egzema

Egzema - przyczyny, objawy, leczenie oraz najlepsze kosmetyki [RADY EKSPERTA]

Egzema (z języka łacińskiego eczema) to powierzchowny stan zapalny skóry wywoływany przez różne czynniki drażniące, zarówno zewnętrzne jak i wewnętrzne. Choroba, w zależności od rodzaju, może mieć zróżnicowany przebieg oraz intensywność. Jak złagodzić jej objawy? Podpowiada ekspert Super-Pharm, kosmetolog - Martyna Radziejewska. 

Egzema to niezaraźliwa choroba skóry, na którą cierpią osoby w różnym wieku. Najczęściej spotykanym rodzajem egzemy jest wyprysk kontaktowy alergiczny lub niealergiczny. W wyniku dermatozy dochodzi do powstania stanu zapalnego naskórka oraz warstwy brodawkowej skóry właściwej.

Egzema - objawy

Wczesne objawy choroby nie są oczywiste, nie powodują dużego dyskomfortu. Początkowo najczęściej pojawia się rumień oraz swędzenie o różnej intensywności. Z czasem, egzema może spowodować powstanie obrzęku, zaczerwienienia skóry, krost oraz pęcherzy wypełnionych płynem.

Objawom nierzadko towarzyszy uczucie pieczenia oraz ból. Skóra dotknięta chorobą jest sucha i łuszcząca. Ważne, aby nie rozdrapywać pojawiających się zmian, ponieważ może to doprowadzić do powstania trwałych przebarwień, a nawet blizn.

Przyczyny egzemy

Przyczyny powstawania wyprysku nie są jednoznaczne. Ustalenie czynników, które wywołują dermatozę wymaga szczegółowej diagnostyki. Na pojawienie się egzemy na pewno mają wpływ:

  • alergie, np. na składniki kosmetyków, odzież, biżuterię, leki, rośliny,
  • kontakt z przedmiotami drażniącymi, np. środki czystości, dezynfekcji,
  • zaburzenia układu odpornościowego,
  • predyspozycje genetyczne,
  • zaburzenia układu hormonalnego,
  • niektóre pokarmy.

Można wyróżnić dwa rodzaje egzemy: endogenną oraz egzogenną. W pierwszym przypadku dermatoza związana jest z zaburzeniami w funkcjonowaniu organizmu oraz predyspozycjami genetycznymi. Drugi rodzaj wyprysku wywoływany jest przez czynniki zewnętrzne, kontakt z substancjami alergizującymi, drażniącymi. Ten rodzaj egzemy bardzo często dotyczy skóry dłoni.

WSKAZÓWKA

Borykając się z problemem egzemy, należy unikać długich, gorących kąpieli. Do codziennego mycia najlepiej wybierać prysznic oraz letnią wodę. Objawy choroby mogą również pogorszyć skrajne zmiany temperatur. Dlatego często można zauważyć zaostrzenie dermatozy w okresie zimowym. Chorując na wyprysk zlokalizowany na ciele należy nosić przewiewne ubrania z naturalnych tkanin. Sztuczne materiały mogą negatywnie wpłynąć na chorobę.

Leczenie egzemy

Ze względu na niejednoznaczne przyczyny oraz zróżnicowany przebieg choroby leczenie egzemy wymaga konsultacji z lekarzem dermatologiem, a także alergologiem. Ważnym elementem terapii jest wyeliminowanie czynników drażniących. W okresach zaostrzenia choroby zalecane są maści steroidowe, które w szybki sposób łagodzą nieprzyjemne objawy. Skóra dotknięta wypryskiem bardzo często ma uszkodzony płaszcz hydrolipidowy, dlatego pomocna w leczeniu egzemy jest codzienna pielęgnacja, która skutecznie zapobiega ostrym nawrotom choroby oraz niweluje dokuczliwe objawy. Aby w odpowiedni sposób zatroszczyć się o skórę warto stosować produkty o fizjologicznym pH, bogate w substancje odżywcze oraz uzupełniające lipidy.

