Pewnie większości z nas słowo „elektrolity” kojarzy się z napojami dla sportowców. Jak się jednak okazuje właściwości elektrolitów zostały docenione i wykorzystane przez przemysł kosmetyczny. Dlaczego warto ich szukać w składzie kosmetyków? Wyjaśnia ekspert Super-Pharm, kosmetolog – Martyna Radziejewska.
Elektrolity, czyli jony soli, są niezbędnym elementem dla prawidłowego funkcjonowania całego organizmu. Jony wpływają na najważniejsze organy: mózg, serce oraz skórę. Umożliwiają utrzymanie prawidłowej gospodarki wodno-elektrolitowej, wpływają na przewodzenie impulsów elektrycznych przez komórki nerwowe oraz potencjał czynnościowy w mięśniach. Zaburzenia poziomu elektrolitów w organizmie może mieć poważne konsekwencje dla zdrowia.
Najczęściej w produktach przeznaczonych do pielęgnacji można spotkać: jony potasu, magnezu, sodu, wapnia oraz chlorki, fosforany czy wodorowęglany. Elektrolity szczególnie sprawdzą się dla cery suchej. Dostrzeżono również ich potencjał w leczeniu trądziku różowatego, egzemy oraz łagodnych postaci łuszczycy.
Elektrolity znalazły także zastosowanie w kosmetykach do pielęgnacji domowej. Jony soli możemy znaleźć w kremach, tonikach, żelach do mycia twarzy czy ciała, maseczkach, mgiełkach. Bez problemu elektrolity można łączyć z innymi substancjami aktywnymi, jak witaminy, kwasy, retinol czy ceramidy. Uważa się nawet, że elektrolity mogą wpływać na zwiększenie skuteczności działania wymienionych składników. Warto zwrócić uwagę, że tworzenie kosmetyków zawierających elektrolity nie jest proste. Ważny jest dobór odpowiednich substancji, aby nie doszło do ich wytrącania i niestabilności formuły.
Elektrolity wykorzystywane do produkcji kosmetyków najczęściej pozyskiwane są z roślin, m.in. skrzypu, krwawnika, pokrzywy, prawoślazu, kłącza pięciornika, a także z planktonu wód mineralnych, soli morskiej, glonów, drożdży czy mułu Morza Martwego. Do najczęściej wykorzystywanych elektrolitów należą:
Maska sprawdzi się w pielęgnacji osób z uszkodzoną barierą hydrolipidową, uczuciem przesuszonej, ściągniętej i szorstkiej skóry. Przywraca odpowiedni mikrobiom cery zapobiegając rozwojowi dermatoz. Dobrze koi i nawilża. W zależności od potrzeb może być stosowana 1-2 razy w tygodniu. Formuła maski bazuje na substancjach odżywczych i nawilżających. W składzie znajdziemy m.in. skwalan, oleje i ekstrakty roślinne, kwas mlekowy, glukonian wapnia, alantoinę, sorbinian potasu.
Kosmetyk idealnie sprawdzi się dla osób, które borykają się z problemem przesuszonej skóry dłoni. Krem opiera swoje działanie na 5% moczniku, ceramidach oraz składnikach NMF (naturalnych czynnikach nawilżających). Produkt nawilża, odżywia i wzmacnia skórę.
Źródła:
Kudyba S., Elektrolity stosowane w kosmetykach - właściwości i zastosowanie,Chemia i biznes 3/2022, Rynek kosmetyczny i chemii gospodarczej, s. 79-81.