Bez wątpienia, promieniowanie UV można nazwać najistotniejszym czynnikiem wpływającym na postępowanie starzenia skóry. Proces ten, nazywany fotostarzeniem, jest przedwczesną formą starzenia się, niezależną od uwarunkowań genetycznych. Co trzeba wiedzieć o fotostarzeniu, aby się przed nim uchronić? Wyjaśnia ekspert Super-Pharm, kosmetolog – Martyna Radziejewska.
Uważa się, że aż 80% zmian zachodzących w skórze niechronionej powstaje pod wpływem światła słonecznego. Jak przebiega proces fotostarzenia, jakie ma skutki i jak je zminimalizować?
Podczas długotrwałej ekspozycji na słońce, pod wpływem promieniowania UV, dochodzi do uszkodzenia komórek organizmu, a co za tym idzie przyspieszenia starzenia. Dzieje się tak również podczas ekspozycji na sztuczne źródła promieniowania, np. podczas wizyty w solarium.
Istnieją dwa mechanizmy fotostarzenia:
Częsta ekspozycja na słońce może doprowadzić do nieestetycznych zmiana oraz upośledzenia funkcjonowania skóry. Pod wpływem promieniowania spada efektywność mechanizmów naprawczych. Przewlekła ekspozycja na słońce powoduje zmiany w naskórku oraz w skórze właściwej. Dochodzi do zaburzeń funkcjonowania układu immunologiczne, czyli immunosupresji. Sprzyja to zwiększonej liczbie infekcji bakteryjnych oraz wirusowych, a także powstawaniu nowotworów na skórze. Naturalnym mechanizmem obronnym organizmu przed promieniowaniem UV jest produkcja melaniny, która widoczna jest w postaci opalenizny.
Objawy fotostarzenia najczęściej widoczne na skórze to:
Na przebieg fotostarzenia mamy bezpośredni wpływ. Najważniejszym elementem zapobiegania starzeniu się skóry pod wpływem promieniowania słonecznego jest fotoprotekcja, która powinna rozpocząć się już w dzieciństwie i trwać całe życie. Dla najmłodszych należy wybierać produkty przeznaczone do pielęgnacji delikatnej skóry niemowląt i dzieci, np. Mustela Sun SPF50+ - przeciwsłoneczne mleczko do twarzy i ciała dla dzieci lub La Roche-Posay Anthelios Dermo Pediatrics SPF50+ - mleczko do ochrony twarzy i ciała dla niemowląt i dzieci. Poparzenie słoneczne w dzieciństwie znacząco zwiększa ryzyko powstawania nowotworów na skórze w wieku dorosłym.
Krem z filtrem przeciwsłonecznym powinien stanowić codzienny, ostatni krok pielęgnacji. Kosmetyk powinien być dobrany do potrzeb skóry. Osoby, które mają cerę przetłuszczającą, skłonną do świecenia powinny polubić się z kremem SVR Sebiaclear Crème SPF50 - ochrona przeciwsłoneczna dla skóry trądzikowej. W przypadku skóry normalnej, wrażliwej sprawdzi się SVR Sun Secure Blur - delikatny krem optycznie ujednolicający koloryt skóry z filtrem ochronnym SPF50.
Chroniąc skórę przed słońcem nie można zapomnieć o fotoprotekcji innych części ciała, które również narażone są na promieniowanie słoneczne. Zwłaszcza w okresie dużego nasłonecznienia, powinniśmy stosować kosmetyki z wysokim faktorem SPF na ręce, dłonie, szyję, uszy, kark, nogi - wszystkie odsłonięte części ciała.
Aby zapobiegać fotostarzeniu warto także unikać słońca, zwłaszcza w godzinach szczytowych, między 10 a 16. Dodatkowymi elementami chroniącymi skórę są odzież ochronna, nakrycia głowy: kapelusze, czapki z daszkiem, okulary przeciwsłoneczne.
WSKAZÓWKA
Uwaga! Krosty podskórne łatwo pomylić z innymi wykwitami: kaszakiem, włókniakiem, tłuszczakiem (są to łagodne guzki tkanki podskórnej), brodawką zwykłą, liszajem płaskim. Dlatego zawsze powinny być konsultowane z lekarzem.
Najskuteczniejszym sposobem zwalczania objawów starzenia się skóry są profesjonalne zabiegi z zakresu kosmetologii oraz medycyny estetycznej. Zabiegi te powinny być nastawione na stymulację fibroblastów do produkcji elastyny, kolagenu oraz glikozaminoglikanów (GAG), wzmacnianie funkcji odpornościowych skóry. Dodatkowo warto zadbać o dostarczanie skórze antyoksydantów, uszczelnienie naczyń krwionośnych, a także poprawę mikrokrążenia. W przypadku widocznych przebarwień należy zadziałać złuszczająco (stymulować skórę do odnowy komórek naskórka) oraz rozjaśniająco. Procedury zabiegowe będą się różniły w zależności do widocznych objawów fotostarzenia, a najlepsze efekty otrzymamy stosując terapie łączone.
W zwalczaniu skutków starzenia się skóry pomoce jest także pielęgnacja domowa. Odpowiednio dobrane kosmetyki będą wspierać terapię profesjonalną, a w przyszłości podtrzymywać osiągnięte efekty.
Oprócz fotoprotekcji warto postawić na antyoksydanty w kosmetykach. Jednym z najsilniejszych substancji zwalczających wolne rodni jest witamina C. Warto ją stosować, np. w postaci serum pod krem z filtrem podczas porannej pielęgnacji. Polecam lekkie serum liposomowe Sesderma C-Vit, które zawiera jedną z najbardziej stabilnych postaci witaminy C - 3-O-etylowy kwas askorbinowy. Do pielęgnacji można wprowadzić produkty zawierające resweratrol oraz kwas ferulowy. Również nasza dieta powinna być bogata w antyosydanty: witaminę A, C, E, cynk, rutynę, koenzym Q10.
Autor
Martyna Radziejewska - absolwentka kosmetologii Wyższej Szkoły Zdrowia, Urody i Edukacji w Poznaniu. W swojej pracy skupia się na indywidualnym podejściu do drugiego człowieka. Wiedzę i doświadczenie zdobywa podczas licznych kursów i szkoleń.