Kosmetyki na egzemę

W kosmetykach na egzemę należy szukać następujących składników:

Do codziennego mycia skóry najlepiej zastosować delikatne emulsje oraz olejki. Świetnie w tym celu sprawdzi się krem myjący La Roche-Posay Lipikar Syndet AP, który przeznaczony jest do codziennej pielęgnacji cery suchej, atopowej, dotkniętej chorobami dermatologicznymi. Produkt nie zawiera mydła, parabenów oraz substancji zapachowych. Skład został wzbogacony o masło shea oraz niacynamid. Do codziennego oczyszczania skóry można również zastosować kremowy żel myjący Emotopic, który pomaga przywrócić funkcjonowanie bariery fizjologicznej skóry, zapobiega przesuszaniu, niweluje podrażnienia oraz chroni przed negatywnym wpływem czynników zewnętrznych.

W zależności do umiejscowienia objawów egzemy warto zastosować kremy oraz balsamy o działaniu odżywczym, nawilżającym oraz łagodzącym. Produkty należy aplikować po każdym kontakcie z wodą. Do codziennej pielęgnacji ciała sprawdzi się balsam uzupełniający lipidy Avène Eau Thermale XeraCalm A.D. Produkt łagodzi podrażnienia, uczucie świądu oraz pieczenia. Zastosowane składniki aktywne nawilżają oraz koją skórę. Balsam nie zawiera substancji zapachowych, alkoholu oraz barwników.

W przypadku egzemy występującej na dłoniach najlepiej sięgnąć po bogate kremy, jak np. odżywczy krem do rąk i paznokci Bioderma Atoderm Mains & Ongles. Produkt przeznaczony jest do pielęgnacji skóry suchej, narażonej na działanie wody, detergentów oraz zmian temperatury. Krem regeneruje warstwę ochronną skóry, nawilża oraz koi. Szybko się wchłania, nie pozostawia na skórze nieprzyjemnego filmu.

Egzema może również dotyczyć skóry twarzy. W takim przypadku należy stosować kremy, które wspomogą leczenie, zmniejszą objawy oraz będą zapobiegały nawrotom choroby. W przypadku wyprysku na twarzy można zastosować łagodzący krem na egzemę Emotopic. Produkt łagodzi dokuczliwe objawy, zmniejsza uczucie świądu i pieczenia, wzmacnia barierę naskórkową oraz wspiera jej funkcjonowanie. Krem został wzbogacony o naturalne oleje oraz ceramidy.

Kosmetyki na egzemę polecane przez eksperta:

  1. Cena promocyjna 49,99 zł Cena regularna 70,99 zł
    Najniższa cena:  42,99 zł najniższa cena z ostatnich 30 dni przed obniżką
  2. Cena promocyjna 38,99 zł Cena regularna 58,99 zł
    Najniższa cena:  38,99 zł najniższa cena z ostatnich 30 dni przed obniżką
  3. Cena promocyjna 70,99 zł Cena regularna 91,99 zł
    Najniższa cena:  68,99 zł najniższa cena z ostatnich 30 dni przed obniżką
  4. Cena promocyjna 29,99 zł Cena regularna 41,99 zł
    Najniższa cena:  23,99 zł najniższa cena z ostatnich 30 dni przed obniżką


Autor


Martyna Radziejewska - absolwentka kosmetologii Wyższej Szkoły Zdrowia, Urody i Edukacji w Poznaniu. W swojej pracy skupia się na indywidualnym podejściu do drugiego człowieka. Wiedzę i doświadczenie zdobywa podczas licznych kursów i szkoleń.

Źródła:

Adamski Z., Kaszuba A., Dermatologia dla kosmetologów, Wydawnictwo Edra Urban & Partner, strony 83-88.

Następny wpis
Jak wykonać makijaż powiększający usta? Czytaj więcej