Emulsje do twarzy mogą służyć zarówno do oczyszczania, jak i nawilżania twarzy. Są bardzo łagodne dla skóry i jej nie podrażniają, dlatego mogą je stosować nawet osoby zmagające się z trądzikiem czy AZS. Jak stosować emulsje? Temat przybliża ekspert Super-Pharm, kosmetolog - Aleksandra Cybruch.
Na co dzień dbamy o naszą skórę za pomocą różnego rodzaju preparatów kosmetycznych. Kosmetyki możemy podzielić ze względu na formę fizykochemiczną, w której występują. Wyróżniamy formy wodne takie jak: roztwory, żele, emulsje, zawiesiny oraz bezwodne na przykład: olejki, maści, sztyfty. Emulsje należą do najbardziej rozpowszechnionych form kosmetycznych. Czym się charakteryzują, z czego się składają i jakie mają właściwości?
Emulsja jest niejednorodną mieszaniną dwóch nie rozpuszczających się w sobie cieczy. Składa się z fazy ciągłej oraz fazy rozproszonej. Powstanie emulsji stabilnej umożliwia emulgator, jest to substancja zmniejszająca napięcie powierzchniowe występujące na granicy fazy wodnej i olejowej. Umożliwia to połączenie w jednym produkcie substancji hydrofilowych ( łączących się z wodą) oraz lipofilowych ( łączych się z tłuszczami). Jakie rodzaje emulsji wyróżniamy?
Formulacje te powszechnie są stosowane w przemyśle kosmetycznym. Układy typu O/W, W/O oraz emulsje wielokrotne z powodzeniem są stosowane w produkcji kosmetyków takich jak na przykład: kremy, lotiony, mleczka, balsamy. W zależności od zawartości w emulsji poszczególnych faz wyróżniamy formy lekkie, uniwersalne lub tłuste. Emulsje posiadają również zastosowanie ochronne i czyszczące. Układy typu O/W charakteryzują się lekką konsystencją i szybką wchłanialnością np. lotion. Natomiast emulsja W/O ma silne działanie okluzyjne, po zastosowaniu pozostawia na skórze warstwę ochronnego filmu np. krem do rąk. Najbardziej popularną formą jest emulsja O/W. Stanowią większość preparatów kosmetycznych dostępnych na rynku.
Czasami krem do twarzy lub żel do oczyszczania warto wymienić na emulsję. Oto kilka najważniejszych zalet emulsji do twarzy:
WSKAZÓWKA
Jeśli aktualnie Twoja skóra jest przesuszona, ściągnięta i podrażniona, zamień żel myjący na delikatną emulsję oczyszczającą. Doskonale usunie zanieczyszczenia i makijaż nie wywołując uczucia ściągnięcia. Sprawdzi się zarówno w porannym i wieczornym oczyszczaniu.
Najbardziej zewnętrzną warstwę naskórka stanowi płaszcz hydrolipidowy, którego zadaniem jest min. ochrona przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych, wpływa również na odpowiednie nawilżenie i elastyczność skóry, ograniczając utratę wody. Preparaty zawierające mydła, silne detergenty wpływają destrukcyjnie na barierę ochronną skóry, dlatego tak ważny jest odpowiedni dobór kosmetyków. Emulsje kosmetyczne nawilżają skórę jednocześnie nie naruszając bariery ochronnej.
Emulsje znajdują zastosowanie w przypadku pielęgnacji każdego typu cery, lecz są szczególnie polecane przy skórach:
Emulsje do twarzy to produkty często zalecane przez dermatologów oraz kosmetologów. Wśród najlepszych dermokosmetyków z tej kategorii warto wymienić przede wszystkim:
Autor
Aleksandra Cybruch – magister kosmetologii bioestetycznej. Absolwentka Wyższej Szkoły Inżynierii i Zdrowia w Warszawie. Zawodowo związana z gabinetem Estetican w Warszawie. Specjalizuje się w cerach z trądzikiem pospolitym i różowatym. Zwolenniczka holistycznego podejścia do skóry.
Źródła:
https://biotechnologia.pl/kosmetologia/emulsje-kosmetyczne
Brud W. S., Glinka R.: Technologia kosmetyków, Oficyna Wydawnicza MA 2001.
Martini M. C.: Kosmetologia i farmakologia skóry, Wydawnictwo Lekarskie PZWL 2008.