Czy można łączyć retinol z kwasem hialuronowym

Czy można łączyć retinol z kwasem hialuronowym? Nawet trzeba! Kosmetolog zdradza swoje ulubione duety

W moim gabinecie bardzo często dostaje pytanie o łączenie retinolu z kwasami. Dużo obaw budzi nawet kwas hialuronowy, którego nazwa może sprawiać, że wydaje się „groźny”. Pora wyjaśnić tę kwestię! 

Zamieszanie z kwasem hialuronowym

Choć kwas hialuronowy jest powszechnie znanym składnikiem kosmetycznym, to zdarzyła mi się kiedyś pewna ciekawa sytuacja. Moja znajoma była w ciąży, i jak pewnie większość przyszłych mam, chciała ograniczyć do minimum składniki, które potencjalnie mogłyby zaszkodzić maluszkowi.

Kiedyś otrzymałam od niej wiadomość, czy może nałożyć na skórę maseczkę z kwasem hialuronowym. W pierwszym momencie pomyślałam, skąd w ogóle wziął się pomysł, że nie może. Okazało się, że moja znajoma przeczytała artykuł, w którym autor zabronił stosowania wszelkich kwasów w ciąży. Więc to oczywiste, że dla osoby, która nie zna się na pielęgnacji i składnikach aktywnych, kwas hialuronowy brzmi jak cos groźnego (nawiasem mówiąc większość kwasów możemy stosować w ciąży, jednak warto to skonsultować ze specjalistą).

Kwas hialuronowy, choć łączy go pierwszy człon nazwy chociażby z kwasem salicylowym, ma zupełnie inne właściwości. A słowo „kwas” określa jedynie przynależność do pewnej grupy związków chemicznych. Substancja ta naturalnie występuje w skórze, a jej zadaniem jest zatrzymywanie wody, co zapewnia nawilżenie.

Stosowanie kosmetyków z kwasem hialuronowym jest w pełni bezpieczne na każdym etapie życia i w przypadku większości skór bardzo dobrze się sprawdza.

Jak łączyć składniki aktywne?

W moim gabinecie bardzo często dostaje pytanie o różne składniki kosmetyczne – ich działanie, ale również łączenie ze sobą podczas jednej rutyny pielęgnacyjnej. Największe kontrowersje wzbudzają chyba połączenia retinoidów z innymi składnikami aktywnymi.

Z mojego doświadczenia wynika, że w domowych warunkach, zwłaszcza jeśli jesteśmy na początku drogi z retinoidami, nie mamy wiedzy na temat skóry i działania składników aktywnych – najlepszym rozwiązaniem będzie ograniczenie się w jednej rutynie do jednego składnika aktywnego.

PRZYKŁAD BEZPIECZNEJ RUTYNY Z RETINOLEM

  • Poniedziałki, środy i piątki wieczorem rezerwujemy dla produktu z retinolem
  • Pozostałe dni wieczorem aplikujemy tonik z kwasem azelainowym
  • Podczas porannej pielęgnacji skupiamy się na antyoksydacji. Tutaj sprawdzi się m.in. witamina C, resweratrol czy kwas ferulowy

Nałożenie kolejno toniku z kwasem AHA lub BHA, serum z witaminą C, a potem kremu z retinolem nie jest dobrym pomysłem. Taki dobór składników aktywnych na pewno wyrządziłby wiele szkód naszej skórze – zwłaszcza w perspektywie dłuższego stosowania.

Jak łączyć retinol z innymi składnikami aktywnymi?

Zatem jaki składnik można bezpiecznie łączyć z retinoidami? Moim zdaniem, właśnie kwas hialuronowy, który znajdziemy w wielu kosmetykach o działaniu nawilżającym i odżywczym.

Oba składniki mają zupełnie różne właściwości i przynoszą odmienne korzyści dla skóry, ale ich połączenie pozwala stworzyć skuteczną kombinację, która służy wielu cerom.

  • Retinol znany jest przede wszystkim z właściwości przeciwstarzeniowych, stymuluje syntezę białek budulcowych (kolagenu i elastyny), poprawia tekturę skóry, zmniejsza widoczność zmarszczek, wpływa na proces odnowy komórkowej.
  • Kwas hialuronowy w głównej mierze dba o utrzymanie odpowiedniego nawilżenia.

Oba składniki mogą działać synergistycznie, a stosownie kwasu hialuronowego np. przed aplikacją retinoidów zabezpieczy skórę i zmniejszy potencjał drażniący retinolu.

Połączenia kwasu hialuronowego z retinoidami [WYBÓR KOSMETOLOGA]

Musimy pamiętać, że jeśli decydujemy się na stosowanie produktu z retinoidami w postaci serum nie możemy zostawić go na skórze samodzielnie. Serum zawsze należy „domknąć” kremem.

Produkt polskiej marki Uzdrovisko zawiera w składzie retinal, ekstrakty roślinne, ceramidy oraz betainę. W przypadku skóry skłonnej do przetłuszczania produkt możemy połączyć z lekkim żelo-kremem Dermedic Hydrain3 Hialuro, którego głównym składnikiem jest właśnie kwas hialuronowy. Oprócz niego w składzie INCI znajdziemy m.in. mocznik, betainę, skwalan czy witaminę E, które będę świetnie odżywiać skórę i zapobiegać podrażnieniom po zastosowaniu retinolu.

Połączenie, które idealnie sprawdza się w przypadku moich klientek, który chcą zapobiegać objawom starzenia lub posiadają dojrzałą cerę, która jednoczenie jest wrażliwa. Aplikacja Boostera Minéral 89 marki Vichy przed nałożeniem kremu z retinoidami wzmocni funkcje obronne skóry i zmniejszy potencjał drażniący kosmetyku aplikowanego później. W tym połączeniu postawiłam na delikatny krem przeciwstarzeniowy Sesderma Retiage, który świetnie sprawdzi się jako pierwszy produkt z retinolem. W składzie kremu znajdziemy trzy formy retinoidów, które dodatkowo zostały „zamknięte” w liposomalnych nośnikach, co z jednej strony ułatwia im transport do wnętrza skóry, a z drugiej zmniejsza ryzyko podrażnienia.

Połączenie mojego ulubionego serum nawilżającego z kremem marki Avene, który zawiera 0,05% retinalu. Stężenie składnika aktywnego podpowiada, że to również będzie dobry produkt „na start”. Kosmetyk sprawdzi się u osób ze skórą dojrzałą, w przypadku trądziku, rozszerzonych ujść gruczołów łojowych czy zaskórników. Wcześniejsza aplikacja serum ponownie zmniejszy ryzyko podrażnień, a lekka konsystencja i niekomedogenny skład produktu, nie spowoduje zanieczyszczenia skóry.

Udostępnij:

Autor Martyna Radziejewska Zobacz profil
Absolwentka kosmetologii Wyższej Szkoły Zdrowia, Urody i Edukacji w Poznaniu. W swojej pracy skupia się na indywidualnym podejściu do drugiego człowieka. Wiedzę i doświadczenie zdobywa podczas licznych kursów i szkoleń.
Następny wpis
Jak stosować żel stymulujący? Jak wybrać najlepszy dla siebie? Polecamy TOP 5 Czytaj więcej