emulsja do twarzy

Jak stosować emulsję do twarzy i jaka cera ją pokocha? [RADY EKSPERTA]

Emulsje do twarzy mogą służyć zarówno do oczyszczania, jak i nawilżania twarzy. Są bardzo łagodne dla skóry i jej nie podrażniają, dlatego mogą je stosować nawet osoby zmagające się z trądzikiem czy AZS. Jak stosować emulsje? Temat przybliża ekspert Super-Pharm, kosmetolog - Aleksandra Cybruch. 

Na co dzień dbamy o naszą skórę za pomocą różnego rodzaju preparatów kosmetycznych. Kosmetyki możemy podzielić ze względu na formę fizykochemiczną, w której występują. Wyróżniamy formy wodne takie jak: roztwory, żele, emulsje, zawiesiny oraz bezwodne na przykład: olejki, maści, sztyfty. Emulsje należą do najbardziej rozpowszechnionych form kosmetycznych. Czym się charakteryzują, z czego się składają i jakie mają właściwości?

Emulsja do twarzy - co to?

Emulsja jest niejednorodną mieszaniną dwóch nie rozpuszczających się w sobie cieczy. Składa się z fazy ciągłej oraz fazy rozproszonej. Powstanie emulsji stabilnej umożliwia emulgator, jest to substancja zmniejszająca napięcie powierzchniowe występujące na granicy fazy wodnej i olejowej. Umożliwia to połączenie w jednym produkcie substancji hydrofilowych ( łączących się z wodą) oraz lipofilowych ( łączych się z tłuszczami). Jakie rodzaje emulsji wyróżniamy?

  • O/W – emulsja typu olej w wodzie. Fazę ciągłą stanowi woda, natomiast fazę rozproszoną olej,
  • W/O – emulsja typu woda w oleju. Fazę ciągłą stanowi olej, fazę rozproszona woda,
  • W/O/W – emulsja wielokrotna, emulsja W/O rozproszona w fazie wodnej,
  • O/W/O – emulsja wielokrotna, emulsja O/W rozproszona w fazie olejowej. 

Formulacje te powszechnie są stosowane w przemyśle kosmetycznym. Układy typu O/W, W/O oraz emulsje wielokrotne z powodzeniem są stosowane w produkcji kosmetyków takich jak na przykład: kremy, lotiony, mleczka, balsamy. W zależności od zawartości w emulsji poszczególnych faz wyróżniamy formy lekkie, uniwersalne lub tłuste. Emulsje posiadają również zastosowanie ochronne i czyszczące. Układy typu O/W charakteryzują się lekką konsystencją i szybką wchłanialnością np. lotion. Natomiast emulsja W/O ma silne działanie okluzyjne, po zastosowaniu pozostawia na skórze warstwę ochronnego filmu np. krem do rąk. Najbardziej popularną formą jest emulsja O/W. Stanowią większość preparatów kosmetycznych dostępnych na rynku. 

Zalety stosowania emulsji 

Czasami krem do twarzy lub żel do oczyszczania warto wymienić na emulsję. Oto kilka najważniejszych zalet emulsji do twarzy:

  • mają lekką konsystencję, lżejszą od kremu,
  • szybko się wchłaniają bez pozostawienia uczucia tłustości i lepkości na skórze,
  • są delikatniejszą formą myjąca od żelu, nie powodują uczucia ściągnięcia,
  • nie podrażniają cery,
  • nie są komedogenne, nie powodują powsawania zaskórników,
  • w składzie nie zawierają mydła ani sztucznych barwników. 

WSKAZÓWKA

Jeśli aktualnie Twoja skóra jest przesuszona, ściągnięta i podrażniona, zamień żel myjący na delikatną emulsję oczyszczającą. Doskonale usunie zanieczyszczenia i makijaż nie wywołując uczucia ściągnięcia. Sprawdzi się zarówno w porannym i wieczornym oczyszczaniu.

