domowe sposoby na zaskórniki

Domowe sposoby na zaskórniki - jakie działają, a których lepiej unikać?

Niezależnie od tego, jak dobrze dbasz o skórę, na czole, nosie i brodzie i tak regularnie pojawiają się nieestetyczne, czarne kropki? Wągry to uciążliwy, nawracający problem, z którym walczy wiele kobiet i mężczyzn. Zobacz, jak możesz zmniejszyć ich widoczność dzięki domowym sposobom!

Przyczyny powstawania zaskórników (potocznie nazywanych wągrami) i kosmetyki pomagające w zwężaniu porów opisaliśmy w tym artykule o trądziku zaskórnikowym. Tym razem przygotowaliśmy wskazówki dotyczące tego, jak pozbyć się wągrów domowymi sposobami. Oto kilka zabiegów, do których przeprowadzenia nie musisz nic kupować – wszystko na pewno masz już w domu. Sprawdź!

Wyciskanie zaskórników w domu - czy to dobry pomysł?

Drobne, białe lub czarne kropeczki niemal zachęcają do tego, by je wycisnąć. Okazuje się jednak, że to jeden z największych grzeszków urodowych, jakie możesz popełnić, i może się skończyć poważnym uszkodzeniem naskórka. Co więcej, wyciskanie wągrów pomaga jedynie na chwilę – powrócą już kolejnego dnia, jeszcze zanim zdążą się zagoić drobne ranki będące efektem tego agresywnego zabiegu. A jeśli nie zadbasz o odpowiednią higienę i dezynfekcję, zanieczyszczenia z wyciśniętych wągrów rozniosą się po całej twarzy, skutkując powstaniem nowych wyprysków.

RADA EKSPERTA

W pielegnacji skóry mieszanej i tłustej z tendencją do powstawania zaskórników warto szczególnie zadbać o prawidłowe oczyszczanie skóry i utrzymanie odpowiedniego poziomu jej nawilżenia. Unikaj stosowania sody, która pojawia się w wielu poradnikach. Soda może przyczyniać się do intensywnych podrażnień skóry.

Warto zrezygnować z „wyciskania” zaskórników w domowych warunkach. Brak odpowiedniej higieny i umiejętności mozgą prowadzić do powstawania zmian zapalnych. W ramach oczyszczania manualnego najlepiej udać się do specjalisty i wykonać taki zabieg w gabinecie kosmetologicznym

- radzi kosmetolog, Paulina Osiadły-Sroka.

  1. Cena promocyjna 9,99 zł Cena regularna 17,99 zł
    Najniższa cena:  8,99 zł najniższa cena z ostatnich 30 dni przed obniżką
  2. Cena promocyjna 14,49 zł Cena regularna 16,99 zł
    Najniższa cena:  12,49 zł najniższa cena z ostatnich 30 dni przed obniżką
  3. Cena promocyjna 9,99 zł Cena regularna 17,99 zł
    Najniższa cena:  8,99 zł najniższa cena z ostatnich 30 dni przed obniżką

Domowe sposób na wągry - wypróbuj parówkę!

Parówka to nic innego jak potraktowanie skóry parą wodną. Na skutek ciepła pory rozszerzają się, dzięki czemu zanieczyszczenia mogą się z nich łatwo wydostać. Jak przeprowadzić taki zabieg w warunkach domowych? Oto instrukcja krok po kroku:

  1.  Przygotuj gorącą wodę. Możesz do niej wkropić kilka kropli ulubionego olejku eterycznego albo dodać napar ziołowy, np. z lipy, rumianku, nagietka, świetlika czy bratka.
  2. Wlej całość do miski, najlepiej takiej o niezbyt dużej średnicy, która zmniejszy uciekanie pary na boki.
  3. Nachyl się ok. 30-40 cm na miską – albo nieco dalej, jeśli przy takiej odległości ciepło będzie trudne do wytrzymania.
  4. Przykryj głowę i rant miski ręcznikiem, tworząc pewnego rodzaju namiot.
  5. Zamknij oczy i zrelaksuj się. Zabieg powinien trwać ok. 3-5 minut, w zależności od wrażliwości Twojej skóry.

"Sauna dla twarzy" ma też inną zaletę. Rozszerzone od ciepła pory łatwiej wchłoną cenne składniki aktywne z kosmetyków, które zaaplikujesz na skórę od razu po zabiegu. Efekt ich działania zostanie zatem wzmocniony.

Uważaj jednak na to, żeby parówka nie trwała za długo. Wbrew pozorom takie „przedobrzenie” może Ci zaszkodzić i skutkować np. trwałym rozszerzeniem porów. Będące jej efektem rozpulchnienie skóry nie przysłuży się też posiadaczkom skóry wrażliwej i naczynkowej.

