Już od długiego czasu jesteśmy przyzwyczajeni do hasła dermokosmetyki - termin ten jest powtarzany w reklamach telewizyjnych, radiu czy prasie. Ale czym tak naprawdę są te produkty i czym się różnią od tradycyjnych kosmetyków? Kto powinien pod nie sięgać? Oto wszystko, co warto wiedzieć o dermokosmetykach.
Dermokosmetykami potocznie nazywane są produkty przeznaczone do pielęgnacji skóry problemowej lub zmienionej chorobowo. W świetle prawa kosmetycznego nie ma prawnej definicji dermokosmetyku – przyjęło się jednak, że są to najczęściej produkty przeznaczone do pielęgnacji skóry problematycznej. Warto zapamiętać, że dermokosmetyki nie leczą. Ich głównym przeznaczeniem jest wspomaganie terapii, a nie leczenie problemów dermatologicznych.
Czym dermokosmetyki różnią się od tradycyjnych kosmetyków? Obydwie kategorie to kosmetyki. Przyjęło się jednak, że dermokosmetyki są przeznaczone głównie do cer wrażliwych oraz problematycznych. Dermokosmetyki wyróżnia najczęściej wysoki profil pozbawienia substancji alergicznych i hipoalergiczność (potwierdzona badaniami) – bardzo często z założenia są one recepturowane głównie dla skór wrażliwych. Dzięki zawartości innowacyjnych składników aktywnych stanowią odpowiedź na poważne problemy skórne np. trądzik, atopia czy przebarwienia.
Proces produkcji dermokosmetyków nie różni się zbytnio od produkcji tradycyjnych kosmetyków. Zarówno dermokosmetyki, jak i kosmetyki podlegają restrykcyjnej kontroli jakości, ocenie bezpieczeństwa i są wytwarzane przy zachowaniu wszelkich standardów, wynikających z doświadczenia produkcyjnego. To dzięki regulacjom prawnym możesz być spokojny o ich bezpieczeństwo. Każdy dermokosmetyk podlega takiemu samemu reżimowi prawnemu.
Jednak często firmy produkujące dermokosmetyki spełniają wewnętrznie wyższe standardy, które zahaczają o procesy produkcyjne leków. Bardzo często zdarza się tak, że dermokosmetyki podlegają ścisłym i długotrwałym testom, pod kontrolą lekarza czy dermatologa.
Zostaliśmy przyzwyczajeni do tego, że po dermokosmetyki powinny sięgać osoby z problemami skórnymi, ale nie do końca tak jest. Przyjęło się deklarować, że są one w szczególności polecane wszystkim osobom mającym skórę wrażliwą, skłonną do podrażnień i alergii. Tak naprawdę dermokosmetyki może stosować każdy – ważne, aby czytać deklaracje na opakowaniach i dopasować je do potrzeb skóry. Dobór odpowiedniego dermokosmetyku jest kwestią bardzo indywidualną. Aby dokonać najlepszego wyboru szczególną uwagę zwróćmy na obecne w nim składniki. Czytajmy etykiety, analizujmy składy. Sięgajmy po dermokosmetyki nie tylko ze względu na problemy skórne. Zawsze czytaj etykietę – tam jest naprawdę wiele napisane.
Dermokosmetyki są chętnie stosowane przez kobiety w ciąży – jest to czas, kiedy skóra potrafi płatać figle i nagle zaskoczyć hiperwrażliwością. W tym szczególnym okresie życia kobiety powinny unikać wielu substancji biologicznie czynnych, ponieważ nie wiadomo, jak skóra zareaguje na dany składnik. Na rynku dostępne są kosmetyki, których receptura opracowana została pod kątem kobiet w ciąży – preparaty te są pozbawione substancji podrażniających, a także składników mogących być przyczyną przebarwień, uczuleń. Większość mam wybiera właśnie dermokosmetyki dla swoich pociech. W ofercie dla najmłodszych znajdziemy preparaty na ciemieniuchę, przeciwko pieluszkowemu zapaleniu skóry, ale również typowe kosmetyki pielęgnacyjne.
Nigdy wcześniej nie testowałaś dermokosmetyków i zastanawiasz się, od których produktów warto zacząć? Oto 5 produktów, które cieszą się świetnymi opiniami.
Emulsja nawilżająca CeraVe to must-have skóry suchej, podrażnionej skóry ze skłonnością do alergii. Zawiera 3 kluczowe ceramidy i kwas hialuronowy, które są niezbędne do wzmocnienia bariery hydrolipidowej skóry. Ceniony dermokosmetyk od lat.
Dermokosmetyk, który jest jedenym z najpopularniejszych w segmencie emulsji myjących. Emulsja Cetaphil jest delikatna, a jednocześnie skutecznie oczyszcza skórę – idealna dla osób, którym „już nic nie pomaga”.
Hitowy płyn micelarny przeznaczony do pielęgnacji cery wrażliwej oraz wyjątkowo wrażliwej. Głównym składnikiem dermokosmetyku są aktywne micele pochodzące z estrów kwasów tłuszczowych – to dzięki nim jest tak dobrze tolerowany.
Jeden z lepszych kremów nawilżających dostępny na rynku w tej półce cenowej przeznaczony dla każdej skóry. Wspomaga naturalne właściwości bioprotekcyjne skóry. Krem nie pozostawia tłustego filmu, jest doskonały pod makijaż.
Genialny i często polecany po zabiegach dermatologicznych produkt. Najlepszy po kuracji kwasami. Odpowiedni do każdego typu skóry, również wrażliwej i podrażnionej.
Na temat dermokosmetyków krąży wiele błędnie powielanych informacji, które należy rozwiać. Oto kilka mitów i faktów.
Autor
Magdalena Kaczanowicz - chemik i technolog kosmetyczny, specjalista od oceny bezpieczeństwa kosmetyku. Prowadzi blog oraz profil na Instagramie o nazwie @racjapielegnacja, na których obala mity na temat kosmetyków.