wypadanie włosów domowe sposoby

Domowe sposoby na wypadające włosy

Jakie są przyczyny wypadania włosów, w jaki sposób radzić sobie z tym problemem i które domowe sposoby mogą być pomocne na ten problem? Podpowiadamy, co możesz zrobić, aby zapomnieć o wypadających włosach na dobre.

Przerzedzenie włosów, mniejsza objętość, więcej kosmyków na podłodze, umywalce czy szczotce to aktualny standard. Przyczyn tego stanu jest wiele. Jak temu zapobiec i w jaki sposób je wzmocnić?

Najczęstsze przyczyny wypadania włosów

Nie da się wskazać tylko jednej przyczyny utraty włosów. Natomiast ta tendencja wyraźnie się zwiększa, co obserwują fryzjerzy, dermatolodzy i trycholodzy. Najczęściej obserwuje się taki stan rzeczy z kilku powodów: zaburzeń hormonalnych i chorób tarczycy (najczęściej wypadanie włosów towarzyszy chorobie Hashimoto), podwyższonego stresu, słabej, niezblilansowanej diety. Włosy wypadają także przy wspomnianych już wahaniach hormonalnych u kobiet. Jak w okresie ciąży, podczas karmienia lub właśnie po przebytej ciąży i zakończeniu karmienia piersią. Kolejnym etapem, kiedy może wzrosnąć ich przerzedzenie jest okres menopauzy. Natomiast u mężczyzn utrata włosów jest zależna od hormonu ditestosteronu. I wielu mężczyzn w związku z jego występowaniem – łysieje. A w Polsce jest dość duży odsetek łysych mężczyzn (na co ma wpływ m.in. niehigieniczny styl życia).

Na choroby nie mamy wpływu. Ale nad radzeniem sobie ze stresem oraz higieną życia można zapanować.

RADA EKSPERTA

Coraz więcej klientek ma problem z wypadającymi, przerzedzonymi włosami. Jeśli to bardzo nasilony defekt, momentalnie należy zgłosić się do lekarza dermatologa lub trychologa, bo ani domowe sposoby, ani fryzjer nie są w stanie na taki problem zaradzić.

Na zmniejszenie objętości fryzury mają też wpływ ciąża czy karmienie piersią. Wówczas nie ma lepszego sposobu na poprawę kondycji włosów, skóry i paznokci, jak stosowanie suplementacji. Ważne, żeby zawierały specjalnie dobrane do wzmocnienia włosów witaminy i minerały (cynk, biotynę, selen, krzem, miedź, wyciąg ze skrzypu, ekstrakt z rozmarynu, wit. z grupy B), a także nawilżający kwas hialuronowy

- tłumaczy fryzjerka i kolorystka włosów, Iwona Bednarska.

Wypadanie włosów - co jeść? 

Najprostszy domowy sposób na wypadające włosy to zdrowy sposób odżywiania. Najbardziej skuteczna dieta dla włosów powinna zawierać: marchew, pomidory, orzechy włoskie, brązowy ryż, mąkę pełnoziarnistą, wątróbkę, orzeszki ziemne, mąkę sojową, żółtka jaj, kraby, migdały, sardynki, grzyby, szpinak. Ponieważ są one bogate w biotynę wzmacniającą włosy. Ogromny wpływ na objętość włosów ma poziom żelaza i witaminy D w ciele. Jeśli włosy intensywnie wypadają, warto zgłosić się do lekarza dermatologa lub trychologa i zrobić morfologię krwi.

Co suplementować na wypadające włosy?

Warto wprowadzić do codziennego menu suplementy diety, dedykowane wzmocnieniu włosów. Większość składników tych witamin i minerałów poprawia także wygląd skóry i paznokci, więc będzie idealną kuracją na wiosnę. Anwen Shake Your Hair zawiera cynk, biotynę, selen, miedź, wit. C, witaminy z gruby B, L-metioninę i L-cysteinę, które są niezbędne w prawidłowej syntezie keratyny (podstawowego budulca włosa). Natomiast Doppelherz Aktiv na Włosy i Paznokcie + Skrzyp to kapsułki bogate w krzem, związki siarkowe, fitoestrogeny, fitosterole, aminokwasy, niezbędne kwasy tłuszczowe, wit. C, B5, B6, cynk i miedź. Skrzypovita to tabletki z formułą Pro-Hair zawierające kompozycję witamin i ziół. Nieprzeceniony wyciąg ze skrzypu polnego, witaminy A, B2, B6, B1, B5, L-metioninę, kwas para-aminobenzoesowy (PABA) oraz cynk. Solgar D-Biotyna wspomaga układ nerwowy. Ale „skutkiem ubocznym” suplementacji tego preparatu jest piękna skóra i zdrowe, lśniące włosy. Zawiera biotynę, zwaną również witaminą B7 lub wit. H, która bierze udział w syntezie keratyny. Naturell Silica zawiera ekstrakt ze skrzypu polnego, selen, cynk, biotynę, minerały i aminokwasy wzmacniające włosy, skórę i paznokcie. Wszystkie te suplementy należy brać zgodnie z instrukcją napisaną przez producenta. I starać się nie łączyć dwóch preparatów i podchodzić do nich jak do kuracji.

