgnacji twarzy. Jak działa na skórę i kto powinien go stosować? Na te pytania odpowiada ekspert Super-Pharm, kosmetolog - Martyna Radziejewska. 

Glukonolakton należy do grupy kwasów poli-hydroksylowych (PHA), które są podobne wyglądem oraz działaniem do kwasów AHA (alfa - hydroksylowych). Jednak pomiędzy grupami jest dość znacząca różnica - kwasy PHA są łagodniejsze, nie powodują podrażnienia, zaczerwienienia, pieczenia skóry. Dlatego polecane są dla osób borykających się z problemami skórnymi, takimi jak trądzik różowaty, łojotok, łuszczyca, egzema oraz wrażliwa skóra, skłonna do rekacji alergicznych.

Różnica w działaniu kwasów AHA i PHA wynika z ich budowy chemicznej. Kwasy PHA posiadają większe cząsteczki, przez co nie mają możliwości szybkiego wnikania w głąb skóry. Dziś pod lupę bierzemy właściwości i działanie jednego z popularniejszów kwasów PHA - glukonalaktonu

Glukonolakton - właściwości

Glukonolakton (a właściwie mleczan kwasu glukonowego) pozyskiwany jest w sposób naturalny (występuje w miodzie, sokach owocowych, winie, powstaje podczas procesu fermentacji ziaren kukurydzy, a także utleniania glukozy) oraz syntetyczny, w warunkach laboratoryjnych. Pierwsze doniesienia o zastosowaniu substancji w lecznictwie dermatologicznym pojawiły się w połowie lat 80. XX wieku.

Glukonolakton stanowi naturalny składnik skóry, gdzie powstaje w wyniku przemian metabolicznych glukozy na poziomie komórkowym. Jest substancją niedrażniącą, nietoksyczną oraz dobrze tolerowaną.

Glukonolakton posiada niski potencjał drażniący - większy rozmiar cząsteczki jest wolniej przyswajalny przez skórę, dzięki czemu nie występuje uczucie pieczenia i podrażnienia. Dodatkowo nie powoduje uwrażliwienia skóry na działanie promieniowania słonecznego, może być bezpiecznie stosowany w okresie letnim

Jak działa glukonolakton?

Glukonolakton, jako jeden z najpopularniejszych przedstawicieli grupy PHA, wykazuje działanie:

  • Złuszczające - delikatnie usuwa zrogowaciały naskórek, przyspiesza odnowę komórkową, dzięki czemu poprawia się koloryt oraz struktura skóry,
  • Nawilżające - pomaga odżywić oraz nawilżyć suchą skórę, sprzyja odbudowie uszkodzonej bariery hydrolipidowej, wygładza oraz zmniejsza szorstkość cery,
  • Przeciwzapalne - pomaga w leczeniu trądziku, bez drażniących skutków ubocznych,
  • Łagodzące - zmniejsza skłonność do zaczerwienień oraz występowania rumienia napadowego w przypadku cer naczyniowych,
  • Przeciwstarzeniowo - należy do grupy naturalnych antyoksydantów, zwalcza wolne rodniki odpowiedzialne za przyspieszony proces starzenia się skóry. 

Dodatkowo glukonolakton:

  • Zwiększa działanie i skuteczność innych składników aktywnych,
  • Chroni skórę przed negatywnym wpływem czynników drażniących,
  • Przyczynia się do redukcji niewielkich przebarwień oraz blizn potrądzikowych,
  • Wpływa na produkcję białek budulcowych skóry, zwiększa syntezę kolagenu, poprawia jędrność i elastyczność.

Glukonolakton - do jakiej cery?

Ze względu na swoje działanie glukonolakton polecany jest zwłaszcza dla osób posiadająych cerę wrażliwą, odwodnioną, z trądzikiem różowatym, rozszerzonymi naczynkami, AZS oraz objawami fotostarzenia. Sprawdzi się również w pielęgnacji skóry osób, które nie tolerują innych kwasów hydroksylowych.

CIEKAWOSTKA

Glukonolakton, jako składnik kosmetyku, stanowi substancję chelatującą (zwaną sekwestrantem), która kompleksuje (wychwytuje) jony matali, neutralizuje ich możliwie niekorzystny wpływ na stabilność, konsystencję lepkość i barwę produktu. Substancja działa również korzystnie na przedłużenie trwałości kosmetyku, a także chroni przed namnażaniem się drobnoustrojów.

