trądzik różowaty oczyszczanie twarzy

Czym myć twarz przy trądziku różowatym? Ekspert poleca najlepsze produkty do oczyszczania cery

Pielęgnacja skóry z trądzikiem różowatym bywa wyzwaniem. Dużo wątpliwości budzi to, czym należy myć twarz dotkniętą tą chorobą. Nasz ekspert – kosmetolog, Natalia Stafiej poleca najlepsze produkty do oczyszczania twarzy pokrytej trądzikiem różowatym.

Trądzik różowaty to przewlekła choroba zapalna, która swoje tło ma na poziomie naczyń krwionośnych. Osobami, które predysponują do trądziku różowatego są Ci, którzy borykają się z uporczywym rumieniem. Cera naczyniowa wraz z biegiem lat może rozwinąć się w trądzik różowaty, który jest uporczywy i trudny do wyleczenia. Ważne jest, aby odpowiednio dbać zarówno o skórę, której trądzik różowaty już dotyczy. Jak? Podpowiadamy!

Pielęgnacja cery z trądzikiem różowatym

Pielęgnacja oraz leczenie trądziku różowatego znacznie różni się od terapii trądziku pospolitego. To podstawowy błąd, który popełniają osoby zaczynają walczyć z jakimikolwiek zmianami skórnymi. Stosowanie substancji aktywnych charakterystycznych dla leczenia trądziku pospolitego może pogorszyć stan cery dotkniętej trądzikiem różowatym. Przy łagodzeniu Rosacea (z łac. trądzik różowaty) w pierwszej kolejności powinniśmy zatroszczyć się o naczynia krwionośne naszej skóry.

Poniżej znajdziesz czynniki zaostrzające rumień i negatywnie wpływające na unaczynienie skóry, są to między innymi:

  • sytuacje stresowe,
  • gwałtowne zmiany temperatur oraz długa ekspozycja na słońce,
  • wysiłek fizyczny,
  • spożywanie alkoholu oraz palenie papierosów,
  • zaburzenia hormonalne,
  • zbyt mocne substancje aktywne lub źle dobrane leczenie dermatologiczne,
  • leki zwiększające przepuszczalność naczyń krwionośnych (np. aspiryna).

Aby uniknąć rozwoju trądziku różowatego należy ograniczyć na tyle, na ile to możliwe wyżej wymienione czynniki. O skórę „różowatą” można zadbać także od środka, przydatna będzie dieta bogata w takie substancje odżywcze jak:

  • oleje roślinne, bogate w kwasy tłuszczowe omega-3,
  • produkty bogate w witaminę C, jak chociażby marchew, papryka, jarmuż, brzoskwinie,
  • produkty bogate w witaminę A, jak tłuste ryby, jajka, dynia czy bataty,
  • produkty fermentowane, chociażby kiszona kapusta. 

Jakich składników szukać w kosmetykach na trądzik różowaty?

Oprócz czynników zewnętrznych, jak dieta i styl życia, warto zadbać o odpowiednią pielęgnację. Przy doborze kosmetyków warto szukać substancji działających przeciwzapalnie, kojąco oraz wzmacniających naczynia krwionośne. W kosmetykach do pielęgnacji cery z trądzikiem różowatym warto szukać:

  • Witamina C,
  • Niacynamid,
  • Witamina E,
  • Wyciąg z miłorzębu japońskiego,
  • Ekstrakt z arniki górskiej,
  • Diosmina,
  • Pantenol,
  • Kwasy tłuszczowe,
  • Witamina K.
WSKAZÓWKA
 
Pamiętaj, aby chronić skórę naczyniową i z trądzikiem różowatym kremami z filtrem o wysokim faktorze. Promienie UV uwrażliwiają skórę oraz doprowadzają do degradacji i już osłabionych naczyń włosowatych. To powoduje nasilenie problemu oraz rozwój obecnych już stanów zapalnych.

