Jak oczyszczać twarz? Dwuetapowo! Ten sposób mycia twarzy swoją popularność zawdzięcza koreańskim rytuałom pielęgnacyjnym. Polecają je także dermatolodzy. Na czym polega oczyszczanie twarzy w dwóch etapach? Jego zasady przybliża ekspert Super-Pharm - kosmetolog, Martyna Radziejewska.
Dokładne oczyszczanie skóry każdego dnia to podstawa dobrej pielęgnacji. Ciężko osiągnąć gładką i pięką cerę jeśli nie zadbamy o ten krok. Pominięcie oczyszczania może nieść za sobą przykre konsekwencje w przyszłości: podrażnienie, pojawienie się stanów zapalnych, zaskórników oraz namnożenie wolnych rodników, które są odpowiedzialne za przyspieszenie starzenia się skóry. Niestety, ale również żaden kosmetyk, który nałożymy na źle oczyszczoną skórę nie zadziała prawidłowo.
Aby cera wyglądała na zdrową i świetlistą, ważne jest mycie twarzy rano i wieczorem. Do porannego oczyszczania należy wybierać delikatne produkty, które nie podrażniają oraz nie uszkadzają płaszcza hydrolipidowego chroniącego skórę. Wieczorem z kolei warto wykonać dwuetapowe oczyszczanie.
Dwuetapowe oczyszczanie cery najlepiej wykonywać wieczorem. Dokładne mycie twarzy w dwóch etapach pozwoli pozbyć się zgromadzonego w czasie dnia łoju, potu, resztek kosmetyków pielęgnacyjnych i kolorowych oraz zanieczyszczeń środowiska. Istotne jest, aby demakijaż i mycie było delikatne, ale również efektywne i dokładne. Dwuetapowe oczyszczanie cery jest bardzo popularne wśród Koreanek i to dzięki nim teraz ten sposób stosują kobiety na całym świecie.
Dwuetapowe oczyszczanie twarzy to w skrócie:
Podczas pierwszego etapu oczyszczania pozbywamy się wierzchniej warstwy makijażu oraz zabrudzeń, które pojawiły się na skórze w ciągu dnia. Ważne, aby wybierać produkty, które nie podrażniają cery oraz oczu. W zależności od potrzeb skóry możemy wybrać:
To najczęściej mieszanina olejów, emolientów i emulgatorów, które świetnie rozpuszczają, nawet mocny i wodoodporny makijaż. Są delikatne dla skóry, nie powodują podrażnień. Olejki do demakijażu można stosować w taki sam sposób, jak mleczka. Warto wypróbować olejek do demakijażu SKIN1004 Magadascar Centella, Resibo Oily One lub Miya MySuperSkin.
Delikatny i bardzo przyjemny w stosowaniu produkt, który skutecznie usuwa nawet wodoodporny makijaż. Jego kremowa konsystencja zmienia się w olejek pod wpływem ciepła. Dzięki zawartości naturalnych olejów i witamin, masełko dodatkowo nawilża i pielęgnuje skórę. Jest odpowiednie dla każdego rodzaju cery, w tym wrażliwej. Świetnymi opiniami cieszy się kosmetyk Laura Coco Reiss Waniliowa Przyjemność. Zawiera waniliowy aromat, który sprawia, że demakijaż staje się pachnącym rytuałem.
Kosmetyk, który od wielu lat cieszy się ogromną popularnością. Płyny micelarne zawierają związki chemiczne, które potrafią bardzo dokładnie usunąć zabrudzenia oraz makijaż. Świetnie sprawdzą się delikatne produkty, które nie podrażnią skóry, np. Bioderma Sensibio H2O.
Taka formuła sprawdzi się przy wrażliwych skórach. Mleczko (np. Nuxe Very Rose) należy nałożyć za pomocą dłoni i masować twarz przez kilka minut, następnie zwilżonym ręczniczkiem zmyć makijaż oraz zabrudzenia ze skóry.
WSKAZÓWKA
Jeśli podczas pierwszego kroku pielęgnacyjnego używasz wacików, nie pocieraj nimi skóry zbyt mocno. Początkowo przyłóż wacik do twarzy i pozwól, żeby produkt rozpuścił makijaż i zanieczyszczenia. Zbyt intensywne pocieranie może niepotrzebnie podrażnić skórę.
Podczas drugiego kroku oczyszczania skóry domywamy pozostałości zabrudzeń, których nie udało się usunąć w trakcie demakijażu. Na tym etapie stosujemy kosmetyk dobrany do potrzeb cery i łączymy go z wodą. Na koniec twarz osuszamy delikatnie ręcznikiem, bez zbędnego pocierania skóry. W trakcie drugiego kroku dwuetapowego oczyszczania możemy zastosować:
Żel do mycia twarzy – jeśli masz skórę przetłuszczającą się sięgnij po produkty oczyszczające i regulujące pracę gruczołów łojowych, np. żel La Roche-Posay Effaclar lub CeraVe Oczyszczający żel do mycia. Natomiast osoby, które posiadają wrażliwą skórę, skłonną do podrażnień, powinny wypróbować żele o działaniu łagodzącym, np. SVR Physiopure.
Emulsje sprawdzą się w pielęgnacji skór bardzo wrażliwych, podczas leczenia dermatologicznego lub silnych zabiegów kosmetycznych, np. terapii kwasami. Działają delikatnie, nie naruszają powłoki ochronnej skóry. Bardzo dobrymi opiniami cieszy się emulsja do mycia marki Cetaphil EM.
Czyli mydło bez mydła. Syndety zawierają surfaktanty, ale mają zdecydowanie niższe pH niż klasyczne mydła. Nie wysuszają skóry i nie powodują uczucia ściągnięcia (np. syndet Dermedic Oilage – sprawdzi się przy pielęgnacji cery suchej, dojrzałej, a krem do mycia La Roche – Posay Lipikar Syndet AP+ polubią osoby ze skórą bardzo wrażliwą lub atopową).
Kosmetyki w formie pianki sprawdzą się podczas drugiego etapu oczyszczania większości typów skóry. Ciekawe produkty możemy znaleźć w ofercie marki Pharmaceris: piankę do skóry wrażliwej - Puri-Sensilium oraz trądzikowej, skłonnej do zanieczyszczeń - Puri-Sebostatic.
WSKAZÓWKA
Ważne, aby podczas codziennego oczyszczania stosować produkty, które nie podrażniają i nie powodują uczucia ściągnięcia. Jeśli Wasza skóra jest zaczerwieniona lub czujecie pieczenie po wykonaniu któregoś z kroków, należałoby pomyśleć o wymianie kosmetyków. Warto również pamiętać o dokładnym demakijażu i myciu szyi oraz dekoltu.
Źródła:
Wiśniewska N., Segregator zdrowej skóry, Wydawnictwo Roger Publishing, s. 3-6.
Charlotte C., Sekrety urody Koreanek. Elementarz pielęgnacji, Wydawnictwo Znak Literanova, s. 41-53.