TOP 5 kosmetyków zawierających glukonolakton

Glukonolakton to popularny składnik kosmetyków do pielęgnacji. Często znajdziemy go w składzie kremów czy masek do twarzy. Oto 5 produktów z tym składnikiem, które warto przetestować:

Krem posiada minimalistyczny skład (tylko 14 pozycji). Zawiera m.in. glukonolakton, który ma za zadanie jednocześnie nawilżać skórę oraz działać matująco. Dzięki lekkiej formule, produkt szybko się wchłania i nie pozostawia uczucia lepkości na skórze. Produkt ma za zadanie normalizować produkcję sebum przez gruczoły łojowe, wspierać mikrobiom skóry, poprawiać teksturę cery oraz ujednolicić koloryt. Dodatek glukonolaktonu działa łagodząco. Krem jest bezzapachowy. Idealny dla osób posiadających tłustą lub mieszaną cerę.

Krem przeznaczony do pielęgnacji skóry mieszanej, ze skłonnością do nadprodukcji sebum oraz trądziku. Produkt ma za zadanie regulować wytwarzanie łoju, zwężać widoczność porów skórnych oraz działać matująco. W składzie znajduje się połączenia glukonolaktonu oraz niacynamidu. Glukonolakton ma za zadanie działać przeciwzapalnie, złuszczająco (bez efektu podrażnienia) ora łagodząco. Niacynamid reguluje pracę gruczołów łojowych oraz posiada właściwości antybakteryjne. Krem posiada lekką formułę, która szybko się wchłania.

Produkt sprawdzi się w codziennej pielęgnacji skór skłonnych do niedoskonałości. W składzie znajduje się połączenie kwasu oleanowego, kwasu nordihydrogwajakowego oraz żelu osmotycznego, które normalizują produkcję sebum oraz redukują zaskórniki, zmiany zapalne, a także rozszerzone pory skórne. Dodatkowo w składzie znajduje się glukonolakon (działa nawilżająco, odżywia cerę, chroni przed negatywnym wpływem środowiska zewnętrznego oraz promieniowaniem UV) oraz kwas salicylowy, który łagodnie złuszcza naskórek, regulując odnowę komórkową skóry, poprawiając jej strukturę i jakość.

Maska przeznaczona dla skóry dojrzałej, pozbawionej elastyczności, z widocznymi oznakami starzenia. W składzie znajduje się ekstrakt z czarnego tulipana, bogaty w flawonoidy (astragalinę i populninę). Ekstrakt działa na zmniejszenie stresu oksydacyjnego, odbudowę bariery ochronnej skóry, poprawia nawilżenie oraz odnowę skóry, sprzyja produkcji kwasu hialuronowego. Dodatek ekstraktu z lukrecji (zawiera triterpenoidy, flawonoidy, cukry, taniny, saponiny) hamuje proces powstawania melaniny, rozjaśnia skórę oraz wyrównuje koloryt. Maska zawiera także glukonolakton, kaolin, czerwoną glinkę, masło shea, witaminę E, aloes, ekstrakt z tarczycy bajkalskiej, morwy białej i moreli.

Maseczka przeznaczona do pielęgnacji cery wrażliwej, z widocznymi oznakami starzenia. Pomaga pozbyć się szarego kolorytu skóry, przywraca blask oraz zmniejsza widoczność zmarszczek. W składzie znajduje się m.in. glukonolakton, niacynamid, kwas hialuronowy oraz wysokie stężenie witamina C. Dzięki formie aerosolu produkt nie ma kontaktu ze środowiskiem zewnętrznym, co sprzyja nieutlrnianiu się składników aktywnych.

Źródła:
https://www.kosmopedia.org/encyklopedia/gluconolactone/
Broniarczyk-Dyła G., Hydroksykwasy, ich rola i zastosowanie w dermatologii i kosmetyce lekarskiej, Przegląd Dermatologiczny 4/89/2002, s. 265-272.

Następny wpis
Krem do cery dojrzałej - TOP 5 najlepszych [WYBÓR EKSPERTA] Czytaj więcej