Domowe sposoby na wypadające włosy:

Aby zmniejszyć problem wypadanijących włosów należy wprowadzić kilka zmian w stylu życia oraz odżywniania się. Polecamy przede wszystkim:

  • Śpij na poduszce z jedwabiu oraz używaj jedwabnych gumek do włosów (jedwab w odróżnieniu od innych tkanin jest bardzo delikatny dla włosów),
  • Często wykonuj masaż skóry głowy np. podczas mycia włosów lub wykonywania peelingu trychologicznego, 
  • Unikaj wiązania włosów w ciasny kucyk,
  • Często szczotkuj włosy,
  • Prowadź zdrową dietę i uzupełnij ją o suplementy,
  • Na noc wiąż włosy w luźny warkocz,
  • Po umyciu zawiń włosy w bawełnianą koszulkę, a nie w ręcznik.

RADA EKSPERTA

Pomocne we wzmacnianiu włosów oprócz wspomnianej już suplementacji od środka, są także wcierki, którymi stymuluje się wzrost włosa wmasowując je od nasady. Ale nie bez znaczenia jest stosowanie szamponów i odżywek wzmacniających włosy, których używa się na co dzień.

Aby odżywka czy maska przynosiły odpowiednie efekty, powinno się po spłukaniu szamponu z włosów delikatnie odsączyć je z nadmiaru wody. I dopiero nakładać maskę czy odżywkę – wówczas nie spłyną. A następnie rozczesać aby rozprowadzić równomiernie pielęgnację. Czesanie też jest istotne. Czesząc włosy szczotką, pobudzamy i stymulujemy mieszki włosowe. Nie należy włosów szarpać, nie mniej masaż skóry głowy szczotką działa na dotlenienie skóry głowy zbawiennie 

- dodaje  fryzjerka i kolorystka włosów, Iwona Bednarska.

Domowa pielęgnacja na wypadające włosy

Jak podkreślają trycholodzy, dermatolodzy i fryzjerzy, zatrzymując zwiększone wypadanie już odnosimy sukces. Natomiast nie można oczekiwać ani po zmianie stylu życia, ani pielęgnacji cudów. Posiadając włosy z natury o małej objętości, nie możemy oczekiwać ich zmiany w gęste afro. Każdy z nas ma określoną ilość włosów – podobno blondyni mają ich najwięcej jak wynika z badań. Włosy na głowie są w fazie anagenu – aktywnej, katagenu, czyli przejściowej lub telogenu, w której włos wysuwa się z mieszka włosowego. Przy zdrowej skórze i dobrej kondycji organizmu wypadające włosy powinny zastępować nowe. Jeśli jeden włos, który wypada jest zamieniany przez kolejny, mówimy o zdrowej kondycji włosów. Jeśli natomiast nie pojawia się nowy włos i widać zmniejszenie objętości fryzury, warto się temu przyjrzeć. Obserwować ilość włosów, które wypadają (do 100 włosów nie ma problemu, a powyżej – należy się zgłosić do dermatologa). I zadbać o ich wzmocnienie.

Od czego zacząć? Od tego, co robimy dla włosów na co dzień, czyli od właściwej pielęgnacji. Do mycia włosów należy dobrać szampon o delikatnym składzie ukierunkowany na wzmocnienie włosów (patrz: akapit poniżej). Wybierać należy spośród takich bez siarczanów (SLES i SLS), gdyż mogą nadmiernie wysuszać skórę i włosy. Jeśli włosy są cienkie i delikatne, lepszym wyborem niż zwykła odżywka do spłukiwania, może okazać się odżywka w spreju.

Kosmetyki na wypadające włosy

Jeśli włosy mają sezonowe osłabienie lub wynika ono z przebytych infekcji, warto zaserwować im łagodną pielęgnację opartą o naturalne składniki. Polka Ocet Morelowy Wzmocnienie i Odżywienie jest szamponem, który łagodnie, ale dokładnie oczyszcza włosy i skórę głowy i wzmacnia je. Stopniowo nabierają większej objętości. Spłukując z włosów szampon, należy ustawić wodę na letnią, aby zbyt mocno nie przegrzewać mieszków włosowych.

Po umyciu warto zastosować odżywkę lub maskę do włosów. Opcjonalnie produkt, który łączy cechy tych dwóch kosmetyków np. Tołpa Green Wzmocnienie - odżywka-maska do włosów. Zawiera ekstrakt z granatu, który chroni przed promieniowaniem UV. I wzmacniający włosy rokitnik. Przywraca włosom blask, miękkość i je odbudowuje od samej nasady. Jeśli natomiast włosy są nie tylko osłabione, ale także matowe, przyda im się zastrzyk odżywienia z maski Biovax Botanic Wzmocnienie i Blask. Zawiera ocet jabłkowy, ekstrakt z rozmarynu i tataraku. Nawilża, zmiękcza, wygładza i wzmacnia włosy. Warto także stymulować skórę głowy stosując wcierki. Doskonała jest NaturalME Wcierka do Skóry Głowy i Włosów. Zawiera hydrolat rozmarynowy, ekstrakt z palmy sabałowej, wodę kokosową i d-pantenol. Wzmacnia i stymuluje wzrost włosów. Kondycjonująco i naprawczo na osłabione włosy zadziała lotion Seboradin Przeciw Wypadaniu Włosów. Zawiera lucernę bogatą w fitoestrogeny, która wpływa na odbudowę keratyny. A także wyciąg z drzewa oliwnego, który przedłuża zdolność produkcji nowych włosów, aminokwasyowy kompleks witaminy H, który wzmacnia zakotwiczenia włosów w cebulce.

Następny wpis
Co to jest sebum i jak zmniejszyć jego nadmiar? [RADY EKSPERTA] Czytaj więcej