Kosmetyki z elektrolitami

Elektrolity w kosmetykach - jakie mają właściwości?

Pewnie większości z nas słowo „elektrolity” kojarzy się z napojami dla sportowców. Jak się jednak okazuje właściwości elektrolitów zostały docenione i wykorzystane przez przemysł kosmetyczny. Dlaczego warto ich szukać w składzie kosmetyków? Wyjaśnia ekspert Super-Pharm, kosmetolog – Martyna Radziejewska. 

Elektrolity, czyli jony soli, są niezbędnym elementem dla prawidłowego funkcjonowania całego organizmu. Jony wpływają na najważniejsze organy: mózg, serce oraz skórę. Umożliwiają utrzymanie prawidłowej gospodarki wodno-elektrolitowej, wpływają na przewodzenie impulsów elektrycznych przez komórki nerwowe oraz potencjał czynnościowy w mięśniach. Zaburzenia poziomu elektrolitów w organizmie może mieć poważne konsekwencje dla zdrowia.

Elektrolity w kosmetyce 

Najczęściej w produktach przeznaczonych do pielęgnacji można spotkać: jony potasu, magnezu, sodu, wapnia oraz chlorki, fosforany czy wodorowęglany. Elektrolity szczególnie sprawdzą się dla cery suchej. Dostrzeżono również ich potencjał w leczeniu trądziku różowatego, egzemy oraz łagodnych postaci łuszczycy

Elektrolity znalazły także zastosowanie w kosmetykach do pielęgnacji domowej. Jony soli możemy znaleźć w kremach, tonikach, żelach do mycia twarzy czy ciała, maseczkach, mgiełkach. Bez problemu elektrolity można łączyć z innymi substancjami aktywnymi, jak witaminy, kwasy, retinol czy ceramidy. Uważa się nawet, że elektrolity mogą wpływać na zwiększenie skuteczności działania wymienionych składników. Warto zwrócić uwagę, że tworzenie kosmetyków zawierających elektrolity nie jest proste. Ważny jest dobór odpowiednich substancji, aby nie doszło do ich wytrącania i niestabilności formuły. 

CIEKAWOSTKA
 
Procesy związane z przepływem elektrolitów wykorzystywane są również podczas profesjonalnych zabiegów m.in. jonoforezy czy elektrostymulacji. Zabiegi tego typu pomagają w walce z oznakami upływającego czasu, przebarwieniami, bliznami czy cellulitem. Podczas zabiegu jonoforezy przy użyciu specjalistycznych elektrod do skóry wprowadzane są pielęgnacyjne elektrolity, które docierają do głębszych warstw skóry. 

Rodzaje elektrolitów w kosmetykach

Elektrolity wykorzystywane do produkcji kosmetyków najczęściej pozyskiwane są z roślin, m.in. skrzypu, krwawnika, pokrzywy, prawoślazu, kłącza pięciornika, a także z planktonu wód mineralnych, soli morskiej, glonów, drożdży czy mułu Morza Martwego. Do najczęściej wykorzystywanych elektrolitów należą:

  • Wapń (Ca) - łagodzi stany zapalne, alergie, a także koi skórę; wapń oraz witamina C są niezbędnym elementem budowy włókien kolagenowych,
  • Sód (Na) - odpowiedzialny za regulację gospodarki wodnej, główny jon kationowy w skórze; działa przeciwstarzeniowo i odżywczo; aplikacja kosmetyku zawierającego jony sodu zwiększa ich ilość w naskórku, co bezpośrednio wpływa na poprawę nawilżenia,
  • Potas (K) - wspomaga wzrost komórek oraz wpływa na ciśnienie osmotyczne naskórka,
  • Chlor (Cl) - w kosmetyce wykorzystywany jest roztwór chloru (woda chlorowa o właściwościach wybielających oraz dezynfekujących) oraz chlorek sodu, który przyspiesza metabolizm, złuszcza martwy naskórek, pomaga zwalczać cellulit, oraz objawy łuszczycy,
  • Cynk (Zu) - pomaga utrzymać odpowiedni poziom witaminy A, wpływa na układ immunologiczny skóry, przyspiesza gojenie, pomaga oczyścić skórę, przywraca naturalne pH; niedobory cynku mogą przyczyniać się do rozwoju łojotoku i trądziku,  
  • Magnez (Mg) - budulec skóry, wpływa na regulację przemian energetycznych w komórkach; działa przeciwuczuleniowo, pomaga w regeneracji skóry, często wykorzystywany jest do zabiegów, które mają na celu walkę z obrzędami,
  • Fosfor (P) - budulec skóry, wpływa na proces podziału komórkowego. 

