Oczyszczanie skóry to niezbędny element pielęgnacji, o którym należy pamiętać niezależnie od rodzaju skóry, jednak brak regularności w oczyszczaniu może dać się szczególnie we znaki w przypadku skóry mieszanej, tłustej i trądzikowej. Posiadają one tendencje do czopowania ujść gruczołów łojowych i powstawania zaskórników. Jeśli masz skórę suchą, wrażliwą i naczyniową również dowiesz się jak prawidłowo oczyszczać ją w domu, żeby uniknąć podrażnień.
Przed wykonaniem właściwego oczyszczania, skóra powinna być idealnie czysta. Najlepiej sprawdzi się do tego procedura dwuetapowego oczyszczania.
Podczas pierwszego etapu pozbywamy się zanieczyszczeń rozpuszczalnych w tłuszczach (resztek makijażu, SPF, kosmetyków). Idealnym produktem, który się do tego sprawdzi jest olejek myjący lub emulsja. Jeśli masz skórę tłustą lub z tendencją do zmian trądzikowych, wybierz niekomedogenne olejki myjące z dodatkiem emulgatora lub lżejsze emulsje dzięki którym łatwiej zmyjesz je z powierzchni skóry bez ryzyka zaczopowania ujść gruczołów łojowych.
Do drugiego etapu użyj żelu lub pianki na bazie wody. Produkt usunie pozostałe zanieczyszczenia i resztki olejku lub emulsji. Staraj się wybierać produkty z delikatną bazą myjącą bez SLS w składzie, dzięki czemu unikniesz podrażnienia i uszkodzenia bariery naskórkowej.
POLECANE PRODUKTY:
Ten krok umożliwia usunięcie z powierzchni skóry zrogowaciałych komórek naskórka oraz zanieczyszczeń, odblokowuje zaczopowane ujścia gruczołów łojowych, pomaga pozbyć się zaskórników i pozostawia gładką, rozświetloną skórę gotową na przyjęcie kolejnych składników aktywnych. Jaki rodzaj peelingu wybrać ?
Obecnie na rynku mamy do dyspozycji różne rodzaje peelingów, najczęściej spotykane dzieli się na dwie kategorie: peelingi mechaniczne (fizyczne) i chemiczne (kwasowe, enzymatyczne). Poniżej dowiesz się, który rodzaj najlepiej sprawdzi się do konkretnego rodzaju skóry i jej potrzeb.
1. Peelingi mechaniczne (fizyczne)
Peeling mechaniczny to taki, który w swojej formie zawiera drobinki złuszczające. Może występować w formie scrubów (drobno i gruboziarnistych) lub rękawiczek czy szczoteczek sonicznych. Ten typ peelingu jest polecany do skóry tłustej i normalnej, nie zaleca się go natomiast dla skóry trądzikowej i wrażliwej, ponieważ może wywołać podrażnienie i zwiększyć występowanie wyprysków.
Peeling kawitacyjny to jedna z metod złuszczania skóry, którą wykonuje się za pomocą specjalnego urządzenia emitującego fale ultradźwiękowe, które w kontakcie z wilgotną skórą wywołują efekt kawitcji. Pod wpływem działania fal ultradźwiękowych tworzą się mikroskopijne pęcherzyki, które pękając powodują odrywanie martwych komórek naskórka i zanieczyszczeń, odsłaniając gładką, rozświetloną, dotlenioną i oczyszczoną skórę.
Peeling kawitacyjny pomimo tego, że stanowi metodę głębokiego oczyszczania skóry, jest równie łagodny co peelingi, które wykorzystujemy w domu. Kiedy jest stosowany prawidłowo jest bezpieczny i nie wywołuje podrażnień. Urządzenia do domowego użytku są znacznie delikatniejsze od tych używanych w gabinetach kosmetologicznych, dlatego bez obaw można je stosować jako zamiennik innego peelingu.
Jest szczególnie polecany dla skóry tłustej, dojrzałej oraz z przebarwieniami. Nie zaleca się go natomiast dla cery wrażliwej, naczynkowej i trądzikowej z aktywnymi zmianami zapalnymi.
POLECANE PRODUKTY:
2. Peelingi chemiczne (enzymatyczne i kwasowe)
Peeling enzymatyczny to najdelikatniejszy produkt złuszczający, który bardzo rzadko wywołuje podrażnienia. Zawiera enzymy głównie pochodzenia roślinnego (bromelaina, papaina, ficyna) lub biotechnologicznego (keratolina), które rozpuszczają martwe komórki naskórka bez konieczności pocierania. Z tego względu jest to peeling szczególnie polecany dla skór wrażliwych, naczyniowych, trądzikowych (nawet tych z aktywnymi zmianami zapalnymi). Jest to również idealny peeling na sam początek, kiedy dopiero zaczynamy przygodę z domowym oczyszczaniem.
POLECANE PRODUKTY:
Peelingi kwasowe to szeroka grupa związków, do których zaliczamy kwasy AHA, BHA i PHA, każdy z nich ma inne właściwości i sprawdzi się do innego typu skóry.
Peelingi AHA to peelingi rozpuszczalne w wodzie, o różnej sile działania i właściwościach. Do najczęściej spotykanych kwasów z tej grupy możemy zaliczyć:
Kwasy BHA są rozpuszczalne w tłuszczach, przez co mogą wnikać w głąb porów, dlatego są szczególnie polecane dla skóry tłustej i trądzikowej. To też jeden z najskuteczniejszych peelingów na zaskórniki otwarte. Do tej grupy zaliczamy kwas salicylowy i jego pochodne.
Kwast PHA to najdelikatniejszy rodzaj peelingów kwasowych polecany do skóry wrażliwej, naczynkowej i trądzikowej. Do tej grupy zaliczamy:
POLECANE PRODUKTY:
Na zakończenie domowego oczyszczania warto zastosować maskę. Jeśli masz skórę suchą i wrażliwą, po oczyszczaniu idealnie sprawdzą się maski nawilżająco-łagodzące w kremie lub płachcie. Gdy twoim problemem są zaskórniki i zanieczyszczenia, wybierz glinkowe maski oczyszczające.
POLECANE PRODUKTY:
Po pierwsze to zależy rodzaju peelingu i masek, które użyjesz. Peeling enzymatyczny i maskę nawilżającą możesz stosować co tydzień. Z kolei peeling kwasowy i maskę oczyszczającą najlepiej robić raz lub dwa razy w miesiącu. Po drugie istotne jest, jaki masz rodzaj skóry. Skóra tłusta z tendencją do zaskórników potrzebuje częstszego oczyszczania, a skóra wrażliwa i sucha rzadszego.
Jeśli masz skórę z aktywnymi zmianami zapalnymi (trądzik, łuszczyca, AZS), bardzo wrażliwą lub jesteś w trakcie leczenie dermatologicznego (miejscowego lub ogólnego), a także kiedy jednocześnie korzystasz z profesjonalnego oczyszczania w gabinecie. W takiej sytuacji skonsultuj to ze swoim specjalistą, żeby nie pogorszyć stanu swojej skóry.
WSKAZÓWKA
Po zakończeniu oczyszczania koniecznie zastosuj regenerujący krem na noc, a w dzień koniecznie użyj kremu z filtrem.
ŻRÓDŁA:
Anna Kołodziejczak, Kosmetologia TOM 1