Emulsja do twarzy a typ cery

Najbardziej zewnętrzną warstwę naskórka stanowi płaszcz hydrolipidowy, którego zadaniem jest min. ochrona przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych, wpływa również na odpowiednie nawilżenie i elastyczność skóry, ograniczając utratę wody. Preparaty zawierające mydła, silne detergenty wpływają destrukcyjnie na barierę ochronną skóry, dlatego tak ważny jest odpowiedni dobór kosmetyków. Emulsje kosmetyczne nawilżają skórę jednocześnie nie naruszając bariery ochronnej.  

Emulsje znajdują zastosowanie w przypadku pielęgnacji każdego typu cery, lecz są szczególnie polecane przy skórach: 

Emulsja- jaką warto kupić?

Emulsje do twarzy to produkty często zalecane przez dermatologów oraz kosmetologów. Wśród najlepszych dermokosmetyków z tej kategorii warto wymienić przede wszystkim:

  • Cetaphil EM emulsja micelarna do mycia- wyjątkowa micelarna formuła zapewnia delikatne i skuteczne oczyszczanie skory. W składzie nie zawiera mydła ani drażniących substancji, jest więc dobrym wyborem nawet dla skór bardzo wrażliwych. Po użyciu nie zostawia uczucia ściągnięcia ani wysuszenia, nie zaburza bariery ochronnej skóry. Emulsja sprawdzi się przy demakijażu skóry twarzy, oczu i ust. Pozostawia skórę świeżą i przygotowaną na dalsze kroki pielęgnacji.
  • Avene Tolerance Extreme emulsja do twarzy – nawilża, koi i łagodzi podrażnienia. Szczególnie polecana dla skór nadwrażliwych i suchych. Dzięki zawartości wody termalnej zapewnia optymalne działanie nawilżające i ochronne.
  • CeraVe emulsja nawilżająca dla skóry suchej i bardzo suchej – lekka, bezzapachowa i hipoalergiczna formuła przeznaczona dla skór wrażliwych, alergicznych i suchych. Dzięki zawartości w składzie kwasu hialuronowego oraz ceramidów silnie nawilża skórę twarzy i ciała, oraz pomaga odbudować barierę ochroną. Długotrwale nawilża pozostawiając skórę miękka przez wiele godzin.
  • Iwostin Solecrin emulsja ochronna SPF50+ - kompleks filtrów mineralnych i organicznych zapewnia bardzo wysoką ochronę przed promieniowaniem UVA i UVB. Przeznaczony dla skór wrażliwych, suchych i alergicznych. Zmniejsza ryzyko wystąpienia przebarwień, chroni przed działaniem wolnych rodników oraz wzmacnia naturalne systemy ochronne przeciwsłoneczne dzięki zawartości filtra immunologicznego Antileukine 6® . Jest formuła odporną na wodę i pot, sprawdzi się zarówno u dzieci jak i u osób aktywnych fizycznie.
  • Emolium emulsja na suchą skórę głowy – idealny preparat dla wrażliwej i podrażnionej skóry głowy. Skutecznie nawilża, koi i zmiękcza skórę, przynosi ukojenie i ulgę już po pierwszym użyciu. Można stosować bezpośrednio po umyciu, delikatnie wmasowując na oczyszczoną skórę, produkt nie wymaga spłukiwania oraz nie powoduje przetłuszczania się włosów.
  1. 42,99 zł
    Cena rekomendowana: 56,99 zł Cena detaliczna rekomendowana przez dostawcę: 56,99 zł
  2. 35,99 zł
    Cena rekomendowana: 41,99 zł Cena detaliczna rekomendowana przez dostawcę: 41,99 zł

Autor

Aleksandra Cybruch – magister kosmetologii bioestetycznej. Absolwentka Wyższej Szkoły Inżynierii i Zdrowia w Warszawie. Zawodowo związana z gabinetem Estetican w Warszawie. Specjalizuje się w cerach z trądzikiem pospolitym i różowatym. Zwolenniczka holistycznego podejścia do skóry. 

Źródła:

https://biotechnologia.pl/kosmetologia/emulsje-kosmetyczne
Brud W. S., Glinka R.: Technologia kosmetyków, Oficyna Wydawnicza MA 2001.
Martini M. C.: Kosmetologia i farmakologia skóry, Wydawnictwo Lekarskie PZWL 2008.

Następny wpis
Dobry peeling do twarzy - jaki warto kupić? [RADY EKSPERTA] Czytaj więcej