Nie musisz po nie sięgać już w pierwszej chwili, gdy pojawią się dolegliwości związane z przeziębieniem. Jest wiele domowych sposobów, które świetnie sobie z nimi poradzą.
Nie lubimy chodzić do lekarza z każdą najmniejszą dolegliwością. Dlatego przy drobnych dolegliwościach próbujemy się leczyć na własną rękę. Większość z nas przyjmuje garść tabletek, które mają postawić nas na nogi. Innym rozwiązaniem jest zastosowanie sprawdzonych sposobów rodem z apteczki babuni. Jeśli odpowiednio wcześnie zaczniemy walkę domowymi sposobami, szybko pokonamy chorobę. Najważniejsze jest więc to, by nie lekceważyć oznak i reagować od razu jak dadzą o sobie znać. Przydatne będą sprawdzone przepisy na płukanki, domowe syropy, inhalacje czy herbaty.
Katar jest taką niewielką dolegliwością, która potrafi skutecznie uprzykrzyć życie. Na cieknący noc dobrym rozwiązaniem jest wdychanie olejków zmniejszających obrzęk. Najlepiej wybrać miętowy, eukaliptusowy lub goździkowy i wdychać w trakcie inhalacji. Aby wykonać inhalację wystarczy do miski gorącej wody dodać kilka kropel olejku i wdychać pochylając się nad naczyniem z narzuconym na głowę ręcznikiem. Jeśli nie masz czasu na inhalacje, to podczas kąpieli w wannie dodaj kilka kropel olejku lawendowego i eukaliptusowego. Nie spłukuj ciała tylko wytrzyj się ręcznikiem, otul kołdrą i idź spać. Katar nie będzie tak uporczywy jeśli wprowadzimy do swojego menu chrzan. Podczas posiłku zjadaj po 2 łyżeczki startego korzenia chrzanu. Ta roślina ma ostrą woń, która ułatwi oddychanie.
Syrop z cebuli to dla niektórych znienawidzony smak dzieciństwa. Często podawały go nam mamy lub babcie. Warto do tego sprawdzonego sposobu powrócić gdy męczy nas kaszel. Dwie posiekane cebule układaj warstwami w słoiczku przekładając miodem. Odstaw miksturę na noc lub kilka godzin w ciepłe miejsce. Następnie otrzymany syrop odcedź i pij 2-3 razy dziennie po jednej łyżeczce. Możesz też dodawać łyżeczkę mikstury do połowy szklanki ciepłej wody i pić jako napój. Jeśli nie lubisz cebuli, kup w sklepie zielarskim paczkę korzenia prawoślazu i lukrecji. Niewielką ilość ziół zalewamy wrzątkiem wody, ok. 1/3szklanki. Przygotowany napar pij 3 razy dziennie.
Wypróbuj płukankę z szałwii i rumianku. Zioła zalej szklanką wrzątku, przykryj i odczekaj 20 min. Letnią herbatką płucz gardło 3 razy dziennie. Bolące gardło można również zwalczyć mlekiem z miodem i czosnkiem. Do szklanki gorącego, przegotowanego mleka dodaj łyżeczkę miodu i jeden roztarty ząbek czosnku. Całość dokładnie wymieszaj i pij 2 razy dziennie. Dobrym sposobem jest również nacieranie szyi olejkiem kamforowym i staranne owinięcie jej szalikiem. Przed wcieraniem olejku warto nałożyć krem natłuszczający lub oliwkę.
Wysoką temperaturę obniżyć może herbata z sokiem malinowym. Pomoże również herbata z imbirem, cytryną i miodem. Walkę z gorączką wspomogą zimne okłady na czoło lub szyję.