Wąsik u kobiet to wstydliwy, ale bardzo powszechny problem. Na szczęście możemy się go łatwo pozbyć na wiele sposobów - także w warunkach domowych. Jak powinna wyglądać prawidłowo wykonana depilacja twarzy? Przeczytaj rady eksperta Super-Pharm, kosmetolog - Aleksandry Cybruch.
Domowa depilacja wąsika często budzi obawy, ale zupełnie niepotrzebnie. Wystarczy, że odpowiednio przygotujemy skórę do usuwania owłosienia, a unikniemy dużego bólu oraz potencjalnych podrażnień. O czym należy pamiętać?
Jeśli zależy nam na usunięciu niechcianego owłosienia z okolicy górnej wargi w warunkach domowych, mamy do wyboru kilka różnych metod. Do najpopularniejszych należą:
Jedną z najpowszechniejszych i najskuteczniejszych są plastry do depilacji. Na czym polega ich działanie? Są to plastry nasączone woskiem lub pastą cukrową, których zadaniem jest usunięcie włoska razem z cebulką. Ta metoda pozwala cieszyć się gładką skórą nawet przez 4 tygodnie. Są alternatywą dla ryzykownych metod jak maszynka (odradzamy jej stosowanie) oraz tych pochłaniających czas (jaką jest np. pęseta).
Zanim przejdziemy do depilacji, należy zaopatrzyć się w odpowiednie akcesoria. Pamiętaj, że powinny być one dobrane i do obszaru i do potrzeb Twojej skóry. Plastry do depilacji twarzy są mniejsze, a ich skład delikatniejszy niż np. do depilacji nóg. Skóra twarzy jest zdecydowanie wrażliwsza i bardziej podatna na podrażnienia. Zawsze używaj plastrów dedykowanych depilacji twarzy, a nie tych do ciała!
Dla skór wrażliwych polecamy plastry do depilacji Veet Easy-Gelwax. Dzięki żelowej formule idealnie przylegają do skóry i są skuteczne nawet przy bardzo krótkich włoskach. Olejek migdałowy oraz witamina E dodatkowo łagodzą skórę, ograniczając podrażnienia. Plastry do depilacji dla skóry normalnej Veet, są wzbogacone o masło Shea oraz czerwone jagody, które zapewniają działanie nawilżające. Pasek EasyGrip gwarantuje łatwą i precyzyjną depilację.
WSKAZÓWKA
Mocniejsze włoski na twarzy są powszechnym problemem. Pamiętaj jednak, że jeśli zauważasz ich większą ilość, warto zbadać przyczynę ich powstawania. Często są spowodowane wahaniami hormonalnymi oraz dolegliwościami tarczycy lub/i jajników. Warto w takiej sytuacji zasięgnąć o radę lekarza i zadbać o diagnostykę.
Najbezpieczniejszą opcją jest wykonanie próby uczuleniowej minimalnie 48 godzin przed planowaną depilacji, aby uniknąć ewentualnych reakcji alergicznych. Jak ją wykonać? Nałóż niewielką ilość preparatu w okolicy nadgarstka, następnie obserwuj skórę czy nie pojawiły się na niej żadne podrażnienia lub odczyny alergiczne.
Na wcześniej oczyszczoną i dokładnie osuszoną skórę twarzy nałóż plasterki. Wyjmij je z opakowania, a następnie delikatnie rozgrzej w dłoniach, ułatwi to ich przyklejenie się do skóry. Przyklej je zgodnie z kierunkiem wzrostu włosa. Następnie po upewnieniu się, że w każdym miejscu przylega on idealnie, oderwij krótkim, zdecydowanym ruchem w kierunku przeciwnym (przeciwnie do kierunku wzrostu włosa). Warto drugą dłonią delikatnie napinać skórę w trakcie odrywania plasterka. Zmniejszy to dolegliwości bólowe i zapobiegnie niepotrzebnemu szarpaniu skóry. Odczucia mogą być nieprzyjemne, należą do nich: pieczenie, szczypanie, mrowienie. Pamiętaj, że plastry są jednorazowe, nie powinno się ich używać ponownie. Po depilacji skóra może być wyraźne zaczerwieniona - to normalne.
Jak zminimalizować podrażnienia po depilacji wąsika? Ulgę przyniesie przemycie skóry letnią wodą lub delikatne, chłodne okłady. Świetnie sprawdzą się kosmetyki ze składnikami aktywnymi o działaniu łagodzącym np. aloes. Hydrolat z aloesu NaturalMe zastosowany bezpośrednio po depilacji ukoi i nawilży skórę. Możesz też nałożyć na skórę kojący żel aloesowy. Warto sięgnąć także po regenerujące kremy o bogatszej konsystencji. Krem do twarzy Avene Eau Thermale Tolerance Extreme dzięki zawartości wody termalnej ma działanie mocno łagodzące i regenerujące naskórek, jest więc idealnym wyborem dla skór podrażnionych.
Pamiętaj o stosowaniu kremów z filtrem, skóra po depilacji może być nadwrażliwa na działanie czynników zewnętrznych, co konsekwencji może prowadzić do powstawania przebarwień. Krem Bioderma Cicabio SPF50+, jest dobrą opcją dla skór wymagających regeneracji oraz ochrony przeciwsłonecznej. Bardzo wysoka ochrona ogranicza ryzyko powstania przebarwień, a siarczan miedzi i cynku w składzie zapewniają działanie przeciwbakteryjne.
jeżeli chcesz osiągnąć efekt jasnych i mniej widocznych włosków na twarzy wypróbuj rozjaśnianie chemiczne. Rozjaśniacze bazują na aktywatorze oraz kremie rozjaśniającym, które należy połączyć w proporcjach zalecanych przez producenta. Jest to skuteczna metoda przy ciemnym owłosieniu.
Jeśli zależy Ci na trwałym usunięciu owłosienia, warto rozważyć depilację laserową. Zabieg ten gwarantuje skuteczne i niemal całkowite usunięcie owłosienia. Szczególnie polecany jest dla osób, u których tradycyjne metody depilacji zawiodły lub powodowały duże podrażnienia. Zabieg należy powtarzać około 4-5 razy, ale już kilka sesji zapewnia gładką skórę i mniejszą widoczność włosków.
Autor
Aleksandra Cybruch – magister kosmetologii bioestetycznej. Absolwentka Wyższej Szkoły Inżynierii i Zdrowia w Warszawie. Zawodowo związana z gabinetem Estetican w Warszawie. Specjalizuje się w cerach z trądzikiem pospolitym i różowatym. Zwolenniczka holistycznego podejścia do skóry.
Źródła:
Zychowicz B., Wykonywanie usług związanych z usuwaniem zbędnego owłosienia, Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2006.