Polecane kosmetyki z elektrolitami 

Lekki krem nawilżający, który dobrze sprawdzi się w letnie, upalne dni. Dzięki połączeniu elektrolitów, ekstraktu z alg brunatnych oraz skwalanu, krem zapewnia nawilżenie oraz zapobiega odparowywaniu wody z naskórka. Dodatek cynku oraz niacynamidu wpływa na regulację sebum, a ceramidy oraz witamina E dbają o równowagę hydrolipidową oraz odżywiają skórę. Krem sprawdzi się podczas porannej pielęgnacji oraz wieczornej, u osób które preferują lekkie konsystencje. 
  1. Cena promocyjna 25,99 zł Cena regularna 42,99 zł
    Najniższa cena:  17,99 zł najniższa cena z ostatnich 30 dni przed obniżką
Tonik o działaniu łagodzącym i nawilżającym przeznaczony do codziennej pielęgnacji wrażliwej i podatnej na alergie skóry. Formuła ma za zadanie łagodzić podrażnienia oraz koić cerę. W składzie m.in. nawilżający kwas hialuronowy, inulina, glukonian wapnia, glukonolakton. 
  1. Cena promocyjna 32,99 zł Cena regularna 46,99 zł
    Najniższa cena:  32,99 zł najniższa cena z ostatnich 30 dni przed obniżką

Maska sprawdzi się w pielęgnacji osób z uszkodzoną barierą hydrolipidową, uczuciem przesuszonej, ściągniętej i szorstkiej skóry. Przywraca odpowiedni mikrobiom cery zapobiegając rozwojowi dermatoz. Dobrze koi i nawilża. W zależności od potrzeb może być stosowana 1-2 razy w tygodniu. Formuła maski bazuje na substancjach odżywczych i nawilżających. W składzie znajdziemy m.in. skwalan, oleje i ekstrakty roślinne, kwas mlekowy, glukonian wapnia, alantoinę, sorbinian potasu. 

Kosmetyk idealnie sprawdzi się dla osób, które borykają się z problemem przesuszonej skóry dłoni. Krem opiera swoje działanie na 5% moczniku, ceramidach oraz składnikach NMF (naturalnych czynnikach nawilżających). Produkt nawilża, odżywia i wzmacnia skórę. 

  1. Cena promocyjna 21,99 zł Cena regularna 32,99 zł
    Najniższa cena:  20,99 zł najniższa cena z ostatnich 30 dni przed obniżką
Podkład mineralny wyrównuje koloryt skóry bez zbędnego obciążania. Daje efekt średniego krycia. W składzie produkty znajdziemy elektrolity oraz kofeinę, które mają za zadanie redukować oznaki zmęczenia. Producent poleca podkład dla osób z wrażliwą i skłonną do alergii skórą. 
  1. Cena promocyjna 11,99 zł Cena regularna 23,99 zł
    Najniższa cena:  11,99 zł najniższa cena z ostatnich 30 dni przed obniżką

Źródła:

Kudyba S., Elektrolity stosowane w kosmetykach - właściwości i zastosowanie,Chemia i biznes 3/2022, Rynek kosmetyczny i chemii gospodarczej, s. 79-81. 

Udostępnij:

Autor Martyna Radziejewska Zobacz profil
Absolwentka kosmetologii Wyższej Szkoły Zdrowia, Urody i Edukacji w Poznaniu. W swojej pracy skupia się na indywidualnym podejściu do drugiego człowieka. Wiedzę i doświadczenie zdobywa podczas licznych kursów i szkoleń.
Następny wpis
Jak dbać o skórę w trakcie lotu samolotem, aby uniknąć przesuszenia? Czytaj więcej