Przeczytaj również: Zaskórniki na nosie - jak się ich pozbyć? 

Domowa maseczka peel-off na wągry

Korzystając z maseczki typu peel-off usuniesz wągry z porów mechanicznie – szybko i skutecznie. Zanim zaczniesz, weź jednak pod uwagę to, że taka metoda może się nie sprawdzić w przypadku skóry wrażliwej i z widocznymi naczynkami. Jest to dość silny zabieg polegający niemal na „wyrwaniu” zabrudzeń z porów i może powodować podrażnienia. Efekt jest jednak fenomenalny – od razu po zabiegu skóra jest perfekcyjnie czysta, a na zdjętej maseczce widzisz wyraźnie zanieczyszczenia, które udało Ci się usunąć.

Maseczki peel-off na wągry możesz kupić lub zrobić samodzielnie w domu z tego, co masz pod ręką. Przygotuj:

  • węgiel aktywny – działa przeciwbakteryjnie, kojąco i ściągająco,
  • żelatynę – wzmacnia, nawilża i ujędrnia skórę, a także zapewnia maseczce odpowiednią konsystencję,
  • wodę – umożliwia dokładne połączenie składników.

Połowę tabletki węgla aktywnego wymieszaj z 1 łyżką żelatyny i 2 łyżkami wody. Uzyskaną w ten sposób papkę nałóż na strefę T, pozostaw na kilka minut do wyschnięcia, a następnie delikatnie zerwij ze skóry.

Kosmetyki na zaskórniki do stosowania w domu

Domowe sposoby mogą wspomóc walkę z zaskórnikami, ale nie możemy na nich polegać w 100 procentach. Niezbędne jest także dopasowanie pielęgnacji domowej, która będzie podstawą skutecznego usuwania wągrów. Najlepsze efekty przyniesie (najlepiej enzymatyczny), który złuszcza martwy naskórek i doskonale oczyszcza, ale nie powoduje powstawania podrażnień. Warto także wybierać toniki z kwasami oraz lekkie kremy nawilżające, które nie zawierają komedogennych składników. 

RADA EKSPERTA

Jeśli chcesz pozbyć się zaskórników, pamietaj o peelingu, który również będzie miał istotne znaczenie w utrzymaniu zdrowo wyglądającej skóry. Peelingowanie usuwa nadmiar sebum oraz zrogowaciały naskórek, które przyczyniają się do powstawania zaskórników. Warto wybrać delikatną formę peelingu i postawić na przykład na peeling enzymatyczny.

Częstotliwość wykonywania peelingu na twarzy powinna być dostosowana do jej możliwości. Warto wykonywać go minimum raz w tygodniu - taka czynność powinna wspomóc redukcję powstawania nowych zaskórników. Istotne jest także nawilżanie skóry delikatnymi kremami na bazie kwasu hialuronowego, unikaj produktów emolientowych i tłustych. W domowej pielęgnacji warto również uwzględnić preparaty sebostatyczne, takie które będą regulować prace gruczołów łojowych i ograniczać nadmierną produkcję sebum. Postaw na jeden produkt i pamietaj, że nadmiar takich kosmetyków może z kolei prowadzić do podrażnienia i wysuszenia skóry

- dodaje kosmetolog, Paulina Osiadły-Sroka. 

Warto podkreślić, że pewnych kosmetyków należy się wystrzegać jeśli nie chcemy spowodować powstawania nowych zaskórników. Aby uniknąć wysypu wągrów należy zrezygnować z niektórych olejków do twarzy, tłustych kremów oraz ciężkich podkładów - mogą powodować zapychanie cery. 

  1. 17,99 zł
    Cena promocyjna 19,99 zł Cena regularna 29,99 zł
    Najniższa cena:  17,99 zł najniższa cena z ostatnich 30 dni przed obniżką
  2. Cena promocyjna 45,99 zł Cena regularna 68,99 zł
    Najniższa cena:  45,99 zł najniższa cena z ostatnich 30 dni przed obniżką
  3. 17,49 zł
    Cena promocyjna 26,99 zł Cena regularna 34,99 zł
    Najniższa cena:  17,49 zł najniższa cena z ostatnich 30 dni przed obniżką
  4. Cena promocyjna 61,99 zł Cena regularna 79,99 zł
    Najniższa cena:  58,99 zł najniższa cena z ostatnich 30 dni przed obniżką
  5. 41,99 zł
    Cena promocyjna 53,99 zł Cena regularna 59,99 zł
    Najniższa cena:  41,99 zł najniższa cena z ostatnich 30 dni przed obniżką
Następny wpis
5 cennych substancji aktywnych, które opóźniają starzenie i nadają cerze blask [RADY EKSPERTA] Czytaj więcej