Oczyszczanie twarzy z trądzikiem różowatym

Oczyszczanie skóry to ważny etap pielęgnacji. Wybór produktu w przypadku skór z bardzo aktywnym rumieniem oraz z już rozwiniętym trądzikiem różowatym jest bardzo ważny. Stosowanie zbyt mocnych, złuszczających i wysuszających preparatów zdecydowanie nie będzie miało pozytywnego wpływu na stan skóry. Produkt do mycia takiej skóry powinien cechować się:

  • Delikatnymi detergentami, jak np. Cocamidopropyl Beatine, Coco Glucoside czy Capryl Glucoside.
  • Zawartością substancji aktywnych o działaniu przeciwzapalnym, tu dobrze sprawdzi się np. glukonolakton, tinaldehyd czy kwas traneksamowy.
  • Zawartością kwasów tłuszczowych, uszczelniających naskórek i chroniących płytko unaczyniony naskórek, tu dobrze sprawdzą się chociażby ceramidy.
  • Lekko kwaśnym pH, które jest odpowiednikiem naturalnego pH naszej skóry. Najlepiej szukać produktów oznaczonych jako te o fizjologicznym pH.

Oprócz samego produktu ważna jest temperatura wody - nie powinna być gorąca, a ciepła w kierunku letniej. Twarz warto wycierać jednorazową chusteczką lub bawełnianą chustą zabiegową, zapobiega to podrażnieniom.

Trądzik różowaty  - czym myć twarz?

Nasz ekspert przeanalizował składy poszczególnych produktów dedykowanych do pielęgnacji cery pokrytej trądzikiem różowatym. Oto kilka kosmetyków, które sprawdzą się najlepiej. 

To produkt o konsystencji delikatnej pianki, który jest bogaty w składniki o działaniu przeciwzapalnym takie jak witamina B3, wyciąg z aceroli, betaina czy witamina K. Sprawdzi się dobrze nie tylko w przypadku trądziku różowatego, ale także dla osób z cerą delikatną, wrażliwą i rumieniową.

  1. Cena promocyjna 33,99 zł Cena regularna 49,99 zł
    Najniższa cena:  32,99 zł najniższa cena z ostatnich 30 dni przed obniżką

Produkt polskiej marki Uzdrovisco, która ma wielu fanów. Unikalny skład tego produktu sprawia, że nadaje się do mycia skór atopowych, z zaburzoną barierą hydrolipidową, a także trądzikiem różowatym. W składzie znajdziemy mnóstwo antyoksydantów, które będą łagodzić stany zapalne oraz nawilżające cukry i kwas hialuronowy. Świetny produkt!

  1. 19,49 zł
    Cena promocyjna 28,99 zł Cena regularna 38,99 zł
    Najniższa cena:  19,49 zł najniższa cena z ostatnich 30 dni przed obniżką

Kolejna pianka do mycia twarzy o delikatnej konsystencji i starannie dobranej kompozycji. W składzie znajdziemy koncentrat z algi czerwonej i brązowej. Dobroczynny wpływ alg na stan skóry naczyniowej został udowodniony w niejednych badaniach, wykazują skłonność do redukcji widocznych naczyń krwionośnych oraz zapobiegają pojawianiu się nowych „pajączków”.

  1. 31,99 zł
    Cena promocyjna 35,99 zł Cena regularna 62,99 zł
    Najniższa cena:  35,99 zł najniższa cena z ostatnich 30 dni przed obniżką

Kolejna polska marka, która w swojej kolekcji posiada także produkty dedykowane skórom naczyniowym i z trądzikiem różowatym. Ten konkretny żel będzie bardzo delikatnie, a zarazem dokładnie mył oraz eliminował uczucie pieczenia. Po myciu skóra pozostanie ukojona i nie będzie jej towarzyszyło uczucie nieprzyjemnego ściągnięcia. W składzie znajdziemy chociażby słynny torf Tołpy, bogaty w mnóstwo dobrocennych minerałów oraz ekstrakt z perełkowca japońskiego.

  1. Cena promocyjna 22,99 zł Cena regularna 37,99 zł
    Najniższa cena:  18,99 zł najniższa cena z ostatnich 30 dni przed obniżką

Źródła:

http://aestheticcosmetology.com/wp-content/uploads/2019/02/ke2016.6-8.pdf
https://journals.viamedica.pl/forum_medycyny_rodzinnej/article/viewFile/10068/8569
http://aestheticcosmetology.com/wp-content/uploads/2019/01/ke2018.5-5.pdf

Udostępnij:

Autor Natalia Stafiej Zobacz profil
Kosmetolog, absolwentka Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego. Na co dzień pracuje w klinice MezoSkin w Warszawie oraz prowadzi profil na Instagramie o tematyce beauty @alternatywnepiekno.ns. Specjalizuje się w terapiach skór problematycznych oraz anti-aging.
Następny wpis
Lipidy w kosmetyce - jakie mają działanie i właściwości? [RADY EKSPERTA] Czytaj więcej